Med start tisdag 22 maj råder förbud för all båttrafik i hela Lindessjön och i Bottenån på sträckan Gröna bron – Lindessjön. Som tidigare rapporterat, har båttrafiken stoppats med anledning av att den nya sjöledningen skall installeras.
För drygt en vecka sedan kunde LindeNytt berätta att man planerade införa ett tillfälligt förbud för båttrafik mellan 22 maj till 8 juni. Beskedet från Samhällsbyggnad Bergslagen kom snabbt att kritiseras av allmänheten, då man anser att det finns lämpligare tider på året att stänga sjön på.
På Samhällsbyggnad Bergslagen förklarar man att arbetet var tänkt att tidigareläggas, men att omständigheterna tvingade dem att skjuta fram det.
– Det gick helt enkelt inte att genomföra det här tidigare på grund av den stora snösmältningen. Vattennivån i sjön var alldeles för hög och det hade varit omöjligt att få den nya ledningen på plats under sådana omständigheter, berättar Jan Fredriksson, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Att senarelägga arbetet hade inte heller varit särskilt lämpligt. Då hade man troligtvis behövt påbörja arbetet i sommarens slut – då många fortfarande har semester.
– Ett båtförbud under semestermånaderna hade naturligtvis varit ett sämre alternativ. Vi ville få det här gjort innan semestrarna, för att göra så liten ”skada” som möjligt, säger Fredriksson.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.