Elever från Pilkrogs friskola höjer sina röster om bussnedläggningen. Foto: Privat

Barnens egna ord om bussnedläggningen

INSÄNDARE/DEBATT: Reaktionerna har varit många och kritiken skarp efter beslutet om nedläggningen av busslinjerna 350 och 352. Nu höjer barnen sina röster i ett antal insändare, för att poängtera hur beslutet påverkar dem.

Om ni inte har kvar länsbussen måste vi köpa nya bussar och då måste vi ta lån för att kunna köpa dom. Bensinen kostar fortfarande jättemycket. Om vi köper nya bussar kommer vi inte ha råd att ens köra dom och hämta alla barnen, ni bryr er ju bara om statsbarnen och inte oss! Varför kan vi inte åka med Axelsonsbussen istället för den åker ju ändå förbi oss?
Ni säger att er ambition är att få tillbaka och utveckla landsbygdstrafiken i vår kommun och i länet, hur ska det då gå om ni tar bort landsbygdstrafiken?

Ni kan ju inte säga att vi har skolplikt om vi inte har något sätt att komma till skolan, liksom tänk om våra föräldrar är på jobbet, hur ska vi då ta oss till skolan? Har ni tänkt på att om alla åker i varsin bil till skolan är det jättedåligt för miljön, men om alla kan åka länsbussen blir det ju inte alls lika mycket utsläpp. Ni kanske borde tänka lite på det?

Om vi inte kan skjutsa/hämta barnen så kommer ingen till skolan och då går den i konkurs och då blir det större antal elever i stadsskolorna och då blir det för stora klasser. Man får ingen hjälp och då får man dåliga betyg och får inget bra jobb och om man inte har ett jobb får man inga pengar och då får man ingen mat. Och om man inte får nått jobb går man på bidrag. Bidraget kommer från dom som jobbar och när bidraget tar slut så får ingen pengar och samhället kommer inte må bra ekonomiskt.

Det är orättvist att det går bussar från Kopparberg till Lindesberg för dom som jobbar, fast vi som bor ute på landet inte får en buss in till Lindesberg.

Ni har ju redan tagit ifrån oss vår skola en gång (när den lades ner som kommunal skola) måste ni verkligen ta Länsbussen också!?

Eleverna i åk 6 i Pilkrogs friskola

————————————————————————————————————————

Lägg inte ner länsbussarna. För annars blir Pilkrogsbussarna för fulla. Vi vill ha mera Länsbussar på landet så dom som bor på landet kommer till skolan. Alla vill ha kvar Länsbussarna.

// Jakob 

————————————————————————————————————————

Hej!
jag vill ha Länstrafik för att annars kan jag inte ta mig från eller till skolan. Har ni tänkt på att i stan kan man bara gå till skolan och såna sake, men på landet ligger allt ganska långt bort ifrån varandra. NI FÖRSTÖR FÖR OSS UNGDOMMAR. JAG VILL HÅLLA BUSSLINJE 352 I LIV!!!!! TÄNK PÅ VAD NI FÖRSTÖR !!!!!!

//Helmi 

————————————————————————————————————————

Vi behöver länsbussen för att komma till skola och komma hem. Dom flesta åker länsbuss. Om den tas bort så kan inte dom som åker med Länsbussen komma hem eller till skolan. Om ni tar bort den så kommer ingen bli så glad.
1. Ni förstör för ALLA.
2. Vi får inte åka HEM eller till SKOLAN.
3. TÄNK PÅ BARNEN.
4. NEEEEEEEJ!!!
5. Ingen vill att ni ska ta BORT DEN.
6. HELA MIN KLASS PROTESTERAR.
7.SLUTA FÖRSTÖR!!
8.Respektera dom som bor på landet.
9.Dom som bor i stan kan gå, det kan inte dom som bor på landet.

// Towe 

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag går på pilkrogs friskola. Min skola tycker att vi ska ha bussar till landet.

1. För att i stan kan man gå till jobbet och sånt.

2. När vi börjar på högstadiet så måste vi till stan och jättemånga i vår skola bor på landet för att våran skola är på landet och några föräldrar kanske inte kan skjutsa barnen till skolan för att de jobbar.

3. Skolan ska ju fixa skolskjuts men dom som kanske tillhör Frövi kanske vill gå i Linde och då om man tillhör någon annan stad kanske man inte får skolskjuts och då är det bra att det finns bussar.

4. Fet är jättemånga som åker hem och hit med länsbussarna för att deras föräldrar jobbar och om ni tar bort bussarna så kan dom inte komma till skolan och det går ju inte att åka taxi till skolan för det kostar ju jättemycket pengar och vissa föräldrar kanske inte har råd.

5. Det är bättre att åka buss också för i en buss finns det jättemycket platser och då kan alla åka och då behöver man inte släppa ut så mycket diesel eller bensin för annars blir det jättemånga bilar som släpper ut diesel och bensin och det är inte bra!

// Freja

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag är ett barn som är 11 år och som bor ute på landet. Min skola ligger också på landet. Jag hörde att efter jullovet ska ni ta bort länsbussarna som kör på landet och jag tycker det är en dåligt idé för att det är jätte många i min skola som åker länsbussen och det förstör inte bara för mig men också barnen, lärarna och min familj. Så jag önskar jättemycket att länstrafiken ska fortsätta åka ute på landet och lägga pengar på det.

Hälsningar från en elev från Pilkrogs friskola
//Nikhad 

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag går på Pilkrogs friskola. Vi hörde att ni ska ta bort bussarna från landet. Det är dåligt för det är så många här på vår skola och på landet som åker med Länstrafiken. Om ni tar bort bussarna kommer inte alla att kunna åka till skolan, jobbet eller om de ska någon annanstans. Ni måste ha kvar bussarna för alla andras skull ni kan inte bara tänka på er själva. När vi börjar i stan måste vi ha skjuts till skolan för alla föräldrar kanske jobbar och då kan inte föräldrarna skjutsa oss och vi kan liksom inte gå till skolan om vi bor här ute för det är ungefär två och en halv mil till högstadiet härifrån. Nu får ni ta och ha bussarna kvar. Ni säger ju själva att ni vill värna landsbygden så då kan ni inte ta bort länstrafiken.

Från arg elev

// Julia

 

Publicerad 1 november 2022 klockan 10:40

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Verner, Konrad, Jamie och Walter tillsammans med Smash Into Pieces. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.

27 mars 2026 klockan 19:04 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.

27 mars 2026 klockan 10:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.

25 mars 2026 klockan 12:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande, Thomas Klockars, ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Jennie Einarsson

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

25 mars 2026 klockan 11:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den ...
24 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
24 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora ...
23 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Jon Henrik Fjällgren intog scenen i Lindeskolans aula. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.

23 mars 2026 klockan 11:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Andreas Palm tillsammans med sina föräldrar Gösta och Lisbet Palm. Foto: Privat

Efter föräldrarnas plötsliga död – Andreas ger konsert till förmån för Cancerfonden

Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.

20 mars 2026 klockan 11:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett...

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg

Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen ...

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades f...

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En ...

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsv...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och ...
11 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-03-07

2026-03-07

2026-03-06

2026-03-05

2026-03-04

2026-03-04

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-28 01:04