I årets tappning av Linde Vårdagar, den 30 maj, har arrangörerna valt att satsa på flera nyheter. Med uppvisning av polis och brandkår, ansiktsmålning, djur och minitivoli ska barnen sättas i centrum. Men mest jubel blir det förmodligen över uppträdandet av de otroligt populära barnartisterna Daniel och Yankho i Flugparken.
Linde Vårdagar är en kär tradition i Lindesberg då handelsstaden Lindesberg tar chansen att bjuda upp till festligheter. I år har arrangörerna, LindeCity, Lions och Lindesbergs kommun valt att göra en nysatsning.
– Vi vill ge barnfamiljerna en god anledning att lägga några timmar på att besöka centrum, förklarar Karin Gustafsson som håller i trådarna i LindeCitys marknadsgrupp. Därför har vi satsat på flera aktiviteter för barn och också spridit ut dessa på flera olika ställen i centrum.
Som vanligt kommer det att bjudas på flera spännande aktiviteter i Flugparken. Här ska ett minitivoli ställas upp tillsammans med en hoppborg. Dessutom kommer besökarna att kunna bekanta sig med hästar och det finns tillfälle att köpa lotter och leksaker. Utanför brandstationen kommer polis och brandkår att visa upp sig under dagen och vid Handelsbanken kommer en bärgare att ställas upp. Hos Lyckoklöver kan alla barn få en ansiktsmålning. Kl 14.00 regnar det godis från balkongen vid Wienerkonditoriet.
Vid tretiden äntrar de kända barnartisterna Daniel och Yankho scenen i Flugparken. De båda är kända från SVT Barnkanalen och kommer att ge en fartfylld show med trollerier, rörelsesånger och humor.
– Vi är jättenöjda över att vi lyckats få hit Daniel och Yankho, säger Karin Gustafsson. Det beror på att vi har fått många sponsorer som, liksom vi, tyckte att barnen ska få det bästa.
För de vuxna besökarna under Vårdagarna finns ett fotoplank uppsatt utanför Nordea. Här erbjuds alla att sätta upp egna fotografier och en omröstning kommer att ske över bästa foto. Dessutom kommer en politikerutfrågning att hållas vid lunchtid på Varuhallstorget, där Cleo är moderator.
– Vi tror att det här kommer att bli en jättetrevlig dag för alla, säger Karin Gustafsson. Även om man inte hinner delta i alla aktiviteter under dagen så finns det anledning att besöka city. Butikerna kommer att ha fina erbjudanden och det blir garanterat liv och rörelse på stan .
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.