Elever från Pilkrogs friskola höjer sina röster om bussnedläggningen. Foto: Privat

Barnens egna ord om bussnedläggningen

INSÄNDARE/DEBATT: Reaktionerna har varit många och kritiken skarp efter beslutet om nedläggningen av busslinjerna 350 och 352. Nu höjer barnen sina röster i ett antal insändare, för att poängtera hur beslutet påverkar dem.

Om ni inte har kvar länsbussen måste vi köpa nya bussar och då måste vi ta lån för att kunna köpa dom. Bensinen kostar fortfarande jättemycket. Om vi köper nya bussar kommer vi inte ha råd att ens köra dom och hämta alla barnen, ni bryr er ju bara om statsbarnen och inte oss! Varför kan vi inte åka med Axelsonsbussen istället för den åker ju ändå förbi oss?
Ni säger att er ambition är att få tillbaka och utveckla landsbygdstrafiken i vår kommun och i länet, hur ska det då gå om ni tar bort landsbygdstrafiken?

Ni kan ju inte säga att vi har skolplikt om vi inte har något sätt att komma till skolan, liksom tänk om våra föräldrar är på jobbet, hur ska vi då ta oss till skolan? Har ni tänkt på att om alla åker i varsin bil till skolan är det jättedåligt för miljön, men om alla kan åka länsbussen blir det ju inte alls lika mycket utsläpp. Ni kanske borde tänka lite på det?

Om vi inte kan skjutsa/hämta barnen så kommer ingen till skolan och då går den i konkurs och då blir det större antal elever i stadsskolorna och då blir det för stora klasser. Man får ingen hjälp och då får man dåliga betyg och får inget bra jobb och om man inte har ett jobb får man inga pengar och då får man ingen mat. Och om man inte får nått jobb går man på bidrag. Bidraget kommer från dom som jobbar och när bidraget tar slut så får ingen pengar och samhället kommer inte må bra ekonomiskt.

Det är orättvist att det går bussar från Kopparberg till Lindesberg för dom som jobbar, fast vi som bor ute på landet inte får en buss in till Lindesberg.

Ni har ju redan tagit ifrån oss vår skola en gång (när den lades ner som kommunal skola) måste ni verkligen ta Länsbussen också!?

Eleverna i åk 6 i Pilkrogs friskola

————————————————————————————————————————

Lägg inte ner länsbussarna. För annars blir Pilkrogsbussarna för fulla. Vi vill ha mera Länsbussar på landet så dom som bor på landet kommer till skolan. Alla vill ha kvar Länsbussarna.

// Jakob 

————————————————————————————————————————

Hej!
jag vill ha Länstrafik för att annars kan jag inte ta mig från eller till skolan. Har ni tänkt på att i stan kan man bara gå till skolan och såna sake, men på landet ligger allt ganska långt bort ifrån varandra. NI FÖRSTÖR FÖR OSS UNGDOMMAR. JAG VILL HÅLLA BUSSLINJE 352 I LIV!!!!! TÄNK PÅ VAD NI FÖRSTÖR !!!!!!

//Helmi 

————————————————————————————————————————

Vi behöver länsbussen för att komma till skola och komma hem. Dom flesta åker länsbuss. Om den tas bort så kan inte dom som åker med Länsbussen komma hem eller till skolan. Om ni tar bort den så kommer ingen bli så glad.
1. Ni förstör för ALLA.
2. Vi får inte åka HEM eller till SKOLAN.
3. TÄNK PÅ BARNEN.
4. NEEEEEEEJ!!!
5. Ingen vill att ni ska ta BORT DEN.
6. HELA MIN KLASS PROTESTERAR.
7.SLUTA FÖRSTÖR!!
8.Respektera dom som bor på landet.
9.Dom som bor i stan kan gå, det kan inte dom som bor på landet.

// Towe 

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag går på pilkrogs friskola. Min skola tycker att vi ska ha bussar till landet.

1. För att i stan kan man gå till jobbet och sånt.

2. När vi börjar på högstadiet så måste vi till stan och jättemånga i vår skola bor på landet för att våran skola är på landet och några föräldrar kanske inte kan skjutsa barnen till skolan för att de jobbar.

3. Skolan ska ju fixa skolskjuts men dom som kanske tillhör Frövi kanske vill gå i Linde och då om man tillhör någon annan stad kanske man inte får skolskjuts och då är det bra att det finns bussar.

4. Fet är jättemånga som åker hem och hit med länsbussarna för att deras föräldrar jobbar och om ni tar bort bussarna så kan dom inte komma till skolan och det går ju inte att åka taxi till skolan för det kostar ju jättemycket pengar och vissa föräldrar kanske inte har råd.

5. Det är bättre att åka buss också för i en buss finns det jättemycket platser och då kan alla åka och då behöver man inte släppa ut så mycket diesel eller bensin för annars blir det jättemånga bilar som släpper ut diesel och bensin och det är inte bra!

// Freja

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag är ett barn som är 11 år och som bor ute på landet. Min skola ligger också på landet. Jag hörde att efter jullovet ska ni ta bort länsbussarna som kör på landet och jag tycker det är en dåligt idé för att det är jätte många i min skola som åker länsbussen och det förstör inte bara för mig men också barnen, lärarna och min familj. Så jag önskar jättemycket att länstrafiken ska fortsätta åka ute på landet och lägga pengar på det.

Hälsningar från en elev från Pilkrogs friskola
//Nikhad 

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag går på Pilkrogs friskola. Vi hörde att ni ska ta bort bussarna från landet. Det är dåligt för det är så många här på vår skola och på landet som åker med Länstrafiken. Om ni tar bort bussarna kommer inte alla att kunna åka till skolan, jobbet eller om de ska någon annanstans. Ni måste ha kvar bussarna för alla andras skull ni kan inte bara tänka på er själva. När vi börjar i stan måste vi ha skjuts till skolan för alla föräldrar kanske jobbar och då kan inte föräldrarna skjutsa oss och vi kan liksom inte gå till skolan om vi bor här ute för det är ungefär två och en halv mil till högstadiet härifrån. Nu får ni ta och ha bussarna kvar. Ni säger ju själva att ni vill värna landsbygden så då kan ni inte ta bort länstrafiken.

Från arg elev

// Julia

 

Publicerad 1 november 2022 klockan 10:40

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesberg.se har fått ett nytt utseende. Bild: Lindesbergs kommun

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.

1 oktober 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Skärmbild som visar det meddelande som nu har polisanmälts.

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.

1 oktober 2026 klockan 11:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september ...

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanfö...

Foto: Camilla Lagerman

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.

29 september 2026 klockan 11:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Räddningstjänsten bekämpar en kraftig villabrand i centrala Storå. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig villabrand i Storå

JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.

29 september 2026 klockan 09:22 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med nä...
28 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Beslutet: Sandströms säljs
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga ...
28 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-må...
27 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Thea Fromell och Meja Sanden stannade till för att köpa en ny sorts remmar som de inte testat tidigare. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.

25 september 2026 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.

25 september 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och...

Professionell pizzabakning på schemat för eleverna från anpassad grundskola. Foto: Privat

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.

24 september 2026 klockan 18:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman

Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför best...

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart...

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, ...

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över ...

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en...

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville ...

Grafik: Intresseklubben Extension

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.

21 september 2026 klockan 15:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han ...
21 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt...
18 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
18 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-09-15

2026-09-15

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-13

2026-09-12

2026-09-12

2026-10-02 03:10