Elever från Pilkrogs friskola höjer sina röster om bussnedläggningen. Foto: Privat

Barnens egna ord om bussnedläggningen

INSÄNDARE/DEBATT: Reaktionerna har varit många och kritiken skarp efter beslutet om nedläggningen av busslinjerna 350 och 352. Nu höjer barnen sina röster i ett antal insändare, för att poängtera hur beslutet påverkar dem.

Om ni inte har kvar länsbussen måste vi köpa nya bussar och då måste vi ta lån för att kunna köpa dom. Bensinen kostar fortfarande jättemycket. Om vi köper nya bussar kommer vi inte ha råd att ens köra dom och hämta alla barnen, ni bryr er ju bara om statsbarnen och inte oss! Varför kan vi inte åka med Axelsonsbussen istället för den åker ju ändå förbi oss?
Ni säger att er ambition är att få tillbaka och utveckla landsbygdstrafiken i vår kommun och i länet, hur ska det då gå om ni tar bort landsbygdstrafiken?

Ni kan ju inte säga att vi har skolplikt om vi inte har något sätt att komma till skolan, liksom tänk om våra föräldrar är på jobbet, hur ska vi då ta oss till skolan? Har ni tänkt på att om alla åker i varsin bil till skolan är det jättedåligt för miljön, men om alla kan åka länsbussen blir det ju inte alls lika mycket utsläpp. Ni kanske borde tänka lite på det?

Om vi inte kan skjutsa/hämta barnen så kommer ingen till skolan och då går den i konkurs och då blir det större antal elever i stadsskolorna och då blir det för stora klasser. Man får ingen hjälp och då får man dåliga betyg och får inget bra jobb och om man inte har ett jobb får man inga pengar och då får man ingen mat. Och om man inte får nått jobb går man på bidrag. Bidraget kommer från dom som jobbar och när bidraget tar slut så får ingen pengar och samhället kommer inte må bra ekonomiskt.

Det är orättvist att det går bussar från Kopparberg till Lindesberg för dom som jobbar, fast vi som bor ute på landet inte får en buss in till Lindesberg.

Ni har ju redan tagit ifrån oss vår skola en gång (när den lades ner som kommunal skola) måste ni verkligen ta Länsbussen också!?

Eleverna i åk 6 i Pilkrogs friskola

————————————————————————————————————————

Lägg inte ner länsbussarna. För annars blir Pilkrogsbussarna för fulla. Vi vill ha mera Länsbussar på landet så dom som bor på landet kommer till skolan. Alla vill ha kvar Länsbussarna.

// Jakob 

————————————————————————————————————————

Hej!
jag vill ha Länstrafik för att annars kan jag inte ta mig från eller till skolan. Har ni tänkt på att i stan kan man bara gå till skolan och såna sake, men på landet ligger allt ganska långt bort ifrån varandra. NI FÖRSTÖR FÖR OSS UNGDOMMAR. JAG VILL HÅLLA BUSSLINJE 352 I LIV!!!!! TÄNK PÅ VAD NI FÖRSTÖR !!!!!!

//Helmi 

————————————————————————————————————————

Vi behöver länsbussen för att komma till skola och komma hem. Dom flesta åker länsbuss. Om den tas bort så kan inte dom som åker med Länsbussen komma hem eller till skolan. Om ni tar bort den så kommer ingen bli så glad.
1. Ni förstör för ALLA.
2. Vi får inte åka HEM eller till SKOLAN.
3. TÄNK PÅ BARNEN.
4. NEEEEEEEJ!!!
5. Ingen vill att ni ska ta BORT DEN.
6. HELA MIN KLASS PROTESTERAR.
7.SLUTA FÖRSTÖR!!
8.Respektera dom som bor på landet.
9.Dom som bor i stan kan gå, det kan inte dom som bor på landet.

// Towe 

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag går på pilkrogs friskola. Min skola tycker att vi ska ha bussar till landet.

1. För att i stan kan man gå till jobbet och sånt.

2. När vi börjar på högstadiet så måste vi till stan och jättemånga i vår skola bor på landet för att våran skola är på landet och några föräldrar kanske inte kan skjutsa barnen till skolan för att de jobbar.

3. Skolan ska ju fixa skolskjuts men dom som kanske tillhör Frövi kanske vill gå i Linde och då om man tillhör någon annan stad kanske man inte får skolskjuts och då är det bra att det finns bussar.

4. Fet är jättemånga som åker hem och hit med länsbussarna för att deras föräldrar jobbar och om ni tar bort bussarna så kan dom inte komma till skolan och det går ju inte att åka taxi till skolan för det kostar ju jättemycket pengar och vissa föräldrar kanske inte har råd.

5. Det är bättre att åka buss också för i en buss finns det jättemycket platser och då kan alla åka och då behöver man inte släppa ut så mycket diesel eller bensin för annars blir det jättemånga bilar som släpper ut diesel och bensin och det är inte bra!

// Freja

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag är ett barn som är 11 år och som bor ute på landet. Min skola ligger också på landet. Jag hörde att efter jullovet ska ni ta bort länsbussarna som kör på landet och jag tycker det är en dåligt idé för att det är jätte många i min skola som åker länsbussen och det förstör inte bara för mig men också barnen, lärarna och min familj. Så jag önskar jättemycket att länstrafiken ska fortsätta åka ute på landet och lägga pengar på det.

Hälsningar från en elev från Pilkrogs friskola
//Nikhad 

————————————————————————————————————————

Hej!
Jag går på Pilkrogs friskola. Vi hörde att ni ska ta bort bussarna från landet. Det är dåligt för det är så många här på vår skola och på landet som åker med Länstrafiken. Om ni tar bort bussarna kommer inte alla att kunna åka till skolan, jobbet eller om de ska någon annanstans. Ni måste ha kvar bussarna för alla andras skull ni kan inte bara tänka på er själva. När vi börjar i stan måste vi ha skjuts till skolan för alla föräldrar kanske jobbar och då kan inte föräldrarna skjutsa oss och vi kan liksom inte gå till skolan om vi bor här ute för det är ungefär två och en halv mil till högstadiet härifrån. Nu får ni ta och ha bussarna kvar. Ni säger ju själva att ni vill värna landsbygden så då kan ni inte ta bort länstrafiken.

Från arg elev

// Julia

 

Publicerad 1 november 2022 klockan 10:40

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.

10 juli 2026 klockan 17:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons


Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där ...

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

Sami och Patricia. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

3 juli 2026 klockan 13:19 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.

2 juli 2026 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. ...
1 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Pressbild Axfood

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 14:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Tom Persson (SD) och Jenny Alamartin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.

23 juni 2026 klockan 10:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en ...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
22 juni 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd...
22 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-07-11 01:15