De flesta tidningar och övrig media brukar så här inför midsommar överösa oss med följande rubriker: ”Så blir midsommarvädret hos dig” Spekulationer som får folk att sätta nubben i halsen då man dukat och satt sig till ro med vänner och släkt ut i det gröna, för att snart inse att den sol som lovades plötsligt blivit ett rejält regnmoln. Nej, LindeNytt ska inte nämna något om vädret utan istället något som inte kräver spekulationer eller spådomar, nämligen evenemangen i Lindesberg med omnejd. Dessutom kan den som vill lira bangolf göra så på söndag då Äventyrsgolfen slår upp dörrarna på Fingerboäng. Jonny Nielsen och hans manskap har under våren byggt upp en minigolfbana i Bergslagsmiljö. Björniden, bergslagstroll och gruvhål är bara något av det som möter spelarna i detta äventyr. Ta en tur vet´ja! Åter till midsommarfirandet – så här ser det ut i vårt område.
I Oscarsparken bjuds det på traditionellt midsommarfirande med midsommarstång och folkdans. Redan kl 11:00 kan de som vill, samlas i parken för att klä stången med blommor och blad. Även ett saftkalas utlovas till barnen. Senare på eftermiddagen, kl 15:30, intar knätofsar och andra dansanta människor gröngräset för den traditionella dansen runt stången. Hela kalaset avslutas med att barnen bjuds på glass.
I Gusselby Annorlunda börjar firandet kl 13:30 med transport i lövade skrindor för barnen från stationen till G. Annorlunda. Kl 14:00 är det dans kring midsommarstången till glada toner av Birgit Anderbert.
I Uskavi klär man stången kl 13:00 och bjuder på sång.
Övrigt:
Kl 15:00 Afrikansk sång.
Kl 16:00 Midsommarstången reses och sen blir det lekar och dans.
Kl 18:00 Folkdansuppvisning.
Kl 19:00 Allsång.
Kl 21:00 Dans kring midsommarstången.
Kl 21:30 Musik i sommarnatten.
Kl 24:00 Nattvardsfirande.
I Ramsberg är det midsommarfest på lördagen, midsommardagen, vid Kölnberget kl 16:00. Bland annat blir det karneval med Guldsmedshyttans Musikkår med avgång från skolan.
I Guldsmedshyttan firas midsommaraftonen på följande sätt:
08:30 Midsommarstången klädes. Tag med blommor!
13:00 Festplatsen öppnas och 30 minuter senare är det avmarsch från centrum.
14:00 Midsommarstången reses av brandkåren och musik samt invigningstal hålles. Dessutom kröner man prins och prinsessa.
14:30 Lekar kring stången och ponnyridning.
Trevlig helg önskar vi på LindeNytt!
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.