Idag fick barn och ungdomar cykelhjulen att spinna för fulla krafter. Föreningen Lindecyklisterna bestämde sig för att arrangera sina första cykellopp i deras treåriga historia, och hakade på Posttrampet for KIDS.
Posttrampet for KIDS är en rolig cykeltävling för de yngre åldrarna, och som i grund och botten kommer från Svenska Cykelförbundet, och där i samarbete med deras huvudsponsor Postnord. Kort och gott vill man få fler unga att uppmärksamma cykelsporten och komma ut och röra på sig. Sedan är det upp till föreningar om de vill haka på och arrangera tävlingen på sin hemort. Det här var något som Lindecyklisterna bestämde sig för att vara med på.
– Vi får material och medaljer och nummerlappar. Det vänder sig till barn i åldern 5-13 år, berättar Linda Alamartin, Lindecyklisterna.
Genom att se till att en sådan här tävling blir av kan föreningen därtill uppmärksamma hur vida det finns intresse hos den yngre generationen att ägna sig åt cykling.
– Vi vill testa och se om det finns något intresse och få igång barn att cykla. Vi har ingen barn- och ungdomsträning just nu, säger Linda.
Hur många som skulle vilja dyka upp för att vara med hade man inte någon aning om, då anmälan helt och hållet sker på plats. Men i den första gruppen, 5-7 år som ska cykla dryga kilometern, kommer ett tiotal barn med cykelhjälmen knäppt på huvudet och cykeln i högsta hugg. Föräldrar och syskon är också med för att heja fram, och med nummerlappen fäst fram på tröjan är barnen redo för tävling.
– De startar olika tider. Nu först är det de yngsta, sedan är det 45 minuters mellanrum. Vi får hoppas att det dyker barn hela tiden så det blir lite ruljangs. Och vädret, det är perfekt!
– Vi hade först tänkt om vi skulle ha depå efter vägen där de fick stanna, men sedan kände vi att det var lite för kort sträcka för det. Det är första gången som vi arrangerar ett cykellopp i Lindecyklisternas regi, så vi vill inte dra på oss för mycket heller. Men när de kommer i mål får de kanelgiffel och festis, säger Linda.
Och med solen skinande högt på himlen gav sig den första gruppen iväg. Det är i varierad terräng som barnen trampar sig fram, och när de lämnar skogen bakom sig för den sista sträckan är ansiktsuttrycken varierade. Någon ser sig stressat över axeln för att försäkra sig om att bakvarande inte tänker cykla om. Någon annan avfyrar ett stort leende, och ytterligare ett par andra barn är fokuserade till max.
– Ni var jätteduktiga allihop!, berömmer Mikael Funck när de nått mållinjen.
Svante Lovén, 7 år gammal, har sin glittrande medalj dinglande runt halsen och blir stolt fotograferad av mamma. Svante förklarar att han inte cyklar så ofta egentligen, men idag ville han vara med på loppet.
– Det gick bra. Det var bra bana och mycket skog. Det var lite svårt och lerigt, berättar Svante om loppet.
Det var tuffa 1,3 kilometrar att ta sig runt och Svante intygar att det faktiskt var rätt jobbigt.
– Det kändes typ som att man inte orkar mer, det var jobbigt i benen!, avslutar Svante.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.