På 90-talet toppade gruppen Basic Element listorna i Sverige gång på gång. Nu försöker frontfiguren och låtskrivaren i bandet, Peter Thelenius, göra detsamma i Lindesberg – inom klubbsvängarna. Efter många månader i förhandlingar är det nu äntligen dags, berättar Peter som redan gjort sig omtyckt genom satsningen i andra städer runt om i landet – bland annat i Nora. På lördag är det premiär för Club Fantasy på Lindesbergs Stadshotell.
Tillsammans med Peter startades Club Fantasy av Jonas Wesslander och Sebastian Krupmann. Konceptet är mycket enkelt, menar Peter.
-Man har ju rest runt en del i landet och varit på i stort sett alla klubbar. Så man har sett det mesta och vet därför vad som saknas på många ställen. Man kan väl säga att vi tagit åt oss av erfarenheterna och startat en klubb som har det som många andra saknar, förklarar han.
På en bra klubb ska det bland annat finnas bra band, en bra Dj, kändisar och värdar/värdinnor som gör väsen av sig, tillägger han.
-På premiären kommer jag spela själv med Basic Element. Sedan har vi en kanon-Dj som verkligen får kontakt med folket. Det är viktigt! Några kända ansikten brukar vi alltid ha med, och i Lindesberg kommer Mathilda från Popstars finnas bland oss. Sedan har vi två tjejer som är kvällens värdinnor. De kommer nog göra sitt ”värsta” på ett bra sätt, säger Peter skrattande.
Satsningen och succén i Nora är anledning till att man nu vill prova i Lindesberg. Kommer det fungera lika bra här är planerna att fortsätta med Club Fantasy i stan.
-Det handlar inte om att fylla huset vid premiären. Vi hoppas visserligen att många kommer, men det viktigaste är att vi ser det möjligt att köra vidare. Alltså att responsen är bra, att folk har kul och vill ha mer, säger Sebastian Krupmann.
Mer info finns på Club Fantasys hemsida>>
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.