Promotionbåten har under flera år fraktat bland annat Lindesbergs kommuns företagare på en fullspäckad, kort resa. Workshops, framtidstorg och möjligheten att knyta nya kontakter och promota sin egen verksamhet har getts, detta till viss del ute till havs genom en kryssning. Men i år är upplägget annorlunda och platserna är begränsade, och man har beslutat att stanna på torra land.
Det var redan efter Promotionbåtens resa i oktober förra året som man började fundera på upplägget. På grund av en avsevärd minskning av antalet deltagare bestämde man sig genast för att vidareutveckla den här idén. Då sa Jenny Emerén, kommunikationschef vid Handelskammaren Mälardalen Örebro, till LindeNytt att nästan 700 bordade båten i år, vilket var en minskning på ungefär 200 personer.
– Eventuellt blir det ingen båt nästa år. Vi ska göra en utvärdering och där kommer det att ingå att titta på alternativen. Vi har dessutom de som inte åker båt som lätt blir åksjuka eller tycker att det är obehagligt.
– Men måste förnya sig, vi har fått sådana signaler, så det ska bli spännande att se var det leder, kommenterade Jenny då efter hemkomst.
Och nu, ett halvår senare, har man efter drygt tio år med ett liknande koncept, utformat ett nytt upplägg och program. Det kommer att bli två resor: en till Säfsen och en till Göteborg. Det sistnämnda resmålet informerade Mia Ström, Handelskammaren, om idag vid frukostmötet.
– Vi bestämde i höstas att det var dags att ta nästa steg, vi ville göra något nytt, och då landade vi i ”Utsikt 2016”, berättar Ström.
Fokus kommer att ligga på tillväxt och affärer, och innehålla möten, seminarier och workshops. Resan till Göteborg avgår söndagen den andra oktober, och företagarna fraktas med chartrat tåg till Gothia Towers. De två dagarna kommer att gå under tre huvudteman: omvärlden, hemmaplan och molnet. Planen är också att Christer Olsson, föreläsare och inspiratör, kommer att hålla en föreläsning under temat ”Nyckeln till framgång är självinsikt”.
Café Åsikt är mycket mer än bara en plats för fika och kaffedrickande, det är ett inslag där deltagarna naturligt kan mötas och därmed få tillfälle till spontana möten och samtal. Något annat som också är en ny idé och kan komma att bli till stort utbyte är ”10 skräddarsydda möten”. Innan avresa kommer man att få förslag på tio stycken andra deltagare som man eventuellt skulle kunna finna affärsmöjligheter och ett bra utbyte med.
– Det här är ett helt nytt matchningssystem, säger Mia.
På Promotionbåten har det högsta antalet deltagare legat runt 1400 stycken personer, men i år begränsar man antalet ordentligt. 500 platser finns att tillgå till vardera resmål, sedan är det slut.
– Det är för att man verkligen ska hinna träffas och samtala, konstaterar Mia.
Information om den andra resan som bär av till Säfsen kommer att delges vid nästa Frukostmöte i slutet av maj.
HÄR! kan man klicka in sig och anmäla sig.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.