De flesta tidningar och övrig media brukar så här inför midsommar överösa oss med följande rubriker: ”Så blir midsommarvädret hos dig” Spekulationer som får folk att sätta nubben i halsen då man dukat och satt sig till ro med vänner och släkt ut i det gröna, för att snart inse att den sol som lovades plötsligt blivit ett rejält regnmoln. Nej, LindeNytt ska inte nämna något om vädret utan istället något som inte kräver spekulationer eller spådomar, nämligen evenemangen i Lindesberg med omnejd. Dessutom kan den som vill lira bangolf göra så på söndag då Äventyrsgolfen slår upp dörrarna på Fingerboäng. Jonny Nielsen och hans manskap har under våren byggt upp en minigolfbana i Bergslagsmiljö. Björniden, bergslagstroll och gruvhål är bara något av det som möter spelarna i detta äventyr. Ta en tur vet´ja! Åter till midsommarfirandet – så här ser det ut i vårt område.
I Oscarsparken bjuds det på traditionellt midsommarfirande med midsommarstång och folkdans. Redan kl 11:00 kan de som vill, samlas i parken för att klä stången med blommor och blad. Även ett saftkalas utlovas till barnen. Senare på eftermiddagen, kl 15:30, intar knätofsar och andra dansanta människor gröngräset för den traditionella dansen runt stången. Hela kalaset avslutas med att barnen bjuds på glass.
I Gusselby Annorlunda börjar firandet kl 13:30 med transport i lövade skrindor för barnen från stationen till G. Annorlunda. Kl 14:00 är det dans kring midsommarstången till glada toner av Birgit Anderbert.
I Uskavi klär man stången kl 13:00 och bjuder på sång.
Övrigt:
Kl 15:00 Afrikansk sång.
Kl 16:00 Midsommarstången reses och sen blir det lekar och dans.
Kl 18:00 Folkdansuppvisning.
Kl 19:00 Allsång.
Kl 21:00 Dans kring midsommarstången.
Kl 21:30 Musik i sommarnatten.
Kl 24:00 Nattvardsfirande.
I Ramsberg är det midsommarfest på lördagen, midsommardagen, vid Kölnberget kl 16:00. Bland annat blir det karneval med Guldsmedshyttans Musikkår med avgång från skolan.
I Guldsmedshyttan firas midsommaraftonen på följande sätt:
08:30 Midsommarstången klädes. Tag med blommor!
13:00 Festplatsen öppnas och 30 minuter senare är det avmarsch från centrum.
14:00 Midsommarstången reses av brandkåren och musik samt invigningstal hålles. Dessutom kröner man prins och prinsessa.
14:30 Lekar kring stången och ponnyridning.
Trevlig helg önskar vi på LindeNytt!
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!