Löa fortsätter att visa framfötterna, att liten är stor. Sedan en tid tillbaka har en grupp Löabor verkat för att etablera en bensinstation där av självbetjäningsmodell. Nu har man rott detta i hamn och till helgen sker den officiella invigningen med pompa och ståt.
Byn Löa har sedan tidigare en mycket framgångsrik friskola att vara stolta över, handel och entreprenörsanda samt ett kultursignum som är vida känt. Nu skriver invånarna till ett kapitel i historieboken när man inviger den nya bensinstationen.
Bakom satsningen står Löabostäder AB, som har byggt själva stationen. Bensin och diesel levereras av Dalvik Oil vars koncept med småstationer sträcker sig genom Dalarna och upp längs med Norrlandskusten. Idag finns närmare 30 sådana här stationer, där Löa alltså är den senaste i raden.
-Det är ett oerhört lyft för byn. Vi ser naturligtvis det här som ett viktigt inslag för att öka byns servicegrad, förklarar Mikael Norwald, en av flera som verkat för etableringen av Löamacken.
Vidare förklarar han att bolaget som investerat i macken, Löabostäder AB, kommer att pumpa in ett beräknat överskott i Löabyn.
-Det är så vi har bestämt. Löabostäder skall inte göra någon vinst, pengarna skall komma byn till gagn genom nya investeringar och satsningar på olika sätt, berättar Norwald.
Man räknar med att macken börjar generera pengar till Löa inom 3-5 år.
Lördag 3 december invigs stationen i Löa av kommunalrådet Anders Ceder och Dalvik Oils VD Håkan Söderlund. Medverkar gör också byns lokala företagare.
Anders Ceder kommenterar att han gillar Löas initiativ och driftighet, att visa att det går att vända på steken.
-Bensinstationer brukar ju läggas ner på mindre orter, i Löa är det tvärtom. Det är riktigt roligt och jag var snabb att tacka ja till att medverka vid invigningen, säger han.
Fotnot: Dalvik Oil räknar med att sälja mellan 10 000-12 000 liter drivmedel per vecka i Löamacken.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.