Strandpromenaden har varit ett hett debattämne under sommaren, och alla säger samma sak: Det är för lite liv och aktivitetsmöjligheter. Lindesbergs Centrumförening har haft flera möten där ämnet har diskuterats, det man nu vill genomföra är att bygga en ordentlig båtbrygga för att locka fler ner till sjön. –Vi har tillsammans med båtklubben diskuterat att ordna en båtbrygga vid Strandpromenaden. Det är något som både båtklubben och många lindesbergare frågat efter, berättar Börje Larsson, Centrumledare i föreningen. –Nu är det inte en instabil och guppande historia vi pratar om utan en fast båtbrygga. Därför kan jag kan inte lova någon brygga till sommaren eftersom vi vill vara säkra på hur den ska utformas och byggas på bästa sätt. Tanken är att inte bara båtfolk ska använda bryggan, någon typ av servering ska nog till så att man kan sätta sig en stund och njuta av en fika. Arbetet kommer att ske ideellt och båtklubben har redan lovat att ställa arbetskraft till vårt förfogande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.