I måndags berättade vi att båtbryggorna nere vid Gröna Bron på försök skulle läggas nedanför Kulturskolan i sommar. Detta för att tillföra lite mer liv och rörelse på Strandpromenaden, sen har det även varit ett önskemål från båtfolket att ha båtplatser nedströms broarna. Saken är nu den att bryggorna under onsdagen lades i, men inte på denna plats. Bryggorna ligger på samma plats som tidigare, dvs vid Gröna Bron.
Måns Hallén som drivit frågan frågar sig idag varför det blev så här. –Jag kan inte förstå det, hur kan man ha missat detta? Ärendet har godkänts av Byggnadsnämnden och kommunstyrelsen har visat sig positiva till det, men det har tydligen inte gått ut till de ansvariga på Fritidsnämnden att vi skulle göra ett försök i år med att ha bryggorna på den andra platsen, förklarar Hallén.
Stadsarkitekten har dessutom redovisat sitt förslag med en fortsatt utveckling av idén. Tanken var att man i år skulle ha båtplatserna på den nya platsen som ett första skede på något som med tiden kan bli en intressant förnyelse vid sjöområdet.
På kommunens fritidsavdelning fick den ansvariga för båtbryggorna först i måndags reda på förslaget och kunde därför inte genomföra det som Hallén hade tänkt sig. –Jag hörde talas om att bryggorna skulle flyttas genom en artikel på LindeNytt, innan dess hade jag inte en aning om det. Det måste ju ha blivit fel någonstans på vägen eftersom jag inte fått reda på det tidigare, säger Håkan Källman.
-Det blev olyckligt alltsammans, säger Anders Brännström. –Jag fick inte reda på planerna förrän i slutet av förra veckan och då hade vi faktiskt redan annonserat ut båtplatserna på den ordinarie platsen vid Gröna Bron för länge sen. Idéerna skulle ha presenterats lite tidigare, alltså före vi gått ut med annonserna. Det har dessutom inte blivit en formell handling, inget riktigt beslut har tagits i frågan och jag tror det krävs för att få det genomfört.
Även om all inblandade faktiskt visat sig positiva till flytten så verkar det rinna ut i sanden, i alla fall i år. Att bara flytta ner bryggorna kräver inte bara nya förankringsanordningar utan även en förfrågan till båtfolket. –Vi måste ta hänsyn till vad de som nu har en båtplats tycker och tänker i frågan. Nu har de hyrt sin plats för i år och bara flytta på dessa platser utan deras samtycke vill vi inte göra, säger Brännström. Att flytta ner bryggorna har alltså visat sig vara en större apparat än man kan tro, men ännu har inget definitivt sagts och hur det nu blir med detta kan bara framtiden utvisa.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.