Promotionbåten har under flera år fraktat bland annat Lindesbergs kommuns företagare på en fullspäckad, kort resa. Workshops, framtidstorg och möjligheten att knyta nya kontakter och promota sin egen verksamhet har getts, detta till viss del ute till havs genom en kryssning. Men i år är upplägget annorlunda och platserna är begränsade, och man har beslutat att stanna på torra land.
Det var redan efter Promotionbåtens resa i oktober förra året som man började fundera på upplägget. På grund av en avsevärd minskning av antalet deltagare bestämde man sig genast för att vidareutveckla den här idén. Då sa Jenny Emerén, kommunikationschef vid Handelskammaren Mälardalen Örebro, till LindeNytt att nästan 700 bordade båten i år, vilket var en minskning på ungefär 200 personer.
– Eventuellt blir det ingen båt nästa år. Vi ska göra en utvärdering och där kommer det att ingå att titta på alternativen. Vi har dessutom de som inte åker båt som lätt blir åksjuka eller tycker att det är obehagligt.
– Men måste förnya sig, vi har fått sådana signaler, så det ska bli spännande att se var det leder, kommenterade Jenny då efter hemkomst.
Och nu, ett halvår senare, har man efter drygt tio år med ett liknande koncept, utformat ett nytt upplägg och program. Det kommer att bli två resor: en till Säfsen och en till Göteborg. Det sistnämnda resmålet informerade Mia Ström, Handelskammaren, om idag vid frukostmötet.
– Vi bestämde i höstas att det var dags att ta nästa steg, vi ville göra något nytt, och då landade vi i ”Utsikt 2016”, berättar Ström.
Fokus kommer att ligga på tillväxt och affärer, och innehålla möten, seminarier och workshops. Resan till Göteborg avgår söndagen den andra oktober, och företagarna fraktas med chartrat tåg till Gothia Towers. De två dagarna kommer att gå under tre huvudteman: omvärlden, hemmaplan och molnet. Planen är också att Christer Olsson, föreläsare och inspiratör, kommer att hålla en föreläsning under temat ”Nyckeln till framgång är självinsikt”.
Café Åsikt är mycket mer än bara en plats för fika och kaffedrickande, det är ett inslag där deltagarna naturligt kan mötas och därmed få tillfälle till spontana möten och samtal. Något annat som också är en ny idé och kan komma att bli till stort utbyte är ”10 skräddarsydda möten”. Innan avresa kommer man att få förslag på tio stycken andra deltagare som man eventuellt skulle kunna finna affärsmöjligheter och ett bra utbyte med.
– Det här är ett helt nytt matchningssystem, säger Mia.
På Promotionbåten har det högsta antalet deltagare legat runt 1400 stycken personer, men i år begränsar man antalet ordentligt. 500 platser finns att tillgå till vardera resmål, sedan är det slut.
– Det är för att man verkligen ska hinna träffas och samtala, konstaterar Mia.
Information om den andra resan som bär av till Säfsen kommer att delges vid nästa Frukostmöte i slutet av maj.
HÄR! kan man klicka in sig och anmäla sig.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.