De flesta tidningar och övrig media brukar så här inför midsommar överösa oss med följande rubriker: ”Så blir midsommarvädret hos dig” Spekulationer som får folk att sätta nubben i halsen då man dukat och satt sig till ro med vänner och släkt ut i det gröna, för att snart inse att den sol som lovades plötsligt blivit ett rejält regnmoln. Nej, LindeNytt ska inte nämna något om vädret utan istället något som inte kräver spekulationer eller spådomar, nämligen evenemangen i Lindesberg med omnejd. Dessutom kan den som vill lira bangolf göra så på söndag då Äventyrsgolfen slår upp dörrarna på Fingerboäng. Jonny Nielsen och hans manskap har under våren byggt upp en minigolfbana i Bergslagsmiljö. Björniden, bergslagstroll och gruvhål är bara något av det som möter spelarna i detta äventyr. Ta en tur vet´ja! Åter till midsommarfirandet – så här ser det ut i vårt område.
I Oscarsparken bjuds det på traditionellt midsommarfirande med midsommarstång och folkdans. Redan kl 11:00 kan de som vill, samlas i parken för att klä stången med blommor och blad. Även ett saftkalas utlovas till barnen. Senare på eftermiddagen, kl 15:30, intar knätofsar och andra dansanta människor gröngräset för den traditionella dansen runt stången. Hela kalaset avslutas med att barnen bjuds på glass.
I Gusselby Annorlunda börjar firandet kl 13:30 med transport i lövade skrindor för barnen från stationen till G. Annorlunda. Kl 14:00 är det dans kring midsommarstången till glada toner av Birgit Anderbert.
I Uskavi klär man stången kl 13:00 och bjuder på sång.
Övrigt:
Kl 15:00 Afrikansk sång.
Kl 16:00 Midsommarstången reses och sen blir det lekar och dans.
Kl 18:00 Folkdansuppvisning.
Kl 19:00 Allsång.
Kl 21:00 Dans kring midsommarstången.
Kl 21:30 Musik i sommarnatten.
Kl 24:00 Nattvardsfirande.
I Ramsberg är det midsommarfest på lördagen, midsommardagen, vid Kölnberget kl 16:00. Bland annat blir det karneval med Guldsmedshyttans Musikkår med avgång från skolan.
I Guldsmedshyttan firas midsommaraftonen på följande sätt:
08:30 Midsommarstången klädes. Tag med blommor!
13:00 Festplatsen öppnas och 30 minuter senare är det avmarsch från centrum.
14:00 Midsommarstången reses av brandkåren och musik samt invigningstal hålles. Dessutom kröner man prins och prinsessa.
14:30 Lekar kring stången och ponnyridning.
Trevlig helg önskar vi på LindeNytt!
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.