Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman
Beslutet: Nedläggningar och flytt av enheter ska utredas
Måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden resulterade i en rad olika beslut, något man meddelade under en pressträff vid lunchtid.
– Den pengapåse vi har räcker inte för att upprätthålla den skolstruktur vi sitter på idag, förklarar förvaltningschef Michael Thybell.
Dagens beslut handlade till största del om utredningar gällande hur man kan omstrukturera grundskolan. Detta dels på grund av kommunens minst sagt ansträngda ekonomi, men också på grund av demografin.
– Det föds för lite barn i vårt land helt enkelt, så att den här uppgiften att se över strukturen finns i många kommuner, inte bara här, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Det man beslutade under måndagens möte var dels att utreda en avveckling av förskolorna Kungsfågeln och Kristallen, då man efter färdigställandet av den nya förskolan Paletten har alldeles för stor kostym sett till antalet barn.
– I och med färdigställandet av paletten har vi en överetablering av avdelningar och förskolor i centrala Lindesberg, där behöver vi gå ur Kungsfågeln och Kristallen. Men var de barnen tar vägen ska utredas, och vårdnadshavarna kommer tillfrågas, säger förvaltningschef Michael Thybell.
Förvaltningschef Michael Thybell. Foto: Camilla Lagerman
Dessutom beslutade man att omgående utreda en ändring av Vedevågs skola till en F-3-skola, samt en flytt av Storåskolans högstadium till Lindbackaskolan.
Lindbackaskolan byggdes för omkring 600 elever, något man inte har varit i närheten av att fylla. Fanns det här förslaget gällande Storåskolan redan då?
– Ja, det fanns med i diskussionen, men inte på det sättet att det fanns en plan, absolut inte, säger Michael Thybell.
Ser ni några farhågor att det kan bli kostsamt att slå ihop Lindbacka och Storå, utifrån extra insatser gällande stök och bråk?
– Det får utredningen titta på. Det är ingen lätt sak att gifta ihop två högstadieskolor, det är ett jättestort arbete som kommer kräva både blod, svett, möda och tårar för att det ska bli bra. Och om det skulle bli så skulle det säkert uppstå hinder som du beskriver, men vi kan inte upprätthålla den strukturen vi har nu, då måste pengar tillföras, säger Thybell.
I november ska utredningarna presenteras för nämnden, som kan fatta beslut tidigast i december.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som...