Folkets Hus Bio kommer att få ett bokningssystem så snart som möjligt. Det står klart efter Kultur- och fritidsnämndens sammanträde i onsdags. Beslutet togs efter problemen i julas då det blev rusning efter biljetter till publikssuccén ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann”. – Många hade åkt långt för att se filmen och fick tvärvända i dörren, berättar Kultur- och fritidsnämndens ordförande Carina Östrand (s). Det känns inte bra och därför ska vi nu se till att vi får en bra och fungerande bokningsservice.
Det har länge pratats om behovet av ett fungerande bokningssystem för Folkets Hus Bio. Många andra biografer erbjuder sin publik möjligheten att, via hemsidan boka både biljett och plats. Ett system som hade varit praktiskt i julas när Folkets Hus Bio i Lindesberg slog publikrekord. Över 500 personer såg filmen ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” men då det snabbt blev slutsålt fick 50 – 60 personer vända hem igen utan biljett.
– Nämnden har nu gett kulturchefen i uppdrag att snabbt komma med ett förslag på hur ett biljettbokningssystem skulle kunna se ut och vad det ska kosta, säger Carina Östrand. Vi vill att det ska vara lättillgängligt och enkelt.
Bokningssystemet är tänkt att vara konstruerat så att efter hand ska, förutom föreställningar på Folkets Hus Bio, även andra arrangemang och evenemang i kommunen kunna anslutas för bokningar.
Carina Östrand betonar att beslutsprocessen kommer att gå fort eftersom nämnden själva äger frågan.
– Det är inte så många kvarnar detta ärende behöver malas igenom, säger Carina Östrand. Vår ambition är att systemet ska vara på plats så snart som möjligt innan nästa stora publikfilm visas.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.