I årets tappning av Linde Vårdagar, den 30 maj, har arrangörerna valt att satsa på flera nyheter. Med uppvisning av polis och brandkår, ansiktsmålning, djur och minitivoli ska barnen sättas i centrum. Men mest jubel blir det förmodligen över uppträdandet av de otroligt populära barnartisterna Daniel och Yankho i Flugparken.
Linde Vårdagar är en kär tradition i Lindesberg då handelsstaden Lindesberg tar chansen att bjuda upp till festligheter. I år har arrangörerna, LindeCity, Lions och Lindesbergs kommun valt att göra en nysatsning.
– Vi vill ge barnfamiljerna en god anledning att lägga några timmar på att besöka centrum, förklarar Karin Gustafsson som håller i trådarna i LindeCitys marknadsgrupp. Därför har vi satsat på flera aktiviteter för barn och också spridit ut dessa på flera olika ställen i centrum.
Som vanligt kommer det att bjudas på flera spännande aktiviteter i Flugparken. Här ska ett minitivoli ställas upp tillsammans med en hoppborg. Dessutom kommer besökarna att kunna bekanta sig med hästar och det finns tillfälle att köpa lotter och leksaker. Utanför brandstationen kommer polis och brandkår att visa upp sig under dagen och vid Handelsbanken kommer en bärgare att ställas upp. Hos Lyckoklöver kan alla barn få en ansiktsmålning. Kl 14.00 regnar det godis från balkongen vid Wienerkonditoriet.
Vid tretiden äntrar de kända barnartisterna Daniel och Yankho scenen i Flugparken. De båda är kända från SVT Barnkanalen och kommer att ge en fartfylld show med trollerier, rörelsesånger och humor.
– Vi är jättenöjda över att vi lyckats få hit Daniel och Yankho, säger Karin Gustafsson. Det beror på att vi har fått många sponsorer som, liksom vi, tyckte att barnen ska få det bästa.
För de vuxna besökarna under Vårdagarna finns ett fotoplank uppsatt utanför Nordea. Här erbjuds alla att sätta upp egna fotografier och en omröstning kommer att ske över bästa foto. Dessutom kommer en politikerutfrågning att hållas vid lunchtid på Varuhallstorget, där Cleo är moderator.
– Vi tror att det här kommer att bli en jättetrevlig dag för alla, säger Karin Gustafsson. Även om man inte hinner delta i alla aktiviteter under dagen så finns det anledning att besöka city. Butikerna kommer att ha fina erbjudanden och det blir garanterat liv och rörelse på stan .
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.