Under festliga former invigdes LIBO/FALABs delar av Bergsparken under fredagen, och Lindesbergarna hade gått man ur huse för att få se superbygget under premiärdagen.
– Jag trodde inte ens det bodde så här mycket folk i Lindesberg, skojade en man i vimlet.
När klockan närmade sig 15:30 under fredagseftermiddagen var det ett mindre folkhav som hade samlats utanför entrén till Bergsparken, där den stora invigningen ägde rum.
Roger Sixtensson, vd för LIBO och FALAB var först upp på scenen för att i sin tur lämna över ordet till byggnadens arkitekt, Olov Gynt.
– Att byggnaden är till största delen i trä skapar en mänsklighet och värme, trots att det är en väldigt stor byggnad. Vi ville undvika institutionskänslan, och det tycker jag vi har lyckats med, sade han inför folkmassan.
Både kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson och LIBO/FALABs nytillträdde styrelseordförande Jonas Bernström poängterade att byggnaden var oerhört vacker och snygg.
– Vi ska vara stolta över vårat Lindesberg, sade Jonas Bernström.
Efter den traditionsenliga bandklippningen fullkomligt vällde det in nyfikna ortsbor i Bergsparken, och på ett kick kändes den enorma byggnaden inte längre lika stor.
– Jag trodde inte ens det bodde så här mycket folk i Lindesberg, skojade en man i vimlet.
Inne hos Bergsfiket ringlade sig kön lång fram till kassadisken där en buffé av läckra snittar stod framdukat. Nu fick även besökarna för första gången se vilka det är som kommer att driva Bergsparkens restaurang, nämligen Restaurang Kryddas Björn och Malin Persson, tillsammans med Tintin Lindblom.
– Det känns jättespännande, men det är fortfarande mycket jobb kvar, skrattar Björn, som nu alltså kommer att driva två restauranger.
– Vi kommer att servera en varm lunch, serverad på tallrik, några lättare luncher och fika, berättar Malin och fortsätter:
– Vi siktar på att öppna första mars, det är lite som ska fixas innan det blir helt klart.
Vid ett av de rejäla borden i fiket sitter Monika och Stig Ökvist, som efter invigningstalet precis satt sig ner för en kopp kaffe.
-Jag tyckte det var bra det som Irja Gustavsson sade i sitt tal, att man ska vara lite patriot och prata gott om sin bygd, säger Monika och fortsätter:
– Man ska försöka föregå med gott exempel. Jag tror inte vi förstår hur fantastiskt det här bygget är, när allt hamnat på plats och är igång så kommer det bli så bra tror jag. Det enda som stör lite är järnvägen, jag är rädd för att det kan bli stopp.
Det var inte bara i fiket kön ringlade sig lång, även visningslägenheterna hade mer besökare än vad de troligen någonsin kommer att ha igen.
-Det är stort och rymligt kommenterar Jonathan Sjögren, som strosade runt i en av de nybyggda lägenheterna och fortsätter:
-Några småsaker som jag personligen inte gillar, men annars väldigt fina. Det är en väldigt speciell och fin byggnad, lite som en fjällstuga.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…