Folkets Hus Bio kommer att få ett bokningssystem så snart som möjligt. Det står klart efter Kultur- och fritidsnämndens sammanträde i onsdags. Beslutet togs efter problemen i julas då det blev rusning efter biljetter till publikssuccén ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann”. – Många hade åkt långt för att se filmen och fick tvärvända i dörren, berättar Kultur- och fritidsnämndens ordförande Carina Östrand (s). Det känns inte bra och därför ska vi nu se till att vi får en bra och fungerande bokningsservice.
Det har länge pratats om behovet av ett fungerande bokningssystem för Folkets Hus Bio. Många andra biografer erbjuder sin publik möjligheten att, via hemsidan boka både biljett och plats. Ett system som hade varit praktiskt i julas när Folkets Hus Bio i Lindesberg slog publikrekord. Över 500 personer såg filmen ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” men då det snabbt blev slutsålt fick 50 – 60 personer vända hem igen utan biljett.
– Nämnden har nu gett kulturchefen i uppdrag att snabbt komma med ett förslag på hur ett biljettbokningssystem skulle kunna se ut och vad det ska kosta, säger Carina Östrand. Vi vill att det ska vara lättillgängligt och enkelt.
Bokningssystemet är tänkt att vara konstruerat så att efter hand ska, förutom föreställningar på Folkets Hus Bio, även andra arrangemang och evenemang i kommunen kunna anslutas för bokningar.
Carina Östrand betonar att beslutsprocessen kommer att gå fort eftersom nämnden själva äger frågan.
– Det är inte så många kvarnar detta ärende behöver malas igenom, säger Carina Östrand. Vår ambition är att systemet ska vara på plats så snart som möjligt innan nästa stora publikfilm visas.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.