Det här är andra gången som Cecilia Jeffner, Bergslagens Sparbank, och Basel Sara träffas och samtalar. Foto: Ida Lindkvist
Basel lånar en svensk
”Låna en svensk” heter det pilotprojekt som Åsa Viggeborn, integrationskoordinator vid Lindesbergs kommun, för en tid sedan presenterade. Syftet är att invandrare ska få lära känna svenska människor som kan berätta om kultur, seder och utbyta erfarenheter. Bergslagens Sparbank nappade direkt och de anställda har vid flertalet tillfällen fått gå ifrån jobbet för att genomföra det här. Även bankens VD Cecilia Jeffner har stiftat nya bekantskaper.
– Från bankens sida tycker vi att det här är jätteviktigt, och det är många av våra anställda som har varit iväg, säger Cecilia Jeffner.
Basel Sara kom till Sverige för drygt 1,5 år sedan. Han har studerat vid SFI de senaste tre månaderna och pratar redan mycket god svenska och gör sig utan problem förstådd. Innan Basel kom till Sverige bodde han i Syrien, i Homs.
Basel är väldigt musikalisk och spelar bland annat harpa. Foto: Ida Lindkvist
– Jag bodde där med mina föräldrar och syster tills det var så mycket krig att det var omöjligt att stanna. Vi beslutade oss att flytta till en annan plats, till bergen, 1,5 timme från Homs där vi hade vårt sommarhus. Men det var mycket svårt att bo där, på vintern var det så mycket snö och regn och det blev mycket kallt för oss. Jobb var omöjligt där. Vi bodde där i två år, berättar Basel.
– Vi kom sedan tillbaka till Homs, och det vackra, stora huset var förstört. Så jag sa till mamma och pappa att jag inte kan stanna i Syrien, jag behöver förändra livet. Jag vet inte varför det blev Sverige och inte till exempel Tyskland, men jag tror att det här är mitt öde, konstaterar Basel.
När Basel inte övar svenska lägger han mycket tid på musiken. Som sexåring började han spela piano och lärde sig snart stycken av Beethoven och andra välkända klassiker. Vid 18-årsålder startade hans intresse för harpa, och i Syrien spelade han på ett femstjärnigt hotell för 500 gäster varje kväll. Senast igår kunde man höra Basel spela på sin harpa vid nationaldagsfirandet i Oscarsparken.
Det här med att få låna en svensk faller Basel helt i smaken. Han är social, vill gärna lära sig mer om Sverige och dessutom få träna på sin svenska. Sparbankens VD Cecilia Jeffner parades ihop med Basel och det här är deras andra fika tillsammans.
– Jag vet inte vem jag är. Jag är inte svensk och jag är inte någon flykting. Men det här är bra för att komma in i det svenska samhället. Alla invandrare försöker inte lära sig svenska, men jag bor i Sverige och vill bli svensk och respektera det svenska samhället och vanor, säger Basel och dricker ur sin kaffemugg.
Foto: Ida Lindkvist
– Många känner inte så många svenska personer. Det här är bra för oss också att få de att känna sig välkomna. Vi behöver människor som trivs och vill bo här. Det finns ju ett syfte med det. Vi behöver bli lite mer internationella. Från bankens sida tycker vi att det här är jätteviktigt, och det är många av våra anställda som har varit iväg, berättar Cecilia.
Projektet kommer att ta en liten paus under sommaren, men man kan ändå göra sin intresseanmälan för att låna ut sig själv på biblioteket. Till hösten är tanken att man ska utöka projektet också till Frövi, Fellingsbro och Storå.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...