I måndags berättade vi att båtbryggorna nere vid Gröna Bron på försök skulle läggas nedanför Kulturskolan i sommar. Detta för att tillföra lite mer liv och rörelse på Strandpromenaden, sen har det även varit ett önskemål från båtfolket att ha båtplatser nedströms broarna. Saken är nu den att bryggorna under onsdagen lades i, men inte på denna plats. Bryggorna ligger på samma plats som tidigare, dvs vid Gröna Bron.
Måns Hallén som drivit frågan frågar sig idag varför det blev så här. –Jag kan inte förstå det, hur kan man ha missat detta? Ärendet har godkänts av Byggnadsnämnden och kommunstyrelsen har visat sig positiva till det, men det har tydligen inte gått ut till de ansvariga på Fritidsnämnden att vi skulle göra ett försök i år med att ha bryggorna på den andra platsen, förklarar Hallén.
Stadsarkitekten har dessutom redovisat sitt förslag med en fortsatt utveckling av idén. Tanken var att man i år skulle ha båtplatserna på den nya platsen som ett första skede på något som med tiden kan bli en intressant förnyelse vid sjöområdet.
På kommunens fritidsavdelning fick den ansvariga för båtbryggorna först i måndags reda på förslaget och kunde därför inte genomföra det som Hallén hade tänkt sig. –Jag hörde talas om att bryggorna skulle flyttas genom en artikel på LindeNytt, innan dess hade jag inte en aning om det. Det måste ju ha blivit fel någonstans på vägen eftersom jag inte fått reda på det tidigare, säger Håkan Källman.
-Det blev olyckligt alltsammans, säger Anders Brännström. –Jag fick inte reda på planerna förrän i slutet av förra veckan och då hade vi faktiskt redan annonserat ut båtplatserna på den ordinarie platsen vid Gröna Bron för länge sen. Idéerna skulle ha presenterats lite tidigare, alltså före vi gått ut med annonserna. Det har dessutom inte blivit en formell handling, inget riktigt beslut har tagits i frågan och jag tror det krävs för att få det genomfört.
Även om all inblandade faktiskt visat sig positiva till flytten så verkar det rinna ut i sanden, i alla fall i år. Att bara flytta ner bryggorna kräver inte bara nya förankringsanordningar utan även en förfrågan till båtfolket. –Vi måste ta hänsyn till vad de som nu har en båtplats tycker och tänker i frågan. Nu har de hyrt sin plats för i år och bara flytta på dessa platser utan deras samtycke vill vi inte göra, säger Brännström. Att flytta ner bryggorna har alltså visat sig vara en större apparat än man kan tro, men ännu har inget definitivt sagts och hur det nu blir med detta kan bara framtiden utvisa.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.