I årets tappning av Linde Vårdagar, den 30 maj, har arrangörerna valt att satsa på flera nyheter. Med uppvisning av polis och brandkår, ansiktsmålning, djur och minitivoli ska barnen sättas i centrum. Men mest jubel blir det förmodligen över uppträdandet av de otroligt populära barnartisterna Daniel och Yankho i Flugparken.
Linde Vårdagar är en kär tradition i Lindesberg då handelsstaden Lindesberg tar chansen att bjuda upp till festligheter. I år har arrangörerna, LindeCity, Lions och Lindesbergs kommun valt att göra en nysatsning.
– Vi vill ge barnfamiljerna en god anledning att lägga några timmar på att besöka centrum, förklarar Karin Gustafsson som håller i trådarna i LindeCitys marknadsgrupp. Därför har vi satsat på flera aktiviteter för barn och också spridit ut dessa på flera olika ställen i centrum.
Som vanligt kommer det att bjudas på flera spännande aktiviteter i Flugparken. Här ska ett minitivoli ställas upp tillsammans med en hoppborg. Dessutom kommer besökarna att kunna bekanta sig med hästar och det finns tillfälle att köpa lotter och leksaker. Utanför brandstationen kommer polis och brandkår att visa upp sig under dagen och vid Handelsbanken kommer en bärgare att ställas upp. Hos Lyckoklöver kan alla barn få en ansiktsmålning. Kl 14.00 regnar det godis från balkongen vid Wienerkonditoriet.
Vid tretiden äntrar de kända barnartisterna Daniel och Yankho scenen i Flugparken. De båda är kända från SVT Barnkanalen och kommer att ge en fartfylld show med trollerier, rörelsesånger och humor.
– Vi är jättenöjda över att vi lyckats få hit Daniel och Yankho, säger Karin Gustafsson. Det beror på att vi har fått många sponsorer som, liksom vi, tyckte att barnen ska få det bästa.
För de vuxna besökarna under Vårdagarna finns ett fotoplank uppsatt utanför Nordea. Här erbjuds alla att sätta upp egna fotografier och en omröstning kommer att ske över bästa foto. Dessutom kommer en politikerutfrågning att hållas vid lunchtid på Varuhallstorget, där Cleo är moderator.
– Vi tror att det här kommer att bli en jättetrevlig dag för alla, säger Karin Gustafsson. Även om man inte hinner delta i alla aktiviteter under dagen så finns det anledning att besöka city. Butikerna kommer att ha fina erbjudanden och det blir garanterat liv och rörelse på stan .
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!