På 90-talet toppade gruppen Basic Element listorna i Sverige gång på gång. Nu försöker frontfiguren och låtskrivaren i bandet, Peter Thelenius, göra detsamma i Lindesberg – inom klubbsvängarna. Efter många månader i förhandlingar är det nu äntligen dags, berättar Peter som redan gjort sig omtyckt genom satsningen i andra städer runt om i landet – bland annat i Nora. På lördag är det premiär för Club Fantasy på Lindesbergs Stadshotell.
Tillsammans med Peter startades Club Fantasy av Jonas Wesslander och Sebastian Krupmann. Konceptet är mycket enkelt, menar Peter.
-Man har ju rest runt en del i landet och varit på i stort sett alla klubbar. Så man har sett det mesta och vet därför vad som saknas på många ställen. Man kan väl säga att vi tagit åt oss av erfarenheterna och startat en klubb som har det som många andra saknar, förklarar han.
På en bra klubb ska det bland annat finnas bra band, en bra Dj, kändisar och värdar/värdinnor som gör väsen av sig, tillägger han.
-På premiären kommer jag spela själv med Basic Element. Sedan har vi en kanon-Dj som verkligen får kontakt med folket. Det är viktigt! Några kända ansikten brukar vi alltid ha med, och i Lindesberg kommer Mathilda från Popstars finnas bland oss. Sedan har vi två tjejer som är kvällens värdinnor. De kommer nog göra sitt ”värsta” på ett bra sätt, säger Peter skrattande.
Satsningen och succén i Nora är anledning till att man nu vill prova i Lindesberg. Kommer det fungera lika bra här är planerna att fortsätta med Club Fantasy i stan.
-Det handlar inte om att fylla huset vid premiären. Vi hoppas visserligen att många kommer, men det viktigaste är att vi ser det möjligt att köra vidare. Alltså att responsen är bra, att folk har kul och vill ha mer, säger Sebastian Krupmann.
Mer info finns på Club Fantasys hemsida>>
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.