Med start tisdag 22 maj råder förbud för all båttrafik i hela Lindessjön och i Bottenån på sträckan Gröna bron – Lindessjön. Som tidigare rapporterat, har båttrafiken stoppats med anledning av att den nya sjöledningen skall installeras.
För drygt en vecka sedan kunde LindeNytt berätta att man planerade införa ett tillfälligt förbud för båttrafik mellan 22 maj till 8 juni. Beskedet från Samhällsbyggnad Bergslagen kom snabbt att kritiseras av allmänheten, då man anser att det finns lämpligare tider på året att stänga sjön på.
På Samhällsbyggnad Bergslagen förklarar man att arbetet var tänkt att tidigareläggas, men att omständigheterna tvingade dem att skjuta fram det.
– Det gick helt enkelt inte att genomföra det här tidigare på grund av den stora snösmältningen. Vattennivån i sjön var alldeles för hög och det hade varit omöjligt att få den nya ledningen på plats under sådana omständigheter, berättar Jan Fredriksson, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Att senarelägga arbetet hade inte heller varit särskilt lämpligt. Då hade man troligtvis behövt påbörja arbetet i sommarens slut – då många fortfarande har semester.
– Ett båtförbud under semestermånaderna hade naturligtvis varit ett sämre alternativ. Vi ville få det här gjort innan semestrarna, för att göra så liten ”skada” som möjligt, säger Fredriksson.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.