I måndags berättade vi att båtbryggorna nere vid Gröna Bron på försök skulle läggas nedanför Kulturskolan i sommar. Detta för att tillföra lite mer liv och rörelse på Strandpromenaden, sen har det även varit ett önskemål från båtfolket att ha båtplatser nedströms broarna. Saken är nu den att bryggorna under onsdagen lades i, men inte på denna plats. Bryggorna ligger på samma plats som tidigare, dvs vid Gröna Bron.
Måns Hallén som drivit frågan frågar sig idag varför det blev så här. –Jag kan inte förstå det, hur kan man ha missat detta? Ärendet har godkänts av Byggnadsnämnden och kommunstyrelsen har visat sig positiva till det, men det har tydligen inte gått ut till de ansvariga på Fritidsnämnden att vi skulle göra ett försök i år med att ha bryggorna på den andra platsen, förklarar Hallén.
Stadsarkitekten har dessutom redovisat sitt förslag med en fortsatt utveckling av idén. Tanken var att man i år skulle ha båtplatserna på den nya platsen som ett första skede på något som med tiden kan bli en intressant förnyelse vid sjöområdet.
På kommunens fritidsavdelning fick den ansvariga för båtbryggorna först i måndags reda på förslaget och kunde därför inte genomföra det som Hallén hade tänkt sig. –Jag hörde talas om att bryggorna skulle flyttas genom en artikel på LindeNytt, innan dess hade jag inte en aning om det. Det måste ju ha blivit fel någonstans på vägen eftersom jag inte fått reda på det tidigare, säger Håkan Källman.
-Det blev olyckligt alltsammans, säger Anders Brännström. –Jag fick inte reda på planerna förrän i slutet av förra veckan och då hade vi faktiskt redan annonserat ut båtplatserna på den ordinarie platsen vid Gröna Bron för länge sen. Idéerna skulle ha presenterats lite tidigare, alltså före vi gått ut med annonserna. Det har dessutom inte blivit en formell handling, inget riktigt beslut har tagits i frågan och jag tror det krävs för att få det genomfört.
Även om all inblandade faktiskt visat sig positiva till flytten så verkar det rinna ut i sanden, i alla fall i år. Att bara flytta ner bryggorna kräver inte bara nya förankringsanordningar utan även en förfrågan till båtfolket. –Vi måste ta hänsyn till vad de som nu har en båtplats tycker och tänker i frågan. Nu har de hyrt sin plats för i år och bara flytta på dessa platser utan deras samtycke vill vi inte göra, säger Brännström. Att flytta ner bryggorna har alltså visat sig vara en större apparat än man kan tro, men ännu har inget definitivt sagts och hur det nu blir med detta kan bara framtiden utvisa.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.