Skogsområdena söder om Lindesberg är populära omgivningar att promenera i. Men det är inte alltid upplevelsen blir så fantastisk. Det kan markägaren Bengt Jansson intyga. I området mellan Rya och Prästtorpet är det inte ovanligt att folk lämnar vidriga spår efter sig i naturen.- Det är förskräckligt att vissa tycker det är OK att bara dumpa av ett berg sopor på det här sättet, säger han.
Markägaren Bengt Jansson upptäcker nya fall av miljöbrott på sina marker varje år. Vissa fall är värre än andra, berättar han.
– Vid ett tillfälle upptäcktes att någon hade bytt olja i bilen och låtit den gamla oljan rinna rakt ut på marken. Det har även upptäckts andra miljöfarliga avfall, t.ex. bilbatterier som folk bara lämnat efter sig. Och skrotbilar, tillägger Bengt Jansson.
Andra spektakulära fynd har också dykt upp i hans skog. LindeNytt har tidigare fått rapporter om att en komplett stereoanläggning placerats bland blåbärsriset.
– Och jag har själv funnit en soffa dumpad på samma sätt, tillägger Bengt Jansson.
Nu har Bengt upptäckt ytterligare ett fall, troligtvis bara någon dag gammalt. Det handlar om ett riktigt sopberg som uppenbarar sig ett stenkast från en mindre väg i närheten av Prästtorpet.
– Man tröttnar ju på att behöva ta hand om andras avfall. Det blir dessutom en kostnad för mig, för det här måste ju köras till tippen, säger Bengt som nu har polisanmält saken.
På polisen i Lindesberg ger man dock inte Bengt något större hopp om att det här skall leda till en fällande dom.
– Det är tyvärr sällan som den här typen av miljöbrott klaras upp. Även om man kan finna ett namn bland soporna, t.ex. på ett kuvert eller liknande. Man måste ju kunna bevisa att det är den personen som dumpat soporna, vilket inte alltid är helt enkelt, förklarar Lennart Andersson som är utredningschef hos polisen i Lindesberg.
Bengt Jansson har full förståelse för att polisen inte ser ljust på fallet. Han anser ändå det är viktigt att polisanmäla alla miljöbrott.
– Jag förstår att det är väldigt svårt för polisen att få tag på den skyldige. Jag hoppas ändå att en anmälan kan vara till någon slags hjälp. Att det får en förebyggande effekt, som nu när det uppmärksammas av er på LindeNytt och kommer till andra människors kännedom, säger Bengt Jansson.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.