INSÄNDARE/DEBATT: AKUT! Sjukhusen i Lindesberg och Karlskoga hotas som Akutsjukhus!
Omorganisationen 2015 av Örebro läns landsting till Region Örebro län har resulterat i en ökad centralisering utan lokala chefer med beslutsrätt. En direkt följd av detta är nu en brist på sköterskor och läkare vilket hotar akutsjukvården vid båda dessa lasarett.
Styrande politiker utlovar ”ett sjukhus på tre ben” men nämner aldrig att sjukhusen i Karlskoga och Lindesberg ska vara akutsjukhus. Risken år påtaglig att båda sjukhusen reduceras till just sjukhus, det vill säga med endast geriatrik och rehabilitering och under kontorstid enstaka mottagningar. Sjukhus javisst, men är då inte akutsjukhus!
Andreas Svahn, styrelseordförande inom landstinget/regionen och ledande socialdemokrat har vid offentliga möten instämt i att definitionen på akutsjukhus ska vara som det nu är i Lindesberg och Karlskoga, alltså dygnet runt och året runt bemannat med sköterskor och läkare – inom kirurgi, medicin, ortopedi och narkos med öppet IVA och operation, samt i Karlskoga gynekologi/förlossning.
Befolkningen har upprepade gånger uttryckt sin oro i medier och vid möten. Men endast fått intetsägande svar från ledande landstingspolitiker om akutsjukhusen i Karlskoga och Lindesberg. Företagsledare, pensionärsorganisationer, sjukvårdspersonal, kyrkan, fackföreningar frågar, men får inga svar! Och ännu mindre konkreta utfästelser från styrande politiker inom landstinget/regionen. Snömos från styrande politiker visar inte respekt för befolkningens oro!
Innan landstingsvalet i september 2018 måste styrande socialdemokrater inom regionen visa väljarna respekt och ge konkreta utfästelser om att efter landstingsvalet:
• sjukhusen i Lindesberg och Karlskoga ska fortsatt vara akutsjukhus
• göra de korrigeringar som behövs för att häva ovan nämnda brist på sköterskor och läkare!
Hur svarar övriga partier inom landstinget/region Örebro län ?
Valet till landstinget/region Örebro län närmar sig !
”Oroliga invånare” i västra och norra och Örebro län/
Sjuksköt. Jan Arvidsson, läkare Mats Haglund, Karlskoga
Sjuksköt. Sören Fromell, läkare Peter Jilke, Lindesberg
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.