Folkets Hus Bio kommer att få ett bokningssystem så snart som möjligt. Det står klart efter Kultur- och fritidsnämndens sammanträde i onsdags. Beslutet togs efter problemen i julas då det blev rusning efter biljetter till publikssuccén ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann”. – Många hade åkt långt för att se filmen och fick tvärvända i dörren, berättar Kultur- och fritidsnämndens ordförande Carina Östrand (s). Det känns inte bra och därför ska vi nu se till att vi får en bra och fungerande bokningsservice.
Det har länge pratats om behovet av ett fungerande bokningssystem för Folkets Hus Bio. Många andra biografer erbjuder sin publik möjligheten att, via hemsidan boka både biljett och plats. Ett system som hade varit praktiskt i julas när Folkets Hus Bio i Lindesberg slog publikrekord. Över 500 personer såg filmen ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” men då det snabbt blev slutsålt fick 50 – 60 personer vända hem igen utan biljett.
– Nämnden har nu gett kulturchefen i uppdrag att snabbt komma med ett förslag på hur ett biljettbokningssystem skulle kunna se ut och vad det ska kosta, säger Carina Östrand. Vi vill att det ska vara lättillgängligt och enkelt.
Bokningssystemet är tänkt att vara konstruerat så att efter hand ska, förutom föreställningar på Folkets Hus Bio, även andra arrangemang och evenemang i kommunen kunna anslutas för bokningar.
Carina Östrand betonar att beslutsprocessen kommer att gå fort eftersom nämnden själva äger frågan.
– Det är inte så många kvarnar detta ärende behöver malas igenom, säger Carina Östrand. Vår ambition är att systemet ska vara på plats så snart som möjligt innan nästa stora publikfilm visas.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.