Pehr Lekeborn kammade hem Bergslagens snyggaste bil med denna pärla. Foto: Ida Lindkvist
Henrik Karlssons Volvo X90 vann Bergslagens snyggaste ljud. Foto: Ida Lindkvist
Kjell Vadstens "snyggaste MC". Foto: Ida Lindkvist
Jesper Andersson vann snyggaste epatraktor. Foto: Ida Lindkvist
Bergslagens snyggaste fordon korade
Arkivfoto: Ida Lindkvist
Pehr Lekeborn kammade hem Bergslagens snyggaste bil med denna pärla. Foto: Ida Lindkvist
Henrik Karlssons Volvo X90 vann Bergslagens snyggaste ljud. Foto: Ida Lindkvist
Kjell Vadstens "snyggaste MC". Foto: Ida Lindkvist
Jesper Andersson vann snyggaste epatraktor. Foto: Ida Lindkvist
Bergslagens snyggaste fordon korade
Ikväll var SHRA:s Motorträff något utöver det vanliga. ”Bergslagens snyggaste” skulle koras i fyra kategorier: Bergslagens snyggaste bil, motorcykel, Epa samt ljud. Intresset var stort under den fina sommarkvällen och en halvtimme innan prisutdelning var 63 fordon på plats.
Bilar, motorcyklar och epatraktorer står uppställda i Oscarsparken. Besökarna granskar fordonen från alla håll och kanter, diskuterar med dess ägare och ser över den välskötta motorn. Det är Motorträffskväll och ”Bergslagens snyggaste” ska utses för år 2015. 63 fordon har dykt upp, däribland flera nyare bilar som poppar musik. De är med och deltar i den nya kategorin för i år, Bergslagens snyggaste ljud. Det blänker om de väl omhändertagna fordonen, och vissa sticker ut lite extra ur mängden. Bland annat har Mats Englund anlänt i något minst sagt annorlunda som under träffen ger honom mycket uppmärksamhet och många frågor. Istället för en bil, har han nämligen med sig en och en halv.
– Det var en slump att det blev såhär. Jag hittade den här gamla tvåtaktskarossen i Falun. När jag kom hem började det regna och eftersom hela bilen ändå var rensad lade jag inte den där som skydd. Och då tänkte jag att när huven gick in så borde lite mer få plats.
– Då hittade jag en tvåtaktare i Fellingsbro som stått ute och rostat i 30 år, så jag kunde börja kapa i den utan att det gjorde något, den var ju förstörd i alla fall. Jag flyttade in det jag kunde och sedan blev det som det blev, berättar Mats.
Mats med sina 1,5 bilar. Foto: Ida Lindkvist
Mats är en tvättäkta SAAB-entusiast ända ut i fingerspetsarna, och tack vare intresset för bilar och det just det specifika märket vill han få med så mycket som möjligt av SAABS historia i sin skapelse.
– Dörrarna som är nitade symboliserar flygplansplåt, så då fick jag med flygplanshistoria. Och så tvåtaktaren där det började och så är det ju min 9-5, och det blev såhär efter tre år, säger Mats leende.
Klockan blir halv åtta och nu är det dags att presentera årets förstapristagare, och då det varit så många snygga bilar har det varit svårt för domarna att välja och enas.
Resultat:
Bergslagens snyggaste bil:
Detta pris tilldelades Pehr Lekeborn med sin Cadillac Coupe DeVille från -53.
– Jag har ägt den i sju år och den har rullat mycket, kommenterar Pehr när han tar emot sin hedervärda pokal.
Bergslagens snyggaste motorcykel:
Snyggast MC gick till Kjell Vadsten som deltog med sin blå Harley Davidson -47.
Bergslagens snyggaste epatraktor:
Pris för det gick i år till Jesper Andersson med sin gröna Volvo Duett -66.
Bergslagens snyggaste ljud:
Henrik Karlsson fick ta emot priset i den nytillkomna kategorin. Han hade med sig en Volvo XC90 -04 med, som titeln skvallrar om, ordentligt och klockrent ljud.
– Jag har byggt om den från original, berättar Henrik.
Ett litet extrapris gick till unge Rasmus Engdahl som med skinnjacka och brylkrämskammade frisyr stod för kvällens snyggaste klädsel.
Pristagarna. Fr.v. Rasmus Engdahl, Henrik Karlsson, Jesper Andersson, Pehr Lekeborn och Kjell Vadsten. Foto: Ida Lindkvist
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.