Lindesberg fick under fredagskvällen besök av en av Sveriges absolut roligaste män, när David Batra äntrade scenen i Lindeskolans aula. Under ca en timme bjöds publiken på en skrattfest utan dess like, där allt ifrån politik till klassföräldrar avhandlades i en rasande fart.
Ungefär 350 personer trotsade regnrusket under fredagskvällen, och ägnade sig åt något betydligt mer uppiggande, nämligen after work med buffé på tre av Lindesbergs krogar, kombinerat med stand-up av den ständigt aktuella komikern David Batra.
Det råder ingen som helst tvekan om att David Batra är extremt bra på det han gör, med sylvassa skämt och en stor portion självironi får han publiken att fullkomligt vrida sig av skratt under den timslånga föreställningen i Lindesberg.
Vardagslivets stunder såsom de ångestladdade valen av klassföräldrar under skolans föräldramöten varvas med mer absurda berättelser såsom hur det är att vara gift med en riksdagspolitiker och ständigt ha SÄPO som följeslagare på alla semestrar och utflykter, och ibland även i badkaret om man får tro Batra själv.
Det är skickligt, träffsäkert och i många fall med en hög dos igenkänningsfaktor, och publiken är helt med på noterna.
Konceptet med after work kombinerat med stand-up blev helt klart en succé, och Besök Lindes eventstrateg Jeanette Andersson var mycket nöjd.
– Jätteroligt! Det var precis det här vi ville ha, det livar upp, sade hon glatt.
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel då mitt intresse för just småfåglar har blivit större med tiden. Tidigare har jag mest fokuserat på rovfåglar, men det är väldigt kul att släppa in de små fåglarna då de är så många. Alla fåglar har sin charm och är fina på sitt vis. Bilderna som jag visar denna vecka är tagna i Nora med omnejd.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.