Lindesbergs kommun redovisar ännu ett år av underskott i befolkningsstatistiken. När Statistiska Centralbyrån idag redogjorde för befolkningsmängden kommun för kommun, så stod det klart att Lindesberg tappat 72 invånare under 2005.
Trenden fortsätter, visar SCBs dagsfärska rapport. Lindesbergs kommun fortsätter att tappa invånare och politikernas målsättning att uppnå 25 000 invånare känns idag lika avlägset som omöjligt att uppnå.
Under 2005 minskade befolkningen med 72 personer, vilket innebär att invånarantalet idag är 23 228. Precis som tidigare år är födelseunderskottet stort och det som starkast bidrar till den negativa trenden. Endast 189 barn föddes under 2005, och det skall jämföras med att så många som 296 invånare dog under samma period. Ett underskott om 107 personer/invånare är resultatet.
Måste lösa bostadsbristen
Kommunalråd Anders Ceder ser dock inte statistiken som en indikation på ett totalt mörker. Istället finns flera ljusglimtar han gärna ser som ett trendbrott och eventuellt kan innebära att befolkningen ökar igen. Men det krävs viktiga åtgärder för att lyckas.
-Vi hade faktiskt ett sämre resultat i tredje kvartalet. Då var det cirka 23 180 invånare, så det innebär att det skedde en ökning under sista kvartalet. Och i statistiken ser vi ju att det var fler som flyttade in jämfört med hur många som flyttade härifrån, säger Anders Ceder.
Han tror också att ännu fler skulle flytta hit om det bara fanns bra bostäder att erbjuda.
-Bostadsfrågan måste vi lösa omgående. Det råder brist på bra bostäder, och det är i första hand hyresbostäder vi måste ordna fram.
-Vi kan ju inte locka hit folk utan att erbjuda ett bra boende, avslutar han.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.