Idag fick barn och ungdomar cykelhjulen att spinna för fulla krafter. Föreningen Lindecyklisterna bestämde sig för att arrangera sina första cykellopp i deras treåriga historia, och hakade på Posttrampet for KIDS.
Posttrampet for KIDS är en rolig cykeltävling för de yngre åldrarna, och som i grund och botten kommer från Svenska Cykelförbundet, och där i samarbete med deras huvudsponsor Postnord. Kort och gott vill man få fler unga att uppmärksamma cykelsporten och komma ut och röra på sig. Sedan är det upp till föreningar om de vill haka på och arrangera tävlingen på sin hemort. Det här var något som Lindecyklisterna bestämde sig för att vara med på.
– Vi får material och medaljer och nummerlappar. Det vänder sig till barn i åldern 5-13 år, berättar Linda Alamartin, Lindecyklisterna.
Genom att se till att en sådan här tävling blir av kan föreningen därtill uppmärksamma hur vida det finns intresse hos den yngre generationen att ägna sig åt cykling.
– Vi vill testa och se om det finns något intresse och få igång barn att cykla. Vi har ingen barn- och ungdomsträning just nu, säger Linda.
Hur många som skulle vilja dyka upp för att vara med hade man inte någon aning om, då anmälan helt och hållet sker på plats. Men i den första gruppen, 5-7 år som ska cykla dryga kilometern, kommer ett tiotal barn med cykelhjälmen knäppt på huvudet och cykeln i högsta hugg. Föräldrar och syskon är också med för att heja fram, och med nummerlappen fäst fram på tröjan är barnen redo för tävling.
– De startar olika tider. Nu först är det de yngsta, sedan är det 45 minuters mellanrum. Vi får hoppas att det dyker barn hela tiden så det blir lite ruljangs. Och vädret, det är perfekt!
– Vi hade först tänkt om vi skulle ha depå efter vägen där de fick stanna, men sedan kände vi att det var lite för kort sträcka för det. Det är första gången som vi arrangerar ett cykellopp i Lindecyklisternas regi, så vi vill inte dra på oss för mycket heller. Men när de kommer i mål får de kanelgiffel och festis, säger Linda.
Och med solen skinande högt på himlen gav sig den första gruppen iväg. Det är i varierad terräng som barnen trampar sig fram, och när de lämnar skogen bakom sig för den sista sträckan är ansiktsuttrycken varierade. Någon ser sig stressat över axeln för att försäkra sig om att bakvarande inte tänker cykla om. Någon annan avfyrar ett stort leende, och ytterligare ett par andra barn är fokuserade till max.
– Ni var jätteduktiga allihop!, berömmer Mikael Funck när de nått mållinjen.
Svante Lovén, 7 år gammal, har sin glittrande medalj dinglande runt halsen och blir stolt fotograferad av mamma. Svante förklarar att han inte cyklar så ofta egentligen, men idag ville han vara med på loppet.
– Det gick bra. Det var bra bana och mycket skog. Det var lite svårt och lerigt, berättar Svante om loppet.
Det var tuffa 1,3 kilometrar att ta sig runt och Svante intygar att det faktiskt var rätt jobbigt.
– Det kändes typ som att man inte orkar mer, det var jobbigt i benen!, avslutar Svante.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.