Att angöra en brygga är ingen enkel sak i Lindesberg. Det har Linde Båtklubb surt fått erfara genom åren. Senast man önskade ge sitt bidrag till ett levande Lindesberg genom en ny båthamn, då fick man på näsan för det. Trots att man faktiskt erbjöd sig stå för materialkostnaderna. Nu meddelar nyblivne ordförande i båtklubben, Kent Persson, att idén fortfarande hålls vid liv.
Mycket vatten har runnit under broarna sedan båtklubben först presenterade deras förslag på en båthamn på Strandpromenaden. Men något sprudlande intresse från kommunens sida har man inte sett av. Tvärtom. Men trots motgångarna finns fortfarande hopp om att båthamnsförslaget ska få vind i seglen.
-Vi hoppas ju, men det ser inte särskilt ljust ut. Och faktum är att vi inte har fört några fler diskussioner sedan förslaget fick avslag, berättar Kent med tillägget att det inte förändrat klubbens ambitioner och önskemål.
En båthamn skulle tillföra liv och rörelse till Strandpromenaden – och dessutom innebära friskare andetag för båtfolket. Båtbryggorna vid Gröna bron är nämligen så vackert placerade att stanken från pumphuset sveper rakt över båtplatserna. Det gör det inte särskilt trevligt att åka ner till sin båt och dona en stund en sommarmorgon.
Kent Persson går så långt att han påstår att sjön ser dödsbringande ut.
-Ja, kommer man söderifrån och åker in mot staden så kan man ju fundera om sjön är förgiftad, om man inte är från trakten och vet bättre. Det är ju totalt dött på sjön, ingen aktivitet alls. Självklart skulle staden leva upp om man tillför liv – vilket man gör med vårt förslag, konstaterar Kent Persson.
Båtklubbens förslag bygger på ett utnyttjande av Kyrkbryggan. Denna skulle få ett stilfullt tak och en nybyggd ”pir” som skulle sträcka sig söderut med platser för båtar. Bryggan skulle dessutom göras mer kompatibel med Turistbåten Råsvalen.
Förslaget ligger idag på is – men om det tinar i takt med vårsolen i år är en öppen fråga. Allt hänger på hur genuint intresse kommunen egentligen har i frågan om Strandpromenaden.
Kommunen har tidigare visat att intresset för båtlivet är mycket svalt. Maj 2001 försökte dåvarande stadsarkitekt Måns Hallén flytta befintliga bryggor från Gröna bron till Kulturskolan. Förslaget beviljades – men fullföljdes inte. Istället lades bryggorna ner på samma ställe som föregående år, alltså vid Gröna bron.
-Ofattbart, konstaterade Hallén.
Så här vill båtklubben bygga:
Bild 1
Bild 2
Bild 3
Förslag av Måns Hallén
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.