Folkets Hus Bio kommer att få ett bokningssystem så snart som möjligt. Det står klart efter Kultur- och fritidsnämndens sammanträde i onsdags. Beslutet togs efter problemen i julas då det blev rusning efter biljetter till publikssuccén ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann”. – Många hade åkt långt för att se filmen och fick tvärvända i dörren, berättar Kultur- och fritidsnämndens ordförande Carina Östrand (s). Det känns inte bra och därför ska vi nu se till att vi får en bra och fungerande bokningsservice.
Det har länge pratats om behovet av ett fungerande bokningssystem för Folkets Hus Bio. Många andra biografer erbjuder sin publik möjligheten att, via hemsidan boka både biljett och plats. Ett system som hade varit praktiskt i julas när Folkets Hus Bio i Lindesberg slog publikrekord. Över 500 personer såg filmen ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” men då det snabbt blev slutsålt fick 50 – 60 personer vända hem igen utan biljett.
– Nämnden har nu gett kulturchefen i uppdrag att snabbt komma med ett förslag på hur ett biljettbokningssystem skulle kunna se ut och vad det ska kosta, säger Carina Östrand. Vi vill att det ska vara lättillgängligt och enkelt.
Bokningssystemet är tänkt att vara konstruerat så att efter hand ska, förutom föreställningar på Folkets Hus Bio, även andra arrangemang och evenemang i kommunen kunna anslutas för bokningar.
Carina Östrand betonar att beslutsprocessen kommer att gå fort eftersom nämnden själva äger frågan.
– Det är inte så många kvarnar detta ärende behöver malas igenom, säger Carina Östrand. Vår ambition är att systemet ska vara på plats så snart som möjligt innan nästa stora publikfilm visas.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.