Att angöra en brygga är ingen enkel sak i Lindesberg. Det har Linde Båtklubb surt fått erfara genom åren. Senast man önskade ge sitt bidrag till ett levande Lindesberg genom en ny båthamn, då fick man på näsan för det. Trots att man faktiskt erbjöd sig stå för materialkostnaderna. Nu meddelar nyblivne ordförande i båtklubben, Kent Persson, att idén fortfarande hålls vid liv.
Mycket vatten har runnit under broarna sedan båtklubben först presenterade deras förslag på en båthamn på Strandpromenaden. Men något sprudlande intresse från kommunens sida har man inte sett av. Tvärtom. Men trots motgångarna finns fortfarande hopp om att båthamnsförslaget ska få vind i seglen.
-Vi hoppas ju, men det ser inte särskilt ljust ut. Och faktum är att vi inte har fört några fler diskussioner sedan förslaget fick avslag, berättar Kent med tillägget att det inte förändrat klubbens ambitioner och önskemål.
En båthamn skulle tillföra liv och rörelse till Strandpromenaden – och dessutom innebära friskare andetag för båtfolket. Båtbryggorna vid Gröna bron är nämligen så vackert placerade att stanken från pumphuset sveper rakt över båtplatserna. Det gör det inte särskilt trevligt att åka ner till sin båt och dona en stund en sommarmorgon.
Kent Persson går så långt att han påstår att sjön ser dödsbringande ut.
-Ja, kommer man söderifrån och åker in mot staden så kan man ju fundera om sjön är förgiftad, om man inte är från trakten och vet bättre. Det är ju totalt dött på sjön, ingen aktivitet alls. Självklart skulle staden leva upp om man tillför liv – vilket man gör med vårt förslag, konstaterar Kent Persson.
Båtklubbens förslag bygger på ett utnyttjande av Kyrkbryggan. Denna skulle få ett stilfullt tak och en nybyggd ”pir” som skulle sträcka sig söderut med platser för båtar. Bryggan skulle dessutom göras mer kompatibel med Turistbåten Råsvalen.
Förslaget ligger idag på is – men om det tinar i takt med vårsolen i år är en öppen fråga. Allt hänger på hur genuint intresse kommunen egentligen har i frågan om Strandpromenaden.
Kommunen har tidigare visat att intresset för båtlivet är mycket svalt. Maj 2001 försökte dåvarande stadsarkitekt Måns Hallén flytta befintliga bryggor från Gröna bron till Kulturskolan. Förslaget beviljades – men fullföljdes inte. Istället lades bryggorna ner på samma ställe som föregående år, alltså vid Gröna bron.
-Ofattbart, konstaterade Hallén.
Så här vill båtklubben bygga:
Bild 1
Bild 2
Bild 3
Förslag av Måns Hallén
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.