Bergslagens snyggaste fordon korade

Ikväll var SHRA:s Motorträff något utöver det vanliga. ”Bergslagens snyggaste” skulle koras i fyra kategorier: Bergslagens snyggaste bil, motorcykel, Epa samt ljud. Intresset var stort under den fina sommarkvällen och en halvtimme innan prisutdelning var 63 fordon på plats.

Bilar, motorcyklar och epatraktorer står uppställda i Oscarsparken. Besökarna granskar fordonen från alla håll och kanter, diskuterar med dess ägare och ser över den välskötta motorn. Det är Motorträffskväll och ”Bergslagens snyggaste” ska utses för år 2015. 63 fordon har dykt upp, däribland flera nyare bilar som poppar musik. De är med och deltar i den nya kategorin för i år, Bergslagens snyggaste ljud. Det blänker om de väl omhändertagna fordonen, och vissa sticker ut lite extra ur mängden. Bland annat har Mats Englund anlänt i något minst sagt annorlunda som under träffen ger honom mycket uppmärksamhet och många frågor. Istället för en bil, har han nämligen med sig en och en halv.

– Det var en slump att det blev såhär. Jag hittade den här gamla tvåtaktskarossen i Falun. När jag kom hem började det regna och eftersom hela bilen ändå var rensad lade jag inte den där som skydd. Och då tänkte jag att när huven gick in så borde lite mer få plats.

– Då hittade jag en tvåtaktare i Fellingsbro som stått ute och rostat i 30 år, så jag kunde börja kapa i den utan att det gjorde något, den var ju förstörd i alla fall. Jag flyttade in det jag kunde och sedan blev det som det blev, berättar Mats.

Mats med sina 1,5 bilar. Foto: Ida Lindkvist
Mats med sina 1,5 bilar. Foto: Ida Lindkvist

Mats är en tvättäkta SAAB-entusiast ända ut i fingerspetsarna, och tack vare intresset för bilar och det just det specifika märket vill han få med så mycket som möjligt av SAABS historia i sin skapelse.
– Dörrarna som är nitade symboliserar flygplansplåt, så då fick jag med flygplanshistoria. Och så tvåtaktaren där det började och så är det ju min 9-5, och det blev såhär efter tre år, säger Mats leende.

Klockan blir halv åtta och nu är det dags att presentera årets förstapristagare, och då det varit så många snygga bilar har det varit svårt för domarna att välja och enas.

Resultat:

Bergslagens snyggaste bil:
Detta pris tilldelades Pehr Lekeborn med sin Cadillac Coupe DeVille från -53.
– Jag har ägt den i sju år och den har rullat mycket, kommenterar Pehr när han tar emot sin hedervärda pokal.

Bergslagens snyggaste motorcykel:
Snyggast MC gick till Kjell Vadsten som deltog med sin blå Harley Davidson -47.

Bergslagens snyggaste epatraktor:
Pris för det gick i år till Jesper Andersson med sin gröna Volvo Duett -66.

Bergslagens snyggaste ljud:
Henrik Karlsson fick ta emot priset i den nytillkomna kategorin. Han hade med sig en Volvo XC90 -04 med, som titeln skvallrar om, ordentligt och klockrent ljud.
– Jag har byggt om den från original, berättar Henrik.

Ett litet extrapris gick till unge Rasmus Engdahl som med skinnjacka och brylkrämskammade frisyr stod för kvällens snyggaste klädsel.

Pristagarna. Fr.v. Rasmus Engdahl, Henrik Karlsson, Jesper Andersson, Pehr Lekeborn och Kjell Vadsten. Foto: Ida Lindkvist
Pristagarna. Fr.v. Rasmus Engdahl, Henrik Karlsson, Jesper Andersson, Pehr Lekeborn och Kjell Vadsten. Foto: Ida Lindkvist
Publicerad 16 juli 2015 klockan 22:27

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever på Vedevågs skola tar nu upp kampen för att bevara skolan. Foto: Camilla Lagerman

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.

18 december 2025 klockan 14:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.

17 december 2025 klockan 11:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

OpenArt LINKS 13 juni-6 september 2026 i Lindesberg, Nora, Askersund, Kumla och Laxå. Bild: Region Örebro län

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.

16 december 2025 klockan 20:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Foto: Lindesbergs kommun

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.

15 december 2025 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.

12 december 2025 klockan 11:59 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från...
11 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-22 20:36