INSÄNDARE/DEBATT: AKUT! Sjukhusen i Lindesberg och Karlskoga hotas som Akutsjukhus!
Omorganisationen 2015 av Örebro läns landsting till Region Örebro län har resulterat i en ökad centralisering utan lokala chefer med beslutsrätt. En direkt följd av detta är nu en brist på sköterskor och läkare vilket hotar akutsjukvården vid båda dessa lasarett.
Styrande politiker utlovar ”ett sjukhus på tre ben” men nämner aldrig att sjukhusen i Karlskoga och Lindesberg ska vara akutsjukhus. Risken år påtaglig att båda sjukhusen reduceras till just sjukhus, det vill säga med endast geriatrik och rehabilitering och under kontorstid enstaka mottagningar. Sjukhus javisst, men är då inte akutsjukhus!
Andreas Svahn, styrelseordförande inom landstinget/regionen och ledande socialdemokrat har vid offentliga möten instämt i att definitionen på akutsjukhus ska vara som det nu är i Lindesberg och Karlskoga, alltså dygnet runt och året runt bemannat med sköterskor och läkare – inom kirurgi, medicin, ortopedi och narkos med öppet IVA och operation, samt i Karlskoga gynekologi/förlossning.
Befolkningen har upprepade gånger uttryckt sin oro i medier och vid möten. Men endast fått intetsägande svar från ledande landstingspolitiker om akutsjukhusen i Karlskoga och Lindesberg. Företagsledare, pensionärsorganisationer, sjukvårdspersonal, kyrkan, fackföreningar frågar, men får inga svar! Och ännu mindre konkreta utfästelser från styrande politiker inom landstinget/regionen. Snömos från styrande politiker visar inte respekt för befolkningens oro!
Innan landstingsvalet i september 2018 måste styrande socialdemokrater inom regionen visa väljarna respekt och ge konkreta utfästelser om att efter landstingsvalet:
• sjukhusen i Lindesberg och Karlskoga ska fortsatt vara akutsjukhus
• göra de korrigeringar som behövs för att häva ovan nämnda brist på sköterskor och läkare!
Hur svarar övriga partier inom landstinget/region Örebro län ?
Valet till landstinget/region Örebro län närmar sig !
”Oroliga invånare” i västra och norra och Örebro län/
Sjuksköt. Jan Arvidsson, läkare Mats Haglund, Karlskoga
Sjuksköt. Sören Fromell, läkare Peter Jilke, Lindesberg
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.