Att angöra en brygga är ingen enkel sak i Lindesberg. Det har Linde Båtklubb surt fått erfara genom åren. Senast man önskade ge sitt bidrag till ett levande Lindesberg genom en ny båthamn, då fick man på näsan för det. Trots att man faktiskt erbjöd sig stå för materialkostnaderna. Nu meddelar nyblivne ordförande i båtklubben, Kent Persson, att idén fortfarande hålls vid liv.
Mycket vatten har runnit under broarna sedan båtklubben först presenterade deras förslag på en båthamn på Strandpromenaden. Men något sprudlande intresse från kommunens sida har man inte sett av. Tvärtom. Men trots motgångarna finns fortfarande hopp om att båthamnsförslaget ska få vind i seglen.
-Vi hoppas ju, men det ser inte särskilt ljust ut. Och faktum är att vi inte har fört några fler diskussioner sedan förslaget fick avslag, berättar Kent med tillägget att det inte förändrat klubbens ambitioner och önskemål.
En båthamn skulle tillföra liv och rörelse till Strandpromenaden – och dessutom innebära friskare andetag för båtfolket. Båtbryggorna vid Gröna bron är nämligen så vackert placerade att stanken från pumphuset sveper rakt över båtplatserna. Det gör det inte särskilt trevligt att åka ner till sin båt och dona en stund en sommarmorgon.
Kent Persson går så långt att han påstår att sjön ser dödsbringande ut.
-Ja, kommer man söderifrån och åker in mot staden så kan man ju fundera om sjön är förgiftad, om man inte är från trakten och vet bättre. Det är ju totalt dött på sjön, ingen aktivitet alls. Självklart skulle staden leva upp om man tillför liv – vilket man gör med vårt förslag, konstaterar Kent Persson.
Båtklubbens förslag bygger på ett utnyttjande av Kyrkbryggan. Denna skulle få ett stilfullt tak och en nybyggd ”pir” som skulle sträcka sig söderut med platser för båtar. Bryggan skulle dessutom göras mer kompatibel med Turistbåten Råsvalen.
Förslaget ligger idag på is – men om det tinar i takt med vårsolen i år är en öppen fråga. Allt hänger på hur genuint intresse kommunen egentligen har i frågan om Strandpromenaden.
Kommunen har tidigare visat att intresset för båtlivet är mycket svalt. Maj 2001 försökte dåvarande stadsarkitekt Måns Hallén flytta befintliga bryggor från Gröna bron till Kulturskolan. Förslaget beviljades – men fullföljdes inte. Istället lades bryggorna ner på samma ställe som föregående år, alltså vid Gröna bron.
-Ofattbart, konstaterade Hallén.
Så här vill båtklubben bygga:
Bild 1
Bild 2
Bild 3
Förslag av Måns Hallén
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.