I dagsläget har cirka 14 000 länsbor vaccinerats mot covid-19, men leveranserna av vaccin är fortfarande mycket begränsade, vilket gör att tiderna snabbt tar slut.
– Vi väntar fortfarande på att det ska komma igång större leveranser och vi är redo att skala upp och öka vaccinationstakten när leveranserna ökar, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare i ett pressmeddelande.
Leveranserna av de olika vaccinen mot covid-19 är fortsatt begränsade i hela landet, något som ställer till problem för alla som väntar på att få sin spruta, då tiderna i snabb takt tar slut.
– Vi vaccinerar fullt ut i den takt vi får vaccin. Det handlar fortfarande om vaccination till de äldre inom kommunerna och företrädesvis dos 2, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare.
Följande dagar och tider beräknar regionen att kunna lägga ut nya bokningsbara tider inom de prioriterade grupperna som är personer som är 80 år och äldre, personer med hemtjänst och hushållsnära tjänster samt vård- och omsorgspersonal:
Måndagar klockan 14:00: Pfizer och Moderna, det vill säga m RNA-vaccin för personer som är 65 år eller äldre.
Tisdagar och fredagar klockan 14.00: AstraZenecas vaccin för personer som är 64 år eller yngre.
Bokningen görs via 1177.se eller callcenter 019-602 80 00. I nuläget lägger regionen ut alla tider som möjliggör vaccination.
– Tyvärr hjälper det inte med telefonsamtal eller mejl. Det är inte heller tillåtet att boka vaccinationstid åt någon annan med eget bank-id. Detta försvårar vaccinationsprocessen och gör även att doser missas, säger Inger Nordin Olsson.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.