Det här är andra gången som Cecilia Jeffner, Bergslagens Sparbank, och Basel Sara träffas och samtalar. Foto: Ida Lindkvist
Basel lånar en svensk
”Låna en svensk” heter det pilotprojekt som Åsa Viggeborn, integrationskoordinator vid Lindesbergs kommun, för en tid sedan presenterade. Syftet är att invandrare ska få lära känna svenska människor som kan berätta om kultur, seder och utbyta erfarenheter. Bergslagens Sparbank nappade direkt och de anställda har vid flertalet tillfällen fått gå ifrån jobbet för att genomföra det här. Även bankens VD Cecilia Jeffner har stiftat nya bekantskaper.
– Från bankens sida tycker vi att det här är jätteviktigt, och det är många av våra anställda som har varit iväg, säger Cecilia Jeffner.
Annons
Basel Sara kom till Sverige för drygt 1,5 år sedan. Han har studerat vid SFI de senaste tre månaderna och pratar redan mycket god svenska och gör sig utan problem förstådd. Innan Basel kom till Sverige bodde han i Syrien, i Homs.
Basel är väldigt musikalisk och spelar bland annat harpa. Foto: Ida Lindkvist
– Jag bodde där med mina föräldrar och syster tills det var så mycket krig att det var omöjligt att stanna. Vi beslutade oss att flytta till en annan plats, till bergen, 1,5 timme från Homs där vi hade vårt sommarhus. Men det var mycket svårt att bo där, på vintern var det så mycket snö och regn och det blev mycket kallt för oss. Jobb var omöjligt där. Vi bodde där i två år, berättar Basel.
– Vi kom sedan tillbaka till Homs, och det vackra, stora huset var förstört. Så jag sa till mamma och pappa att jag inte kan stanna i Syrien, jag behöver förändra livet. Jag vet inte varför det blev Sverige och inte till exempel Tyskland, men jag tror att det här är mitt öde, konstaterar Basel.
När Basel inte övar svenska lägger han mycket tid på musiken. Som sexåring började han spela piano och lärde sig snart stycken av Beethoven och andra välkända klassiker. Vid 18-årsålder startade hans intresse för harpa, och i Syrien spelade han på ett femstjärnigt hotell för 500 gäster varje kväll. Senast igår kunde man höra Basel spela på sin harpa vid nationaldagsfirandet i Oscarsparken.
Det här med att få låna en svensk faller Basel helt i smaken. Han är social, vill gärna lära sig mer om Sverige och dessutom få träna på sin svenska. Sparbankens VD Cecilia Jeffner parades ihop med Basel och det här är deras andra fika tillsammans.
– Jag vet inte vem jag är. Jag är inte svensk och jag är inte någon flykting. Men det här är bra för att komma in i det svenska samhället. Alla invandrare försöker inte lära sig svenska, men jag bor i Sverige och vill bli svensk och respektera det svenska samhället och vanor, säger Basel och dricker ur sin kaffemugg.
Foto: Ida Lindkvist
– Många känner inte så många svenska personer. Det här är bra för oss också att få de att känna sig välkomna. Vi behöver människor som trivs och vill bo här. Det finns ju ett syfte med det. Vi behöver bli lite mer internationella. Från bankens sida tycker vi att det här är jätteviktigt, och det är många av våra anställda som har varit iväg, berättar Cecilia.
Projektet kommer att ta en liten paus under sommaren, men man kan ändå göra sin intresseanmälan för att låna ut sig själv på biblioteket. Till hösten är tanken att man ska utöka projektet också till Frövi, Fellingsbro och Storå.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet ...
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...