Pehr Lekeborn kammade hem Bergslagens snyggaste bil med denna pärla. Foto: Ida Lindkvist
Henrik Karlssons Volvo X90 vann Bergslagens snyggaste ljud. Foto: Ida Lindkvist
Kjell Vadstens "snyggaste MC". Foto: Ida Lindkvist
Jesper Andersson vann snyggaste epatraktor. Foto: Ida Lindkvist
Bergslagens snyggaste fordon korade
Arkivfoto: Ida Lindkvist
Pehr Lekeborn kammade hem Bergslagens snyggaste bil med denna pärla. Foto: Ida Lindkvist
Henrik Karlssons Volvo X90 vann Bergslagens snyggaste ljud. Foto: Ida Lindkvist
Kjell Vadstens "snyggaste MC". Foto: Ida Lindkvist
Jesper Andersson vann snyggaste epatraktor. Foto: Ida Lindkvist
Bergslagens snyggaste fordon korade
Ikväll var SHRA:s Motorträff något utöver det vanliga. ”Bergslagens snyggaste” skulle koras i fyra kategorier: Bergslagens snyggaste bil, motorcykel, Epa samt ljud. Intresset var stort under den fina sommarkvällen och en halvtimme innan prisutdelning var 63 fordon på plats.
Bilar, motorcyklar och epatraktorer står uppställda i Oscarsparken. Besökarna granskar fordonen från alla håll och kanter, diskuterar med dess ägare och ser över den välskötta motorn. Det är Motorträffskväll och ”Bergslagens snyggaste” ska utses för år 2015. 63 fordon har dykt upp, däribland flera nyare bilar som poppar musik. De är med och deltar i den nya kategorin för i år, Bergslagens snyggaste ljud. Det blänker om de väl omhändertagna fordonen, och vissa sticker ut lite extra ur mängden. Bland annat har Mats Englund anlänt i något minst sagt annorlunda som under träffen ger honom mycket uppmärksamhet och många frågor. Istället för en bil, har han nämligen med sig en och en halv.
– Det var en slump att det blev såhär. Jag hittade den här gamla tvåtaktskarossen i Falun. När jag kom hem började det regna och eftersom hela bilen ändå var rensad lade jag inte den där som skydd. Och då tänkte jag att när huven gick in så borde lite mer få plats.
– Då hittade jag en tvåtaktare i Fellingsbro som stått ute och rostat i 30 år, så jag kunde börja kapa i den utan att det gjorde något, den var ju förstörd i alla fall. Jag flyttade in det jag kunde och sedan blev det som det blev, berättar Mats.
Mats med sina 1,5 bilar. Foto: Ida Lindkvist
Mats är en tvättäkta SAAB-entusiast ända ut i fingerspetsarna, och tack vare intresset för bilar och det just det specifika märket vill han få med så mycket som möjligt av SAABS historia i sin skapelse.
– Dörrarna som är nitade symboliserar flygplansplåt, så då fick jag med flygplanshistoria. Och så tvåtaktaren där det började och så är det ju min 9-5, och det blev såhär efter tre år, säger Mats leende.
Klockan blir halv åtta och nu är det dags att presentera årets förstapristagare, och då det varit så många snygga bilar har det varit svårt för domarna att välja och enas.
Resultat:
Bergslagens snyggaste bil:
Detta pris tilldelades Pehr Lekeborn med sin Cadillac Coupe DeVille från -53.
– Jag har ägt den i sju år och den har rullat mycket, kommenterar Pehr när han tar emot sin hedervärda pokal.
Bergslagens snyggaste motorcykel:
Snyggast MC gick till Kjell Vadsten som deltog med sin blå Harley Davidson -47.
Bergslagens snyggaste epatraktor:
Pris för det gick i år till Jesper Andersson med sin gröna Volvo Duett -66.
Bergslagens snyggaste ljud:
Henrik Karlsson fick ta emot priset i den nytillkomna kategorin. Han hade med sig en Volvo XC90 -04 med, som titeln skvallrar om, ordentligt och klockrent ljud.
– Jag har byggt om den från original, berättar Henrik.
Ett litet extrapris gick till unge Rasmus Engdahl som med skinnjacka och brylkrämskammade frisyr stod för kvällens snyggaste klädsel.
Pristagarna. Fr.v. Rasmus Engdahl, Henrik Karlsson, Jesper Andersson, Pehr Lekeborn och Kjell Vadsten. Foto: Ida Lindkvist
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...