På 90-talet toppade gruppen Basic Element listorna i Sverige gång på gång. Nu försöker frontfiguren och låtskrivaren i bandet, Peter Thelenius, göra detsamma i Lindesberg – inom klubbsvängarna. Efter många månader i förhandlingar är det nu äntligen dags, berättar Peter som redan gjort sig omtyckt genom satsningen i andra städer runt om i landet – bland annat i Nora. På lördag är det premiär för Club Fantasy på Lindesbergs Stadshotell.
Tillsammans med Peter startades Club Fantasy av Jonas Wesslander och Sebastian Krupmann. Konceptet är mycket enkelt, menar Peter.
-Man har ju rest runt en del i landet och varit på i stort sett alla klubbar. Så man har sett det mesta och vet därför vad som saknas på många ställen. Man kan väl säga att vi tagit åt oss av erfarenheterna och startat en klubb som har det som många andra saknar, förklarar han.
På en bra klubb ska det bland annat finnas bra band, en bra Dj, kändisar och värdar/värdinnor som gör väsen av sig, tillägger han.
-På premiären kommer jag spela själv med Basic Element. Sedan har vi en kanon-Dj som verkligen får kontakt med folket. Det är viktigt! Några kända ansikten brukar vi alltid ha med, och i Lindesberg kommer Mathilda från Popstars finnas bland oss. Sedan har vi två tjejer som är kvällens värdinnor. De kommer nog göra sitt ”värsta” på ett bra sätt, säger Peter skrattande.
Satsningen och succén i Nora är anledning till att man nu vill prova i Lindesberg. Kommer det fungera lika bra här är planerna att fortsätta med Club Fantasy i stan.
-Det handlar inte om att fylla huset vid premiären. Vi hoppas visserligen att många kommer, men det viktigaste är att vi ser det möjligt att köra vidare. Alltså att responsen är bra, att folk har kul och vill ha mer, säger Sebastian Krupmann.
Mer info finns på Club Fantasys hemsida>>
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.