Med start tisdag 22 maj råder förbud för all båttrafik i hela Lindessjön och i Bottenån på sträckan Gröna bron – Lindessjön. Som tidigare rapporterat, har båttrafiken stoppats med anledning av att den nya sjöledningen skall installeras.
För drygt en vecka sedan kunde LindeNytt berätta att man planerade införa ett tillfälligt förbud för båttrafik mellan 22 maj till 8 juni. Beskedet från Samhällsbyggnad Bergslagen kom snabbt att kritiseras av allmänheten, då man anser att det finns lämpligare tider på året att stänga sjön på.
På Samhällsbyggnad Bergslagen förklarar man att arbetet var tänkt att tidigareläggas, men att omständigheterna tvingade dem att skjuta fram det.
– Det gick helt enkelt inte att genomföra det här tidigare på grund av den stora snösmältningen. Vattennivån i sjön var alldeles för hög och det hade varit omöjligt att få den nya ledningen på plats under sådana omständigheter, berättar Jan Fredriksson, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Att senarelägga arbetet hade inte heller varit särskilt lämpligt. Då hade man troligtvis behövt påbörja arbetet i sommarens slut – då många fortfarande har semester.
– Ett båtförbud under semestermånaderna hade naturligtvis varit ett sämre alternativ. Vi ville få det här gjort innan semestrarna, för att göra så liten ”skada” som möjligt, säger Fredriksson.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn