INSÄNDARE/DEBATT: Det besparingsförslag som presenterades av tjänstemän i regionen den 8 september skulle komma att innebära att akutens kirurgverksamhet flyttas från Lindesberg och att de patienter som är i behov av sådan vård istället transporteras till Universitetssjukhuset i Örebro alternativt Karlskoga lasarett.
Att nedläggning av kirurgverksamheten i Lindesberg skulle medföra en besparing för regionen framförs som argument för att driva igenom förslaget. Det har tidigare lagts förslag i regionen med syfte att spara pengar, inte bara en gång utan två (2010 samt 2020). Senast gällde det begränsningar av ortopedi och kirurgi under helg- och nattetid. Det som då visade sig skulle bli verklighet var inte en besparing, inte heller att man hade samma kostnader utan att man skulle få högre kostnader i och med de ökade antal transporter av patienter som förändringarna bland annat skulle medföra som konsekvens. Regionen valde då att backa från förslaget.
Nu verkar det alltså som att man tror att ett tredje försök medför en besparing trots att underlag i sakfrågan tydligt talar för att förutsättningarna inte ser annorlunda ut idag än vad de gjorde 2020. En beräkning är att knappt 30% av de patienter som idag får kvalitativ kirurgisk vård på akuten i Lindesberg idag istället skulle behöva transporteras till USÖ eller KL. Det medför också att en ambulans som just lämnat av en patient på USÖ eller KL i den stund den blir tillgänglig för nytt larm befinner sig långt ifrån Lindesberg och den norra länsdelen. Med andra ord innebär förslaget inte bara ökade kostnader utan också en drastisk försämring var gäller patientsäkerheten i norra länsdelen.
Ovan resonemang är ena sidan av myntet. Den andra sidan av myntet är hur väl förberedda USÖ och KL är på att ta emot det ökade antalet patienter som de kommer att få hantera. Har de kapacitet till detta? De är pressade redan idag.
Ur patientperspektiv kan det också innebära en ökad osäkerhet i en stressfull situation då man inte bara kan komma att behöva fundera på vart man ska åka för att få vård utan också hamna i ett läge där man kan få åka fram och tillbaka inom regionen i de fall en diagnos förändras under vårdtiden eller om kirurgi behövs trots att man inte initialt bedömt att så varit fallet.
Att över 400 miljoner behöver sparas inom regionen har troligen inte undgått någon. KD Lindesberg förespråkar att förändringar görs där det i realiteten ger en besparing och inte innebär ökade kostnader i kombination med en försämrad vård för patienten.
Markus Lundin
Ordförande Kristdemokraterna Lindesberg
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.