Folkets Hus Bio kommer att få ett bokningssystem så snart som möjligt. Det står klart efter Kultur- och fritidsnämndens sammanträde i onsdags. Beslutet togs efter problemen i julas då det blev rusning efter biljetter till publikssuccén ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann”. – Många hade åkt långt för att se filmen och fick tvärvända i dörren, berättar Kultur- och fritidsnämndens ordförande Carina Östrand (s). Det känns inte bra och därför ska vi nu se till att vi får en bra och fungerande bokningsservice.
Det har länge pratats om behovet av ett fungerande bokningssystem för Folkets Hus Bio. Många andra biografer erbjuder sin publik möjligheten att, via hemsidan boka både biljett och plats. Ett system som hade varit praktiskt i julas när Folkets Hus Bio i Lindesberg slog publikrekord. Över 500 personer såg filmen ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” men då det snabbt blev slutsålt fick 50 – 60 personer vända hem igen utan biljett.
– Nämnden har nu gett kulturchefen i uppdrag att snabbt komma med ett förslag på hur ett biljettbokningssystem skulle kunna se ut och vad det ska kosta, säger Carina Östrand. Vi vill att det ska vara lättillgängligt och enkelt.
Bokningssystemet är tänkt att vara konstruerat så att efter hand ska, förutom föreställningar på Folkets Hus Bio, även andra arrangemang och evenemang i kommunen kunna anslutas för bokningar.
Carina Östrand betonar att beslutsprocessen kommer att gå fort eftersom nämnden själva äger frågan.
– Det är inte så många kvarnar detta ärende behöver malas igenom, säger Carina Östrand. Vår ambition är att systemet ska vara på plats så snart som möjligt innan nästa stora publikfilm visas.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.