INSÄNDARE/DEBATT: AKUT! Sjukhusen i Lindesberg och Karlskoga hotas som Akutsjukhus!
Omorganisationen 2015 av Örebro läns landsting till Region Örebro län har resulterat i en ökad centralisering utan lokala chefer med beslutsrätt. En direkt följd av detta är nu en brist på sköterskor och läkare vilket hotar akutsjukvården vid båda dessa lasarett.
Styrande politiker utlovar ”ett sjukhus på tre ben” men nämner aldrig att sjukhusen i Karlskoga och Lindesberg ska vara akutsjukhus. Risken år påtaglig att båda sjukhusen reduceras till just sjukhus, det vill säga med endast geriatrik och rehabilitering och under kontorstid enstaka mottagningar. Sjukhus javisst, men är då inte akutsjukhus!
Andreas Svahn, styrelseordförande inom landstinget/regionen och ledande socialdemokrat har vid offentliga möten instämt i att definitionen på akutsjukhus ska vara som det nu är i Lindesberg och Karlskoga, alltså dygnet runt och året runt bemannat med sköterskor och läkare – inom kirurgi, medicin, ortopedi och narkos med öppet IVA och operation, samt i Karlskoga gynekologi/förlossning.
Befolkningen har upprepade gånger uttryckt sin oro i medier och vid möten. Men endast fått intetsägande svar från ledande landstingspolitiker om akutsjukhusen i Karlskoga och Lindesberg. Företagsledare, pensionärsorganisationer, sjukvårdspersonal, kyrkan, fackföreningar frågar, men får inga svar! Och ännu mindre konkreta utfästelser från styrande politiker inom landstinget/regionen. Snömos från styrande politiker visar inte respekt för befolkningens oro!
Innan landstingsvalet i september 2018 måste styrande socialdemokrater inom regionen visa väljarna respekt och ge konkreta utfästelser om att efter landstingsvalet:
• sjukhusen i Lindesberg och Karlskoga ska fortsatt vara akutsjukhus
• göra de korrigeringar som behövs för att häva ovan nämnda brist på sköterskor och läkare!
Hur svarar övriga partier inom landstinget/region Örebro län ?
Valet till landstinget/region Örebro län närmar sig !
”Oroliga invånare” i västra och norra och Örebro län/
Sjuksköt. Jan Arvidsson, läkare Mats Haglund, Karlskoga
Sjuksköt. Sören Fromell, läkare Peter Jilke, Lindesberg
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.