Löa fortsätter att visa framfötterna, att liten är stor. Sedan en tid tillbaka har en grupp Löabor verkat för att etablera en bensinstation där av självbetjäningsmodell. Nu har man rott detta i hamn och till helgen sker den officiella invigningen med pompa och ståt.
Byn Löa har sedan tidigare en mycket framgångsrik friskola att vara stolta över, handel och entreprenörsanda samt ett kultursignum som är vida känt. Nu skriver invånarna till ett kapitel i historieboken när man inviger den nya bensinstationen.
Bakom satsningen står Löabostäder AB, som har byggt själva stationen. Bensin och diesel levereras av Dalvik Oil vars koncept med småstationer sträcker sig genom Dalarna och upp längs med Norrlandskusten. Idag finns närmare 30 sådana här stationer, där Löa alltså är den senaste i raden.
-Det är ett oerhört lyft för byn. Vi ser naturligtvis det här som ett viktigt inslag för att öka byns servicegrad, förklarar Mikael Norwald, en av flera som verkat för etableringen av Löamacken.
Vidare förklarar han att bolaget som investerat i macken, Löabostäder AB, kommer att pumpa in ett beräknat överskott i Löabyn.
-Det är så vi har bestämt. Löabostäder skall inte göra någon vinst, pengarna skall komma byn till gagn genom nya investeringar och satsningar på olika sätt, berättar Norwald.
Man räknar med att macken börjar generera pengar till Löa inom 3-5 år.
Lördag 3 december invigs stationen i Löa av kommunalrådet Anders Ceder och Dalvik Oils VD Håkan Söderlund. Medverkar gör också byns lokala företagare.
Anders Ceder kommenterar att han gillar Löas initiativ och driftighet, att visa att det går att vända på steken.
-Bensinstationer brukar ju läggas ner på mindre orter, i Löa är det tvärtom. Det är riktigt roligt och jag var snabb att tacka ja till att medverka vid invigningen, säger han.
Fotnot: Dalvik Oil räknar med att sälja mellan 10 000-12 000 liter drivmedel per vecka i Löamacken.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.