Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman
Beslutet: Nedläggningar och flytt av enheter ska utredas
Måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden resulterade i en rad olika beslut, något man meddelade under en pressträff vid lunchtid.
– Den pengapåse vi har räcker inte för att upprätthålla den skolstruktur vi sitter på idag, förklarar förvaltningschef Michael Thybell.
Dagens beslut handlade till största del om utredningar gällande hur man kan omstrukturera grundskolan. Detta dels på grund av kommunens minst sagt ansträngda ekonomi, men också på grund av demografin.
– Det föds för lite barn i vårt land helt enkelt, så att den här uppgiften att se över strukturen finns i många kommuner, inte bara här, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Det man beslutade under måndagens möte var dels att utreda en avveckling av förskolorna Kungsfågeln och Kristallen, då man efter färdigställandet av den nya förskolan Paletten har alldeles för stor kostym sett till antalet barn.
– I och med färdigställandet av paletten har vi en överetablering av avdelningar och förskolor i centrala Lindesberg, där behöver vi gå ur Kungsfågeln och Kristallen. Men var de barnen tar vägen ska utredas, och vårdnadshavarna kommer tillfrågas, säger förvaltningschef Michael Thybell.
Förvaltningschef Michael Thybell. Foto: Camilla Lagerman
Dessutom beslutade man att omgående utreda en ändring av Vedevågs skola till en F-3-skola, samt en flytt av Storåskolans högstadium till Lindbackaskolan.
Lindbackaskolan byggdes för omkring 600 elever, något man inte har varit i närheten av att fylla. Fanns det här förslaget gällande Storåskolan redan då?
– Ja, det fanns med i diskussionen, men inte på det sättet att det fanns en plan, absolut inte, säger Michael Thybell.
Ser ni några farhågor att det kan bli kostsamt att slå ihop Lindbacka och Storå, utifrån extra insatser gällande stök och bråk?
– Det får utredningen titta på. Det är ingen lätt sak att gifta ihop två högstadieskolor, det är ett jättestort arbete som kommer kräva både blod, svett, möda och tårar för att det ska bli bra. Och om det skulle bli så skulle det säkert uppstå hinder som du beskriver, men vi kan inte upprätthålla den strukturen vi har nu, då måste pengar tillföras, säger Thybell.
I november ska utredningarna presenteras för nämnden, som kan fatta beslut tidigast i december.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...