Häromdagen fick inte barnen på förskolan Stöttestenen, Stadsskogen, gå ut och leka utan hölls inne större delen av dagen. Anledningen var att man inte kunde garantera barnens säkerhet eftersom förskolan var underbemannad. Endast 2 pedagoger på 16 barn var verkligheten som nu får skarp kritik från föräldrarna.-Jag förstod att något var väldigt fel när min son inte ville gå till dagis en morgon. Han var jätteledsen, berättar en förälder för LindeNytt.
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson, är medveten om att tidigare neddragningar i kombination med fler dagisbarn, har fått allvarliga konsekvenser inom barnomsorgen. Det exempel LindeNytt informerats om via föräldrar är dock inget som kommit till hans kännedom förrän nu, men han har dessvärre ett annat liknande ärende på sitt bord.
-Det gäller Skogsdungen i Frövi. Där har vi fått höra att situationen inte är särskilt bra och vi kommer åka ner dit på måndag i nästa vecka för att prata med personalen och sätta oss in bättre, berättar Bengtsson.
Situationen är alarmerande när barnen själva mår dåligt av att gå till dagis. Arnold menar att det här måste tas på mycket stort allvar.
-Vi måste titta på det här med personaltätheten. Det är tydligt att det behövs fler heltidsanställda inom detta område, kommenterar han.
Arnold Bengtsson påpekar att det egna partiet, Socialdemokraterna, tydliggör att mer pengar måste in i verksamheten till nästa år. Därav deras förslag på en skattehöjning, som publicerades på LindeNytt för knappt en vecka sedan.
-Vi har lyft fram förslaget, sedan får vi se om det går att genomföra. Det kommer naturligtvis inte utan kritik, men vi måste förstärka ekonomin på andra sätt än via neddragningar, säger han.
Kritiker hävdar bestämt att skattehöjningar aldrig ger långsiktiga lösningar på ett specifikt område, utan tenderar att falla ut i andra verksamheter följande år.
-Det är sant att det ofta riskerar att ge kortsiktiga lösningar.
Kan ni öronmärka pengarna, inte bara för 2013 utan även kommande budgetår?
-Jag hoppas det, vi får titta på det, säger Arnold Bengtsson.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.