Skogsområdena söder om Lindesberg är populära omgivningar att promenera i. Men det är inte alltid upplevelsen blir så fantastisk. Det kan markägaren Bengt Jansson intyga. I området mellan Rya och Prästtorpet är det inte ovanligt att folk lämnar vidriga spår efter sig i naturen.- Det är förskräckligt att vissa tycker det är OK att bara dumpa av ett berg sopor på det här sättet, säger han.
Markägaren Bengt Jansson upptäcker nya fall av miljöbrott på sina marker varje år. Vissa fall är värre än andra, berättar han.
– Vid ett tillfälle upptäcktes att någon hade bytt olja i bilen och låtit den gamla oljan rinna rakt ut på marken. Det har även upptäckts andra miljöfarliga avfall, t.ex. bilbatterier som folk bara lämnat efter sig. Och skrotbilar, tillägger Bengt Jansson.
Andra spektakulära fynd har också dykt upp i hans skog. LindeNytt har tidigare fått rapporter om att en komplett stereoanläggning placerats bland blåbärsriset.
– Och jag har själv funnit en soffa dumpad på samma sätt, tillägger Bengt Jansson.
Nu har Bengt upptäckt ytterligare ett fall, troligtvis bara någon dag gammalt. Det handlar om ett riktigt sopberg som uppenbarar sig ett stenkast från en mindre väg i närheten av Prästtorpet.
– Man tröttnar ju på att behöva ta hand om andras avfall. Det blir dessutom en kostnad för mig, för det här måste ju köras till tippen, säger Bengt som nu har polisanmält saken.
På polisen i Lindesberg ger man dock inte Bengt något större hopp om att det här skall leda till en fällande dom.
– Det är tyvärr sällan som den här typen av miljöbrott klaras upp. Även om man kan finna ett namn bland soporna, t.ex. på ett kuvert eller liknande. Man måste ju kunna bevisa att det är den personen som dumpat soporna, vilket inte alltid är helt enkelt, förklarar Lennart Andersson som är utredningschef hos polisen i Lindesberg.
Bengt Jansson har full förståelse för att polisen inte ser ljust på fallet. Han anser ändå det är viktigt att polisanmäla alla miljöbrott.
– Jag förstår att det är väldigt svårt för polisen att få tag på den skyldige. Jag hoppas ändå att en anmälan kan vara till någon slags hjälp. Att det får en förebyggande effekt, som nu när det uppmärksammas av er på LindeNytt och kommer till andra människors kännedom, säger Bengt Jansson.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.