Löa fortsätter att visa framfötterna, att liten är stor. Sedan en tid tillbaka har en grupp Löabor verkat för att etablera en bensinstation där av självbetjäningsmodell. Nu har man rott detta i hamn och till helgen sker den officiella invigningen med pompa och ståt.
Byn Löa har sedan tidigare en mycket framgångsrik friskola att vara stolta över, handel och entreprenörsanda samt ett kultursignum som är vida känt. Nu skriver invånarna till ett kapitel i historieboken när man inviger den nya bensinstationen.
Bakom satsningen står Löabostäder AB, som har byggt själva stationen. Bensin och diesel levereras av Dalvik Oil vars koncept med småstationer sträcker sig genom Dalarna och upp längs med Norrlandskusten. Idag finns närmare 30 sådana här stationer, där Löa alltså är den senaste i raden.
-Det är ett oerhört lyft för byn. Vi ser naturligtvis det här som ett viktigt inslag för att öka byns servicegrad, förklarar Mikael Norwald, en av flera som verkat för etableringen av Löamacken.
Vidare förklarar han att bolaget som investerat i macken, Löabostäder AB, kommer att pumpa in ett beräknat överskott i Löabyn.
-Det är så vi har bestämt. Löabostäder skall inte göra någon vinst, pengarna skall komma byn till gagn genom nya investeringar och satsningar på olika sätt, berättar Norwald.
Man räknar med att macken börjar generera pengar till Löa inom 3-5 år.
Lördag 3 december invigs stationen i Löa av kommunalrådet Anders Ceder och Dalvik Oils VD Håkan Söderlund. Medverkar gör också byns lokala företagare.
Anders Ceder kommenterar att han gillar Löas initiativ och driftighet, att visa att det går att vända på steken.
-Bensinstationer brukar ju läggas ner på mindre orter, i Löa är det tvärtom. Det är riktigt roligt och jag var snabb att tacka ja till att medverka vid invigningen, säger han.
Fotnot: Dalvik Oil räknar med att sälja mellan 10 000-12 000 liter drivmedel per vecka i Löamacken.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.