Under festliga former invigdes LIBO/FALABs delar av Bergsparken under fredagen, och Lindesbergarna hade gått man ur huse för att få se superbygget under premiärdagen.
– Jag trodde inte ens det bodde så här mycket folk i Lindesberg, skojade en man i vimlet.
När klockan närmade sig 15:30 under fredagseftermiddagen var det ett mindre folkhav som hade samlats utanför entrén till Bergsparken, där den stora invigningen ägde rum.
Roger Sixtensson, vd för LIBO och FALAB var först upp på scenen för att i sin tur lämna över ordet till byggnadens arkitekt, Olov Gynt.
– Att byggnaden är till största delen i trä skapar en mänsklighet och värme, trots att det är en väldigt stor byggnad. Vi ville undvika institutionskänslan, och det tycker jag vi har lyckats med, sade han inför folkmassan.
Både kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson och LIBO/FALABs nytillträdde styrelseordförande Jonas Bernström poängterade att byggnaden var oerhört vacker och snygg.
– Vi ska vara stolta över vårat Lindesberg, sade Jonas Bernström.
Efter den traditionsenliga bandklippningen fullkomligt vällde det in nyfikna ortsbor i Bergsparken, och på ett kick kändes den enorma byggnaden inte längre lika stor.
– Jag trodde inte ens det bodde så här mycket folk i Lindesberg, skojade en man i vimlet.
Inne hos Bergsfiket ringlade sig kön lång fram till kassadisken där en buffé av läckra snittar stod framdukat. Nu fick även besökarna för första gången se vilka det är som kommer att driva Bergsparkens restaurang, nämligen Restaurang Kryddas Björn och Malin Persson, tillsammans med Tintin Lindblom.
– Det känns jättespännande, men det är fortfarande mycket jobb kvar, skrattar Björn, som nu alltså kommer att driva två restauranger.
– Vi kommer att servera en varm lunch, serverad på tallrik, några lättare luncher och fika, berättar Malin och fortsätter:
– Vi siktar på att öppna första mars, det är lite som ska fixas innan det blir helt klart.
Vid ett av de rejäla borden i fiket sitter Monika och Stig Ökvist, som efter invigningstalet precis satt sig ner för en kopp kaffe.
-Jag tyckte det var bra det som Irja Gustavsson sade i sitt tal, att man ska vara lite patriot och prata gott om sin bygd, säger Monika och fortsätter:
– Man ska försöka föregå med gott exempel. Jag tror inte vi förstår hur fantastiskt det här bygget är, när allt hamnat på plats och är igång så kommer det bli så bra tror jag. Det enda som stör lite är järnvägen, jag är rädd för att det kan bli stopp.
Det var inte bara i fiket kön ringlade sig lång, även visningslägenheterna hade mer besökare än vad de troligen någonsin kommer att ha igen.
-Det är stort och rymligt kommenterar Jonathan Sjögren, som strosade runt i en av de nybyggda lägenheterna och fortsätter:
-Några småsaker som jag personligen inte gillar, men annars väldigt fina. Det är en väldigt speciell och fin byggnad, lite som en fjällstuga.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.