I dagsläget har cirka 14 000 länsbor vaccinerats mot covid-19, men leveranserna av vaccin är fortfarande mycket begränsade, vilket gör att tiderna snabbt tar slut.
– Vi väntar fortfarande på att det ska komma igång större leveranser och vi är redo att skala upp och öka vaccinationstakten när leveranserna ökar, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare i ett pressmeddelande.
Leveranserna av de olika vaccinen mot covid-19 är fortsatt begränsade i hela landet, något som ställer till problem för alla som väntar på att få sin spruta, då tiderna i snabb takt tar slut.
– Vi vaccinerar fullt ut i den takt vi får vaccin. Det handlar fortfarande om vaccination till de äldre inom kommunerna och företrädesvis dos 2, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare.
Följande dagar och tider beräknar regionen att kunna lägga ut nya bokningsbara tider inom de prioriterade grupperna som är personer som är 80 år och äldre, personer med hemtjänst och hushållsnära tjänster samt vård- och omsorgspersonal:
Måndagar klockan 14:00: Pfizer och Moderna, det vill säga m RNA-vaccin för personer som är 65 år eller äldre.
Tisdagar och fredagar klockan 14.00: AstraZenecas vaccin för personer som är 64 år eller yngre.
Bokningen görs via 1177.se eller callcenter 019-602 80 00. I nuläget lägger regionen ut alla tider som möjliggör vaccination.
– Tyvärr hjälper det inte med telefonsamtal eller mejl. Det är inte heller tillåtet att boka vaccinationstid åt någon annan med eget bank-id. Detta försvårar vaccinationsprocessen och gör även att doser missas, säger Inger Nordin Olsson.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör