Under festliga former invigdes LIBO/FALABs delar av Bergsparken under fredagen, och Lindesbergarna hade gått man ur huse för att få se superbygget under premiärdagen.
– Jag trodde inte ens det bodde så här mycket folk i Lindesberg, skojade en man i vimlet.
När klockan närmade sig 15:30 under fredagseftermiddagen var det ett mindre folkhav som hade samlats utanför entrén till Bergsparken, där den stora invigningen ägde rum.
Roger Sixtensson, vd för LIBO och FALAB var först upp på scenen för att i sin tur lämna över ordet till byggnadens arkitekt, Olov Gynt.
– Att byggnaden är till största delen i trä skapar en mänsklighet och värme, trots att det är en väldigt stor byggnad. Vi ville undvika institutionskänslan, och det tycker jag vi har lyckats med, sade han inför folkmassan.
Både kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson och LIBO/FALABs nytillträdde styrelseordförande Jonas Bernström poängterade att byggnaden var oerhört vacker och snygg.
– Vi ska vara stolta över vårat Lindesberg, sade Jonas Bernström.
Efter den traditionsenliga bandklippningen fullkomligt vällde det in nyfikna ortsbor i Bergsparken, och på ett kick kändes den enorma byggnaden inte längre lika stor.
– Jag trodde inte ens det bodde så här mycket folk i Lindesberg, skojade en man i vimlet.
Inne hos Bergsfiket ringlade sig kön lång fram till kassadisken där en buffé av läckra snittar stod framdukat. Nu fick även besökarna för första gången se vilka det är som kommer att driva Bergsparkens restaurang, nämligen Restaurang Kryddas Björn och Malin Persson, tillsammans med Tintin Lindblom.
– Det känns jättespännande, men det är fortfarande mycket jobb kvar, skrattar Björn, som nu alltså kommer att driva två restauranger.
– Vi kommer att servera en varm lunch, serverad på tallrik, några lättare luncher och fika, berättar Malin och fortsätter:
– Vi siktar på att öppna första mars, det är lite som ska fixas innan det blir helt klart.
Vid ett av de rejäla borden i fiket sitter Monika och Stig Ökvist, som efter invigningstalet precis satt sig ner för en kopp kaffe.
-Jag tyckte det var bra det som Irja Gustavsson sade i sitt tal, att man ska vara lite patriot och prata gott om sin bygd, säger Monika och fortsätter:
– Man ska försöka föregå med gott exempel. Jag tror inte vi förstår hur fantastiskt det här bygget är, när allt hamnat på plats och är igång så kommer det bli så bra tror jag. Det enda som stör lite är järnvägen, jag är rädd för att det kan bli stopp.
Det var inte bara i fiket kön ringlade sig lång, även visningslägenheterna hade mer besökare än vad de troligen någonsin kommer att ha igen.
-Det är stort och rymligt kommenterar Jonathan Sjögren, som strosade runt i en av de nybyggda lägenheterna och fortsätter:
-Några småsaker som jag personligen inte gillar, men annars väldigt fina. Det är en väldigt speciell och fin byggnad, lite som en fjällstuga.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.