I måndags berättade vi att båtbryggorna nere vid Gröna Bron på försök skulle läggas nedanför Kulturskolan i sommar. Detta för att tillföra lite mer liv och rörelse på Strandpromenaden, sen har det även varit ett önskemål från båtfolket att ha båtplatser nedströms broarna. Saken är nu den att bryggorna under onsdagen lades i, men inte på denna plats. Bryggorna ligger på samma plats som tidigare, dvs vid Gröna Bron.
Måns Hallén som drivit frågan frågar sig idag varför det blev så här. –Jag kan inte förstå det, hur kan man ha missat detta? Ärendet har godkänts av Byggnadsnämnden och kommunstyrelsen har visat sig positiva till det, men det har tydligen inte gått ut till de ansvariga på Fritidsnämnden att vi skulle göra ett försök i år med att ha bryggorna på den andra platsen, förklarar Hallén.
Stadsarkitekten har dessutom redovisat sitt förslag med en fortsatt utveckling av idén. Tanken var att man i år skulle ha båtplatserna på den nya platsen som ett första skede på något som med tiden kan bli en intressant förnyelse vid sjöområdet.
På kommunens fritidsavdelning fick den ansvariga för båtbryggorna först i måndags reda på förslaget och kunde därför inte genomföra det som Hallén hade tänkt sig. –Jag hörde talas om att bryggorna skulle flyttas genom en artikel på LindeNytt, innan dess hade jag inte en aning om det. Det måste ju ha blivit fel någonstans på vägen eftersom jag inte fått reda på det tidigare, säger Håkan Källman.
-Det blev olyckligt alltsammans, säger Anders Brännström. –Jag fick inte reda på planerna förrän i slutet av förra veckan och då hade vi faktiskt redan annonserat ut båtplatserna på den ordinarie platsen vid Gröna Bron för länge sen. Idéerna skulle ha presenterats lite tidigare, alltså före vi gått ut med annonserna. Det har dessutom inte blivit en formell handling, inget riktigt beslut har tagits i frågan och jag tror det krävs för att få det genomfört.
Även om all inblandade faktiskt visat sig positiva till flytten så verkar det rinna ut i sanden, i alla fall i år. Att bara flytta ner bryggorna kräver inte bara nya förankringsanordningar utan även en förfrågan till båtfolket. –Vi måste ta hänsyn till vad de som nu har en båtplats tycker och tänker i frågan. Nu har de hyrt sin plats för i år och bara flytta på dessa platser utan deras samtycke vill vi inte göra, säger Brännström. Att flytta ner bryggorna har alltså visat sig vara en större apparat än man kan tro, men ännu har inget definitivt sagts och hur det nu blir med detta kan bara framtiden utvisa.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.