Att angöra en brygga är ingen enkel sak i Lindesberg. Det har Linde Båtklubb surt fått erfara genom åren. Senast man önskade ge sitt bidrag till ett levande Lindesberg genom en ny båthamn, då fick man på näsan för det. Trots att man faktiskt erbjöd sig stå för materialkostnaderna. Nu meddelar nyblivne ordförande i båtklubben, Kent Persson, att idén fortfarande hålls vid liv.
Mycket vatten har runnit under broarna sedan båtklubben först presenterade deras förslag på en båthamn på Strandpromenaden. Men något sprudlande intresse från kommunens sida har man inte sett av. Tvärtom. Men trots motgångarna finns fortfarande hopp om att båthamnsförslaget ska få vind i seglen.
-Vi hoppas ju, men det ser inte särskilt ljust ut. Och faktum är att vi inte har fört några fler diskussioner sedan förslaget fick avslag, berättar Kent med tillägget att det inte förändrat klubbens ambitioner och önskemål.
En båthamn skulle tillföra liv och rörelse till Strandpromenaden – och dessutom innebära friskare andetag för båtfolket. Båtbryggorna vid Gröna bron är nämligen så vackert placerade att stanken från pumphuset sveper rakt över båtplatserna. Det gör det inte särskilt trevligt att åka ner till sin båt och dona en stund en sommarmorgon.
Kent Persson går så långt att han påstår att sjön ser dödsbringande ut.
-Ja, kommer man söderifrån och åker in mot staden så kan man ju fundera om sjön är förgiftad, om man inte är från trakten och vet bättre. Det är ju totalt dött på sjön, ingen aktivitet alls. Självklart skulle staden leva upp om man tillför liv – vilket man gör med vårt förslag, konstaterar Kent Persson.
Båtklubbens förslag bygger på ett utnyttjande av Kyrkbryggan. Denna skulle få ett stilfullt tak och en nybyggd ”pir” som skulle sträcka sig söderut med platser för båtar. Bryggan skulle dessutom göras mer kompatibel med Turistbåten Råsvalen.
Förslaget ligger idag på is – men om det tinar i takt med vårsolen i år är en öppen fråga. Allt hänger på hur genuint intresse kommunen egentligen har i frågan om Strandpromenaden.
Kommunen har tidigare visat att intresset för båtlivet är mycket svalt. Maj 2001 försökte dåvarande stadsarkitekt Måns Hallén flytta befintliga bryggor från Gröna bron till Kulturskolan. Förslaget beviljades – men fullföljdes inte. Istället lades bryggorna ner på samma ställe som föregående år, alltså vid Gröna bron.
-Ofattbart, konstaterade Hallén.
Så här vill båtklubben bygga:
Bild 1
Bild 2
Bild 3
Förslag av Måns Hallén
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.