Promotionbåten har under flera år fraktat bland annat Lindesbergs kommuns företagare på en fullspäckad, kort resa. Workshops, framtidstorg och möjligheten att knyta nya kontakter och promota sin egen verksamhet har getts, detta till viss del ute till havs genom en kryssning. Men i år är upplägget annorlunda och platserna är begränsade, och man har beslutat att stanna på torra land.
Det var redan efter Promotionbåtens resa i oktober förra året som man började fundera på upplägget. På grund av en avsevärd minskning av antalet deltagare bestämde man sig genast för att vidareutveckla den här idén. Då sa Jenny Emerén, kommunikationschef vid Handelskammaren Mälardalen Örebro, till LindeNytt att nästan 700 bordade båten i år, vilket var en minskning på ungefär 200 personer.
– Eventuellt blir det ingen båt nästa år. Vi ska göra en utvärdering och där kommer det att ingå att titta på alternativen. Vi har dessutom de som inte åker båt som lätt blir åksjuka eller tycker att det är obehagligt.
– Men måste förnya sig, vi har fått sådana signaler, så det ska bli spännande att se var det leder, kommenterade Jenny då efter hemkomst.
Och nu, ett halvår senare, har man efter drygt tio år med ett liknande koncept, utformat ett nytt upplägg och program. Det kommer att bli två resor: en till Säfsen och en till Göteborg. Det sistnämnda resmålet informerade Mia Ström, Handelskammaren, om idag vid frukostmötet.
– Vi bestämde i höstas att det var dags att ta nästa steg, vi ville göra något nytt, och då landade vi i ”Utsikt 2016”, berättar Ström.
Fokus kommer att ligga på tillväxt och affärer, och innehålla möten, seminarier och workshops. Resan till Göteborg avgår söndagen den andra oktober, och företagarna fraktas med chartrat tåg till Gothia Towers. De två dagarna kommer att gå under tre huvudteman: omvärlden, hemmaplan och molnet. Planen är också att Christer Olsson, föreläsare och inspiratör, kommer att hålla en föreläsning under temat ”Nyckeln till framgång är självinsikt”.
Café Åsikt är mycket mer än bara en plats för fika och kaffedrickande, det är ett inslag där deltagarna naturligt kan mötas och därmed få tillfälle till spontana möten och samtal. Något annat som också är en ny idé och kan komma att bli till stort utbyte är ”10 skräddarsydda möten”. Innan avresa kommer man att få förslag på tio stycken andra deltagare som man eventuellt skulle kunna finna affärsmöjligheter och ett bra utbyte med.
– Det här är ett helt nytt matchningssystem, säger Mia.
På Promotionbåten har det högsta antalet deltagare legat runt 1400 stycken personer, men i år begränsar man antalet ordentligt. 500 platser finns att tillgå till vardera resmål, sedan är det slut.
– Det är för att man verkligen ska hinna träffas och samtala, konstaterar Mia.
Information om den andra resan som bär av till Säfsen kommer att delges vid nästa Frukostmöte i slutet av maj.
HÄR! kan man klicka in sig och anmäla sig.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.