INSÄNDARE/DEBATT: AKUT! Sjukhusen i Lindesberg och Karlskoga hotas som Akutsjukhus!
Omorganisationen 2015 av Örebro läns landsting till Region Örebro län har resulterat i en ökad centralisering utan lokala chefer med beslutsrätt. En direkt följd av detta är nu en brist på sköterskor och läkare vilket hotar akutsjukvården vid båda dessa lasarett.
Styrande politiker utlovar ”ett sjukhus på tre ben” men nämner aldrig att sjukhusen i Karlskoga och Lindesberg ska vara akutsjukhus. Risken år påtaglig att båda sjukhusen reduceras till just sjukhus, det vill säga med endast geriatrik och rehabilitering och under kontorstid enstaka mottagningar. Sjukhus javisst, men är då inte akutsjukhus!
Andreas Svahn, styrelseordförande inom landstinget/regionen och ledande socialdemokrat har vid offentliga möten instämt i att definitionen på akutsjukhus ska vara som det nu är i Lindesberg och Karlskoga, alltså dygnet runt och året runt bemannat med sköterskor och läkare – inom kirurgi, medicin, ortopedi och narkos med öppet IVA och operation, samt i Karlskoga gynekologi/förlossning.
Befolkningen har upprepade gånger uttryckt sin oro i medier och vid möten. Men endast fått intetsägande svar från ledande landstingspolitiker om akutsjukhusen i Karlskoga och Lindesberg. Företagsledare, pensionärsorganisationer, sjukvårdspersonal, kyrkan, fackföreningar frågar, men får inga svar! Och ännu mindre konkreta utfästelser från styrande politiker inom landstinget/regionen. Snömos från styrande politiker visar inte respekt för befolkningens oro!
Innan landstingsvalet i september 2018 måste styrande socialdemokrater inom regionen visa väljarna respekt och ge konkreta utfästelser om att efter landstingsvalet:
• sjukhusen i Lindesberg och Karlskoga ska fortsatt vara akutsjukhus
• göra de korrigeringar som behövs för att häva ovan nämnda brist på sköterskor och läkare!
Hur svarar övriga partier inom landstinget/region Örebro län ?
Valet till landstinget/region Örebro län närmar sig !
”Oroliga invånare” i västra och norra och Örebro län/
Sjuksköt. Jan Arvidsson, läkare Mats Haglund, Karlskoga
Sjuksköt. Sören Fromell, läkare Peter Jilke, Lindesberg
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.