Elever från Pilkrogs friskola höjer sina röster om bussnedläggningen. Foto: Privat

Barnens egna ord om bussnedläggningen

INSÄNDARE/DEBATT: Reaktionerna har varit många och kritiken skarp efter beslutet om nedläggningen av busslinjerna 350 och 352. Nu höjer barnen sina röster i ett antal insändare, för att poängtera hur beslutet påverkar dem.

Om ni inte har kvar länsbussen måste vi köpa nya bussar och då måste vi ta lån för att kunna köpa dom. Bensinen kostar fortfarande jättemycket. Om vi köper nya bussar kommer vi inte ha råd att ens köra dom och hämta alla barnen, ni bryr er ju bara om statsbarnen och inte oss! Varför kan vi inte åka med Axelsonsbussen istället för den åker ju ändå förbi oss?
Ni säger att er ambition är att få tillbaka och utveckla landsbygdstrafiken i vår kommun och i länet, hur ska det då gå om ni tar bort landsbygdstrafiken?

Ni kan ju inte säga att vi har skolplikt om vi inte har något sätt att komma till skolan, liksom tänk om våra föräldrar är på jobbet, hur ska vi då ta oss till skolan? Har ni tänkt på att om alla åker i varsin bil till skolan är det jättedåligt för miljön, men om alla kan åka länsbussen blir det ju inte alls lika mycket utsläpp. Ni kanske borde tänka lite på det?

Om vi inte kan skjutsa/hämta barnen så kommer ingen till skolan och då går den i konkurs och då blir det större antal elever i stadsskolorna och då blir det för stora klasser. Man får ingen hjälp och då får man dåliga betyg och får inget bra jobb och om man inte har ett jobb får man inga pengar och då får man ingen mat. Och om man inte får nått jobb går man på bidrag. Bidraget kommer från dom som jobbar och när bidraget tar slut så får ingen pengar och samhället kommer inte må bra ekonomiskt.

Det är orättvist att det går bussar från Kopparberg till Lindesberg för dom som jobbar, fast vi som bor ute på landet inte får en buss in till Lindesberg.

Ni har ju redan tagit ifrån oss vår skola en gång (när den lades ner som kommunal skola) måste ni verkligen ta Länsbussen också!?

Eleverna i åk 6 i Pilkrogs friskola

————————————————————————————————————————

Lägg inte ner länsbussarna. För annars blir Pilkrogsbussarna för fulla. Vi vill ha mera Länsbussar på landet så dom som bor på landet kommer till skolan. Alla vill ha kvar Länsbussarna.

// Jakob 

————————————————————————————————————————

Hej!
jag vill ha Länstrafik för att annars kan jag inte ta mig från eller till skolan. Har ni tänkt på att i stan kan man bara gå till skolan och såna sake, men på landet ligger allt ganska långt bort ifrån varandra. NI FÖRSTÖR FÖR OSS UNGDOMMAR. JAG VILL HÅLLA BUSSLINJE 352 I LIV!!!!! TÄNK PÅ VAD NI FÖRSTÖR !!!!!!

//Helmi 

————————————————————————————————————————

Vi behöver länsbussen för att komma till skola och komma hem. Dom flesta åker länsbuss. Om den tas bort så kan inte dom som åker med Länsbussen komma hem eller till skolan. Om ni tar bort den så kommer ingen bli så glad.
1. Ni förstör för ALLA.
2. Vi får inte åka HEM eller till SKOLAN.
3. TÄNK PÅ BARNEN.
4. NEEEEEEEJ!!!
5. Ingen vill att ni ska ta BORT DEN.
6. HELA MIN KLASS PROTESTERAR.
7.SLUTA FÖRSTÖR!!
8.Respektera dom som bor på landet.
9.Dom som bor i stan kan gå, det kan inte dom som bor på landet.

// Towe 

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag går på pilkrogs friskola. Min skola tycker att vi ska ha bussar till landet.

1. För att i stan kan man gå till jobbet och sånt.

2. När vi börjar på högstadiet så måste vi till stan och jättemånga i vår skola bor på landet för att våran skola är på landet och några föräldrar kanske inte kan skjutsa barnen till skolan för att de jobbar.

3. Skolan ska ju fixa skolskjuts men dom som kanske tillhör Frövi kanske vill gå i Linde och då om man tillhör någon annan stad kanske man inte får skolskjuts och då är det bra att det finns bussar.

4. Fet är jättemånga som åker hem och hit med länsbussarna för att deras föräldrar jobbar och om ni tar bort bussarna så kan dom inte komma till skolan och det går ju inte att åka taxi till skolan för det kostar ju jättemycket pengar och vissa föräldrar kanske inte har råd.

5. Det är bättre att åka buss också för i en buss finns det jättemycket platser och då kan alla åka och då behöver man inte släppa ut så mycket diesel eller bensin för annars blir det jättemånga bilar som släpper ut diesel och bensin och det är inte bra!

// Freja

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag är ett barn som är 11 år och som bor ute på landet. Min skola ligger också på landet. Jag hörde att efter jullovet ska ni ta bort länsbussarna som kör på landet och jag tycker det är en dåligt idé för att det är jätte många i min skola som åker länsbussen och det förstör inte bara för mig men också barnen, lärarna och min familj. Så jag önskar jättemycket att länstrafiken ska fortsätta åka ute på landet och lägga pengar på det.

Hälsningar från en elev från Pilkrogs friskola
//Nikhad 

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag går på Pilkrogs friskola. Vi hörde att ni ska ta bort bussarna från landet. Det är dåligt för det är så många här på vår skola och på landet som åker med Länstrafiken. Om ni tar bort bussarna kommer inte alla att kunna åka till skolan, jobbet eller om de ska någon annanstans. Ni måste ha kvar bussarna för alla andras skull ni kan inte bara tänka på er själva. När vi börjar i stan måste vi ha skjuts till skolan för alla föräldrar kanske jobbar och då kan inte föräldrarna skjutsa oss och vi kan liksom inte gå till skolan om vi bor här ute för det är ungefär två och en halv mil till högstadiet härifrån. Nu får ni ta och ha bussarna kvar. Ni säger ju själva att ni vill värna landsbygden så då kan ni inte ta bort länstrafiken.

Från arg elev

// Julia

 

Publicerad 1 november 2022 klockan 10:40

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Foto: Jennie Einarsson

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.

20 augusti 2026 klockan 12:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det få...

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Joakim Peimer är Lindeskolans nya gymnasiechef. Foto: Camilla Lagerman

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt

17 augusti 2026 klockan 15:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föresl...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten ...
17 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren ...
16 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Privat

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.

14 augusti 2026 klockan 21:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett ...

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Arkivfoto: Sami Rahkonen

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.

11 augusti 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de ...
10 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet ...
10 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Pride behövs – också i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot...
10 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-08-20 14:11