I dagsläget har cirka 14 000 länsbor vaccinerats mot covid-19, men leveranserna av vaccin är fortfarande mycket begränsade, vilket gör att tiderna snabbt tar slut.
– Vi väntar fortfarande på att det ska komma igång större leveranser och vi är redo att skala upp och öka vaccinationstakten när leveranserna ökar, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare i ett pressmeddelande.
Leveranserna av de olika vaccinen mot covid-19 är fortsatt begränsade i hela landet, något som ställer till problem för alla som väntar på att få sin spruta, då tiderna i snabb takt tar slut.
– Vi vaccinerar fullt ut i den takt vi får vaccin. Det handlar fortfarande om vaccination till de äldre inom kommunerna och företrädesvis dos 2, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare.
Följande dagar och tider beräknar regionen att kunna lägga ut nya bokningsbara tider inom de prioriterade grupperna som är personer som är 80 år och äldre, personer med hemtjänst och hushållsnära tjänster samt vård- och omsorgspersonal:
Måndagar klockan 14:00: Pfizer och Moderna, det vill säga m RNA-vaccin för personer som är 65 år eller äldre.
Tisdagar och fredagar klockan 14.00: AstraZenecas vaccin för personer som är 64 år eller yngre.
Bokningen görs via 1177.se eller callcenter 019-602 80 00. I nuläget lägger regionen ut alla tider som möjliggör vaccination.
– Tyvärr hjälper det inte med telefonsamtal eller mejl. Det är inte heller tillåtet att boka vaccinationstid åt någon annan med eget bank-id. Detta försvårar vaccinationsprocessen och gör även att doser missas, säger Inger Nordin Olsson.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.