INSÄNDARE/DEBATT: Det besparingsförslag som presenterades av tjänstemän i regionen den 8 september skulle komma att innebära att akutens kirurgverksamhet flyttas från Lindesberg och att de patienter som är i behov av sådan vård istället transporteras till Universitetssjukhuset i Örebro alternativt Karlskoga lasarett.
Att nedläggning av kirurgverksamheten i Lindesberg skulle medföra en besparing för regionen framförs som argument för att driva igenom förslaget. Det har tidigare lagts förslag i regionen med syfte att spara pengar, inte bara en gång utan två (2010 samt 2020). Senast gällde det begränsningar av ortopedi och kirurgi under helg- och nattetid. Det som då visade sig skulle bli verklighet var inte en besparing, inte heller att man hade samma kostnader utan att man skulle få högre kostnader i och med de ökade antal transporter av patienter som förändringarna bland annat skulle medföra som konsekvens. Regionen valde då att backa från förslaget.
Nu verkar det alltså som att man tror att ett tredje försök medför en besparing trots att underlag i sakfrågan tydligt talar för att förutsättningarna inte ser annorlunda ut idag än vad de gjorde 2020. En beräkning är att knappt 30% av de patienter som idag får kvalitativ kirurgisk vård på akuten i Lindesberg idag istället skulle behöva transporteras till USÖ eller KL. Det medför också att en ambulans som just lämnat av en patient på USÖ eller KL i den stund den blir tillgänglig för nytt larm befinner sig långt ifrån Lindesberg och den norra länsdelen. Med andra ord innebär förslaget inte bara ökade kostnader utan också en drastisk försämring var gäller patientsäkerheten i norra länsdelen.
Ovan resonemang är ena sidan av myntet. Den andra sidan av myntet är hur väl förberedda USÖ och KL är på att ta emot det ökade antalet patienter som de kommer att få hantera. Har de kapacitet till detta? De är pressade redan idag.
Ur patientperspektiv kan det också innebära en ökad osäkerhet i en stressfull situation då man inte bara kan komma att behöva fundera på vart man ska åka för att få vård utan också hamna i ett läge där man kan få åka fram och tillbaka inom regionen i de fall en diagnos förändras under vårdtiden eller om kirurgi behövs trots att man inte initialt bedömt att så varit fallet.
Att över 400 miljoner behöver sparas inom regionen har troligen inte undgått någon. KD Lindesberg förespråkar att förändringar görs där det i realiteten ger en besparing och inte innebär ökade kostnader i kombination med en försämrad vård för patienten.
Markus Lundin
Ordförande Kristdemokraterna Lindesberg