Pehr Lekeborn kammade hem Bergslagens snyggaste bil med denna pärla. Foto: Ida Lindkvist
Henrik Karlssons Volvo X90 vann Bergslagens snyggaste ljud. Foto: Ida Lindkvist
Kjell Vadstens "snyggaste MC". Foto: Ida Lindkvist
Jesper Andersson vann snyggaste epatraktor. Foto: Ida Lindkvist
Bergslagens snyggaste fordon korade
Arkivfoto: Ida Lindkvist
Pehr Lekeborn kammade hem Bergslagens snyggaste bil med denna pärla. Foto: Ida Lindkvist
Henrik Karlssons Volvo X90 vann Bergslagens snyggaste ljud. Foto: Ida Lindkvist
Kjell Vadstens "snyggaste MC". Foto: Ida Lindkvist
Jesper Andersson vann snyggaste epatraktor. Foto: Ida Lindkvist
Bergslagens snyggaste fordon korade
Ikväll var SHRA:s Motorträff något utöver det vanliga. ”Bergslagens snyggaste” skulle koras i fyra kategorier: Bergslagens snyggaste bil, motorcykel, Epa samt ljud. Intresset var stort under den fina sommarkvällen och en halvtimme innan prisutdelning var 63 fordon på plats.
Bilar, motorcyklar och epatraktorer står uppställda i Oscarsparken. Besökarna granskar fordonen från alla håll och kanter, diskuterar med dess ägare och ser över den välskötta motorn. Det är Motorträffskväll och ”Bergslagens snyggaste” ska utses för år 2015. 63 fordon har dykt upp, däribland flera nyare bilar som poppar musik. De är med och deltar i den nya kategorin för i år, Bergslagens snyggaste ljud. Det blänker om de väl omhändertagna fordonen, och vissa sticker ut lite extra ur mängden. Bland annat har Mats Englund anlänt i något minst sagt annorlunda som under träffen ger honom mycket uppmärksamhet och många frågor. Istället för en bil, har han nämligen med sig en och en halv.
– Det var en slump att det blev såhär. Jag hittade den här gamla tvåtaktskarossen i Falun. När jag kom hem började det regna och eftersom hela bilen ändå var rensad lade jag inte den där som skydd. Och då tänkte jag att när huven gick in så borde lite mer få plats.
– Då hittade jag en tvåtaktare i Fellingsbro som stått ute och rostat i 30 år, så jag kunde börja kapa i den utan att det gjorde något, den var ju förstörd i alla fall. Jag flyttade in det jag kunde och sedan blev det som det blev, berättar Mats.
Mats med sina 1,5 bilar. Foto: Ida Lindkvist
Mats är en tvättäkta SAAB-entusiast ända ut i fingerspetsarna, och tack vare intresset för bilar och det just det specifika märket vill han få med så mycket som möjligt av SAABS historia i sin skapelse.
– Dörrarna som är nitade symboliserar flygplansplåt, så då fick jag med flygplanshistoria. Och så tvåtaktaren där det började och så är det ju min 9-5, och det blev såhär efter tre år, säger Mats leende.
Klockan blir halv åtta och nu är det dags att presentera årets förstapristagare, och då det varit så många snygga bilar har det varit svårt för domarna att välja och enas.
Resultat:
Bergslagens snyggaste bil:
Detta pris tilldelades Pehr Lekeborn med sin Cadillac Coupe DeVille från -53.
– Jag har ägt den i sju år och den har rullat mycket, kommenterar Pehr när han tar emot sin hedervärda pokal.
Bergslagens snyggaste motorcykel:
Snyggast MC gick till Kjell Vadsten som deltog med sin blå Harley Davidson -47.
Bergslagens snyggaste epatraktor:
Pris för det gick i år till Jesper Andersson med sin gröna Volvo Duett -66.
Bergslagens snyggaste ljud:
Henrik Karlsson fick ta emot priset i den nytillkomna kategorin. Han hade med sig en Volvo XC90 -04 med, som titeln skvallrar om, ordentligt och klockrent ljud.
– Jag har byggt om den från original, berättar Henrik.
Ett litet extrapris gick till unge Rasmus Engdahl som med skinnjacka och brylkrämskammade frisyr stod för kvällens snyggaste klädsel.
Pristagarna. Fr.v. Rasmus Engdahl, Henrik Karlsson, Jesper Andersson, Pehr Lekeborn och Kjell Vadsten. Foto: Ida Lindkvist
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter alla år på en flotte på sjön, flyttas brasan till land. Foto: Miklós Kelecsényi
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...