Löa fortsätter att visa framfötterna, att liten är stor. Sedan en tid tillbaka har en grupp Löabor verkat för att etablera en bensinstation där av självbetjäningsmodell. Nu har man rott detta i hamn och till helgen sker den officiella invigningen med pompa och ståt.
Byn Löa har sedan tidigare en mycket framgångsrik friskola att vara stolta över, handel och entreprenörsanda samt ett kultursignum som är vida känt. Nu skriver invånarna till ett kapitel i historieboken när man inviger den nya bensinstationen.
Bakom satsningen står Löabostäder AB, som har byggt själva stationen. Bensin och diesel levereras av Dalvik Oil vars koncept med småstationer sträcker sig genom Dalarna och upp längs med Norrlandskusten. Idag finns närmare 30 sådana här stationer, där Löa alltså är den senaste i raden.
-Det är ett oerhört lyft för byn. Vi ser naturligtvis det här som ett viktigt inslag för att öka byns servicegrad, förklarar Mikael Norwald, en av flera som verkat för etableringen av Löamacken.
Vidare förklarar han att bolaget som investerat i macken, Löabostäder AB, kommer att pumpa in ett beräknat överskott i Löabyn.
-Det är så vi har bestämt. Löabostäder skall inte göra någon vinst, pengarna skall komma byn till gagn genom nya investeringar och satsningar på olika sätt, berättar Norwald.
Man räknar med att macken börjar generera pengar till Löa inom 3-5 år.
Lördag 3 december invigs stationen i Löa av kommunalrådet Anders Ceder och Dalvik Oils VD Håkan Söderlund. Medverkar gör också byns lokala företagare.
Anders Ceder kommenterar att han gillar Löas initiativ och driftighet, att visa att det går att vända på steken.
-Bensinstationer brukar ju läggas ner på mindre orter, i Löa är det tvärtom. Det är riktigt roligt och jag var snabb att tacka ja till att medverka vid invigningen, säger han.
Fotnot: Dalvik Oil räknar med att sälja mellan 10 000-12 000 liter drivmedel per vecka i Löamacken.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.