Med start tisdag 22 maj råder förbud för all båttrafik i hela Lindessjön och i Bottenån på sträckan Gröna bron – Lindessjön. Som tidigare rapporterat, har båttrafiken stoppats med anledning av att den nya sjöledningen skall installeras.
För drygt en vecka sedan kunde LindeNytt berätta att man planerade införa ett tillfälligt förbud för båttrafik mellan 22 maj till 8 juni. Beskedet från Samhällsbyggnad Bergslagen kom snabbt att kritiseras av allmänheten, då man anser att det finns lämpligare tider på året att stänga sjön på.
På Samhällsbyggnad Bergslagen förklarar man att arbetet var tänkt att tidigareläggas, men att omständigheterna tvingade dem att skjuta fram det.
– Det gick helt enkelt inte att genomföra det här tidigare på grund av den stora snösmältningen. Vattennivån i sjön var alldeles för hög och det hade varit omöjligt att få den nya ledningen på plats under sådana omständigheter, berättar Jan Fredriksson, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Att senarelägga arbetet hade inte heller varit särskilt lämpligt. Då hade man troligtvis behövt påbörja arbetet i sommarens slut – då många fortfarande har semester.
– Ett båtförbud under semestermånaderna hade naturligtvis varit ett sämre alternativ. Vi ville få det här gjort innan semestrarna, för att göra så liten ”skada” som möjligt, säger Fredriksson.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.