I årets tappning av Linde Vårdagar, den 30 maj, har arrangörerna valt att satsa på flera nyheter. Med uppvisning av polis och brandkår, ansiktsmålning, djur och minitivoli ska barnen sättas i centrum. Men mest jubel blir det förmodligen över uppträdandet av de otroligt populära barnartisterna Daniel och Yankho i Flugparken.
Linde Vårdagar är en kär tradition i Lindesberg då handelsstaden Lindesberg tar chansen att bjuda upp till festligheter. I år har arrangörerna, LindeCity, Lions och Lindesbergs kommun valt att göra en nysatsning.
– Vi vill ge barnfamiljerna en god anledning att lägga några timmar på att besöka centrum, förklarar Karin Gustafsson som håller i trådarna i LindeCitys marknadsgrupp. Därför har vi satsat på flera aktiviteter för barn och också spridit ut dessa på flera olika ställen i centrum.
Som vanligt kommer det att bjudas på flera spännande aktiviteter i Flugparken. Här ska ett minitivoli ställas upp tillsammans med en hoppborg. Dessutom kommer besökarna att kunna bekanta sig med hästar och det finns tillfälle att köpa lotter och leksaker. Utanför brandstationen kommer polis och brandkår att visa upp sig under dagen och vid Handelsbanken kommer en bärgare att ställas upp. Hos Lyckoklöver kan alla barn få en ansiktsmålning. Kl 14.00 regnar det godis från balkongen vid Wienerkonditoriet.
Vid tretiden äntrar de kända barnartisterna Daniel och Yankho scenen i Flugparken. De båda är kända från SVT Barnkanalen och kommer att ge en fartfylld show med trollerier, rörelsesånger och humor.
– Vi är jättenöjda över att vi lyckats få hit Daniel och Yankho, säger Karin Gustafsson. Det beror på att vi har fått många sponsorer som, liksom vi, tyckte att barnen ska få det bästa.
För de vuxna besökarna under Vårdagarna finns ett fotoplank uppsatt utanför Nordea. Här erbjuds alla att sätta upp egna fotografier och en omröstning kommer att ske över bästa foto. Dessutom kommer en politikerutfrågning att hållas vid lunchtid på Varuhallstorget, där Cleo är moderator.
– Vi tror att det här kommer att bli en jättetrevlig dag för alla, säger Karin Gustafsson. Även om man inte hinner delta i alla aktiviteter under dagen så finns det anledning att besöka city. Butikerna kommer att ha fina erbjudanden och det blir garanterat liv och rörelse på stan .
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.