I fjol trängdes strax över 1000 fordon på Lindeskolans grönområde, när SHRA Lindesberg arrangerade bil- och mc-uställningen Vårmönstringen. Nu laddar man för ännu fler utställare – och helt nya fordonsinslag och tävlingsklasser.
– Nu kommer vi även att ha båtar med i utställningen, berättar SHRA:s ordförande Gun Ehnvik.
Nu på lördag är Lindesberg högintressant för landets alla motorvänner. Det våras för vårmönstring. Motorklubben SHRA Lindesberg har till årets upplaga gjort vissa förändringar på själva utställningsområdet i syfte att få bättre struktur och fler platser för utställare.
– Utställningen kommer att vara bättre organiserad. Det innebär också att antalet platser kommer bli ett hundratal fler än tidigare. Förra året hade vi 1020 utställare på plats, säger Gun Ehnvik på SHRA.
Men själva ”logistiken” på området är inte det enda nya för Vårmönstringen i Lindesberg. Nu kommer man utöka utställningen med fler klasser och priser.
– Ja, vi kommer bland annat dela ut pris till bästa ”ljudbil”, säger Gun och syftar på finbilar som även har en riktigt ”fin” ljudanläggning installerad.
Bilar och motorcyklar har dominerat Vårmönstringen genom åren och så blir det naturligtvis även i år. Dock har man nu gett utrymme för ett annat fordon, som har hamnat i skuggan av de landburna. I år gör båtarna entré på Vårmönstringen med besked.
– Det är naturligtvis inte vilka båtar som helst som kan ställas ut, det handlar om lite häftigare båtar och vi kommer bland annat få se två riktiga värstingar som är rena tävlingsmaskiner av typen höghastighetsbåtar, säger Ehnvik.
SHRA är också väldigt glada att Svenska kyrkan har tagit initiativ och kryddat tillställningen med ett kärleksfullt inslag. Under Vårmönstringen hålles nämligen Drop-in-vigsel nere vid sjön.
– Det är jätteroligt att Svenska kyrkan på eget initiativ kontaktade oss och ordnade det här.
Vårmönstringen i Lindesberg rundas sedvanligt av med cruising i centrum. Även här har SHRA kastat om lite i arrangemanget för att skapa bättre förutsättningar. Nu kommer cruisingen gå mellan rondellen vid Statoil och den norra vid Rejmes.
– Man kan alltså inte längre vända in mot stan igen i rondellen vid BDS (Linde Bildelar) som tidigare. På det här sättet hoppas vi att trafiken skall flyta mycket bättre för allas bästa, säger Gun Ehnvik.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.