På lördag arrangeras Vårmönstringen 2016 på Lindeskolans grönområde. Arkivfoto: Ida Lindkvist

Båtar gör finbilarna sällskap på Vårmönstringen

I fjol trängdes strax över 1000 fordon på Lindeskolans grönområde, när SHRA Lindesberg arrangerade bil- och mc-uställningen Vårmönstringen. Nu laddar man för ännu fler utställare – och helt nya fordonsinslag och tävlingsklasser.
– Nu kommer vi även att ha båtar med i utställningen, berättar SHRA:s ordförande Gun Ehnvik.

Nu på lördag är Lindesberg högintressant för landets alla motorvänner. Det våras för vårmönstring. Motorklubben SHRA Lindesberg har till årets upplaga gjort vissa förändringar på själva utställningsområdet i syfte att få bättre struktur och fler platser för utställare.
– Utställningen kommer att vara bättre organiserad. Det innebär också att antalet platser kommer bli ett hundratal fler än tidigare. Förra året hade vi 1020 utställare på plats, säger Gun Ehnvik på SHRA.
Men själva ”logistiken” på området är inte det enda nya för Vårmönstringen i Lindesberg. Nu kommer man utöka utställningen med fler klasser och priser.
– Ja, vi kommer bland annat dela ut pris till bästa ”ljudbil”, säger Gun och syftar på finbilar som även har en riktigt ”fin” ljudanläggning installerad.

Bilar och motorcyklar har dominerat Vårmönstringen genom åren och så blir det naturligtvis även i år. Dock har man nu gett utrymme för ett annat fordon, som har hamnat i skuggan av de landburna. I år gör båtarna entré på Vårmönstringen med besked.
– Det är naturligtvis inte vilka båtar som helst som kan ställas ut, det handlar om lite häftigare båtar och vi kommer bland annat få se två riktiga värstingar som är rena tävlingsmaskiner av typen höghastighetsbåtar, säger Ehnvik.

SHRA är också väldigt glada att Svenska kyrkan har tagit initiativ och kryddat tillställningen med ett kärleksfullt inslag. Under Vårmönstringen hålles nämligen Drop-in-vigsel nere vid sjön.
– Det är jätteroligt att Svenska kyrkan på eget initiativ kontaktade oss och ordnade det här.

Vårmönstringen i Lindesberg rundas sedvanligt av med cruising i centrum. Även här har SHRA kastat om lite i arrangemanget för att skapa bättre förutsättningar. Nu kommer cruisingen gå mellan rondellen vid Statoil och den norra vid Rejmes.
– Man kan alltså inte längre vända in mot stan igen i rondellen vid BDS (Linde Bildelar) som tidigare. På det här sättet hoppas vi att trafiken skall flyta mycket bättre för allas bästa, säger Gun Ehnvik.

Publicerad 10 maj 2016 klockan 09:38

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Foto: Timmy Lundegård

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”

I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.

21 januari 2026 klockan 19:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i ...

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.

20 januari 2026 klockan 15:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Moderaterna

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.

20 januari 2026 klockan 12:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av ...
19 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än nå...
19 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under l...
17 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.

16 januari 2026 klockan 18:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Genrebild. Foto: LindeNytt

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.

15 januari 2026 klockan 15:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning

Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter...

Varnar för plötslig ishalka

Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det ...

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

En utvecklad primärvård kräver nytt styre

REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin <a href="https://lindenytt.com/nyheter/...

Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken

Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna ...

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa

Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm "Tyst faller snön" får världspremiär på Gö...

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg

UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

13 januari 2026 klockan 15:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget...
13 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens...
13 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Primärvården måste utvecklas under år 2026
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ...
13 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-09

2026-01-08

2026-01-07

2026-01-07

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-02

2026-01-02

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-31

2026-01-21 23:31