På 90-talet toppade gruppen Basic Element listorna i Sverige gång på gång. Nu försöker frontfiguren och låtskrivaren i bandet, Peter Thelenius, göra detsamma i Lindesberg – inom klubbsvängarna. Efter många månader i förhandlingar är det nu äntligen dags, berättar Peter som redan gjort sig omtyckt genom satsningen i andra städer runt om i landet – bland annat i Nora. På lördag är det premiär för Club Fantasy på Lindesbergs Stadshotell.
Tillsammans med Peter startades Club Fantasy av Jonas Wesslander och Sebastian Krupmann. Konceptet är mycket enkelt, menar Peter.
-Man har ju rest runt en del i landet och varit på i stort sett alla klubbar. Så man har sett det mesta och vet därför vad som saknas på många ställen. Man kan väl säga att vi tagit åt oss av erfarenheterna och startat en klubb som har det som många andra saknar, förklarar han.
På en bra klubb ska det bland annat finnas bra band, en bra Dj, kändisar och värdar/värdinnor som gör väsen av sig, tillägger han.
-På premiären kommer jag spela själv med Basic Element. Sedan har vi en kanon-Dj som verkligen får kontakt med folket. Det är viktigt! Några kända ansikten brukar vi alltid ha med, och i Lindesberg kommer Mathilda från Popstars finnas bland oss. Sedan har vi två tjejer som är kvällens värdinnor. De kommer nog göra sitt ”värsta” på ett bra sätt, säger Peter skrattande.
Satsningen och succén i Nora är anledning till att man nu vill prova i Lindesberg. Kommer det fungera lika bra här är planerna att fortsätta med Club Fantasy i stan.
-Det handlar inte om att fylla huset vid premiären. Vi hoppas visserligen att många kommer, men det viktigaste är att vi ser det möjligt att köra vidare. Alltså att responsen är bra, att folk har kul och vill ha mer, säger Sebastian Krupmann.
Mer info finns på Club Fantasys hemsida>>
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.