Den varg som har uppehållit sig i Gusselby med omnejd har ett oacceptabelt beteende och kommer därför att avlivas. Detta har Naturvårdsverket nu beslutat, meddelar Kjell Johansson, rovdjursansvarig på Länsstyrelsen i Örebro län.-Det finns anledning att tro att denna varg är samma individ som tidigare orsakat skador på djur i Vikersbygden, Nora kommun, berättar Kjell.
Vargen har uppehållit sig i Gusselby sedan ca en vecka tillbaka och är troligtvis samma individ som iakttagits inne i Lindesberg. Djuret har vistats väldigt nära människor och inte varit särskilt skyggt. Varför den avviker i beteende är dock bara något man kan spekulera i ännu så länge.
-Om vi lyckas avliva vargen så kommer en obduktion eventuellt kunna ge svar på frågan. Men så här långt kan vi bara anta att den har vant sig vid människor, att den därför uppehåller sig i samhället, förklarar Kjell.
Vargen har hittills dödat två katter i Gusselby.
-Det är ett oacceptabelt beteende och därför har Naturvårdsverket tagit detta beslut. Nu kommer vi att utse lämplig jägare att utföra avlivningen, avslutar han.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.