Häromdagen fick inte barnen på förskolan Stöttestenen, Stadsskogen, gå ut och leka utan hölls inne större delen av dagen. Anledningen var att man inte kunde garantera barnens säkerhet eftersom förskolan var underbemannad. Endast 2 pedagoger på 16 barn var verkligheten som nu får skarp kritik från föräldrarna.-Jag förstod att något var väldigt fel när min son inte ville gå till dagis en morgon. Han var jätteledsen, berättar en förälder för LindeNytt.
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson, är medveten om att tidigare neddragningar i kombination med fler dagisbarn, har fått allvarliga konsekvenser inom barnomsorgen. Det exempel LindeNytt informerats om via föräldrar är dock inget som kommit till hans kännedom förrän nu, men han har dessvärre ett annat liknande ärende på sitt bord.
-Det gäller Skogsdungen i Frövi. Där har vi fått höra att situationen inte är särskilt bra och vi kommer åka ner dit på måndag i nästa vecka för att prata med personalen och sätta oss in bättre, berättar Bengtsson.
Situationen är alarmerande när barnen själva mår dåligt av att gå till dagis. Arnold menar att det här måste tas på mycket stort allvar.
-Vi måste titta på det här med personaltätheten. Det är tydligt att det behövs fler heltidsanställda inom detta område, kommenterar han.
Arnold Bengtsson påpekar att det egna partiet, Socialdemokraterna, tydliggör att mer pengar måste in i verksamheten till nästa år. Därav deras förslag på en skattehöjning, som publicerades på LindeNytt för knappt en vecka sedan.
-Vi har lyft fram förslaget, sedan får vi se om det går att genomföra. Det kommer naturligtvis inte utan kritik, men vi måste förstärka ekonomin på andra sätt än via neddragningar, säger han.
Kritiker hävdar bestämt att skattehöjningar aldrig ger långsiktiga lösningar på ett specifikt område, utan tenderar att falla ut i andra verksamheter följande år.
-Det är sant att det ofta riskerar att ge kortsiktiga lösningar.
Kan ni öronmärka pengarna, inte bara för 2013 utan även kommande budgetår?
-Jag hoppas det, vi får titta på det, säger Arnold Bengtsson.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.