Lagom som båtfolket tar upp skutan för vintervila, så presenteras en helt ny båtsajt som just har sjösatts. BåtNet som sajten döpts till är en sajt helt tillägnad folk med intresset båtar. Ett krypin för alla som använder vinterhalvåret till att göra i ordning ögonstenen inför kommande säsong, eller om man mitt under båtsemestern upptäcker att vinden tagit seglet med sig upp i det blå. Konceptet är enkelt: att täcka allt mellan bottenplugg till mastknopp – allt som rör båtar ska man enkelt kunna finna som besökare på sidan.
Sidan som ligger under regi av LindeNytts huvudföretag, LantbruksNet AB, är konstruerad av Henrik Gunnarsson med rötterna i Lindesberg. För våra dagligen återvändande besökare är säkert ansiktet inte helt obekant. Han har nämligen tidigare arbetat med att ta fram LindeNytt i den nya versionen, samt ett arbete på LanbruksNet’s begagnadmarknad.
-Henrik som är systemvetare gjorde sin examensuppgift hos oss förra våren. Han återvände sedan till oss efter att han slutfört sin universitetsexamen och har nu jobbat i ett halvår med BåtNet som nu blivit klart. Resultatet blev en lättmanövrerad sajt med ett mycket trevligt upplägg rent designmässigt, förklarar Hans Falck.
Segla in på sajten: Skepp O’hoj!
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.