INSÄNDARE/DEBATT: Det besparingsförslag som presenterades av tjänstemän i regionen den 8 september skulle komma att innebära att akutens kirurgverksamhet flyttas från Lindesberg och att de patienter som är i behov av sådan vård istället transporteras till Universitetssjukhuset i Örebro alternativt Karlskoga lasarett.
Att nedläggning av kirurgverksamheten i Lindesberg skulle medföra en besparing för regionen framförs som argument för att driva igenom förslaget. Det har tidigare lagts förslag i regionen med syfte att spara pengar, inte bara en gång utan två (2010 samt 2020). Senast gällde det begränsningar av ortopedi och kirurgi under helg- och nattetid. Det som då visade sig skulle bli verklighet var inte en besparing, inte heller att man hade samma kostnader utan att man skulle få högre kostnader i och med de ökade antal transporter av patienter som förändringarna bland annat skulle medföra som konsekvens. Regionen valde då att backa från förslaget.
Nu verkar det alltså som att man tror att ett tredje försök medför en besparing trots att underlag i sakfrågan tydligt talar för att förutsättningarna inte ser annorlunda ut idag än vad de gjorde 2020. En beräkning är att knappt 30% av de patienter som idag får kvalitativ kirurgisk vård på akuten i Lindesberg idag istället skulle behöva transporteras till USÖ eller KL. Det medför också att en ambulans som just lämnat av en patient på USÖ eller KL i den stund den blir tillgänglig för nytt larm befinner sig långt ifrån Lindesberg och den norra länsdelen. Med andra ord innebär förslaget inte bara ökade kostnader utan också en drastisk försämring var gäller patientsäkerheten i norra länsdelen.
Ovan resonemang är ena sidan av myntet. Den andra sidan av myntet är hur väl förberedda USÖ och KL är på att ta emot det ökade antalet patienter som de kommer att få hantera. Har de kapacitet till detta? De är pressade redan idag.
Ur patientperspektiv kan det också innebära en ökad osäkerhet i en stressfull situation då man inte bara kan komma att behöva fundera på vart man ska åka för att få vård utan också hamna i ett läge där man kan få åka fram och tillbaka inom regionen i de fall en diagnos förändras under vårdtiden eller om kirurgi behövs trots att man inte initialt bedömt att så varit fallet.
Att över 400 miljoner behöver sparas inom regionen har troligen inte undgått någon. KD Lindesberg förespråkar att förändringar görs där det i realiteten ger en besparing och inte innebär ökade kostnader i kombination med en försämrad vård för patienten.
Markus Lundin
Ordförande Kristdemokraterna Lindesberg
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.