I årets tappning av Linde Vårdagar, den 30 maj, har arrangörerna valt att satsa på flera nyheter. Med uppvisning av polis och brandkår, ansiktsmålning, djur och minitivoli ska barnen sättas i centrum. Men mest jubel blir det förmodligen över uppträdandet av de otroligt populära barnartisterna Daniel och Yankho i Flugparken.
Linde Vårdagar är en kär tradition i Lindesberg då handelsstaden Lindesberg tar chansen att bjuda upp till festligheter. I år har arrangörerna, LindeCity, Lions och Lindesbergs kommun valt att göra en nysatsning.
– Vi vill ge barnfamiljerna en god anledning att lägga några timmar på att besöka centrum, förklarar Karin Gustafsson som håller i trådarna i LindeCitys marknadsgrupp. Därför har vi satsat på flera aktiviteter för barn och också spridit ut dessa på flera olika ställen i centrum.
Som vanligt kommer det att bjudas på flera spännande aktiviteter i Flugparken. Här ska ett minitivoli ställas upp tillsammans med en hoppborg. Dessutom kommer besökarna att kunna bekanta sig med hästar och det finns tillfälle att köpa lotter och leksaker. Utanför brandstationen kommer polis och brandkår att visa upp sig under dagen och vid Handelsbanken kommer en bärgare att ställas upp. Hos Lyckoklöver kan alla barn få en ansiktsmålning. Kl 14.00 regnar det godis från balkongen vid Wienerkonditoriet.
Vid tretiden äntrar de kända barnartisterna Daniel och Yankho scenen i Flugparken. De båda är kända från SVT Barnkanalen och kommer att ge en fartfylld show med trollerier, rörelsesånger och humor.
– Vi är jättenöjda över att vi lyckats få hit Daniel och Yankho, säger Karin Gustafsson. Det beror på att vi har fått många sponsorer som, liksom vi, tyckte att barnen ska få det bästa.
För de vuxna besökarna under Vårdagarna finns ett fotoplank uppsatt utanför Nordea. Här erbjuds alla att sätta upp egna fotografier och en omröstning kommer att ske över bästa foto. Dessutom kommer en politikerutfrågning att hållas vid lunchtid på Varuhallstorget, där Cleo är moderator.
– Vi tror att det här kommer att bli en jättetrevlig dag för alla, säger Karin Gustafsson. Även om man inte hinner delta i alla aktiviteter under dagen så finns det anledning att besöka city. Butikerna kommer att ha fina erbjudanden och det blir garanterat liv och rörelse på stan .
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.