Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman
Beslutet: Nedläggningar och flytt av enheter ska utredas
Måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden resulterade i en rad olika beslut, något man meddelade under en pressträff vid lunchtid.
– Den pengapåse vi har räcker inte för att upprätthålla den skolstruktur vi sitter på idag, förklarar förvaltningschef Michael Thybell.
Dagens beslut handlade till största del om utredningar gällande hur man kan omstrukturera grundskolan. Detta dels på grund av kommunens minst sagt ansträngda ekonomi, men också på grund av demografin.
– Det föds för lite barn i vårt land helt enkelt, så att den här uppgiften att se över strukturen finns i många kommuner, inte bara här, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Det man beslutade under måndagens möte var dels att utreda en avveckling av förskolorna Kungsfågeln och Kristallen, då man efter färdigställandet av den nya förskolan Paletten har alldeles för stor kostym sett till antalet barn.
– I och med färdigställandet av paletten har vi en överetablering av avdelningar och förskolor i centrala Lindesberg, där behöver vi gå ur Kungsfågeln och Kristallen. Men var de barnen tar vägen ska utredas, och vårdnadshavarna kommer tillfrågas, säger förvaltningschef Michael Thybell.
Förvaltningschef Michael Thybell. Foto: Camilla Lagerman
Dessutom beslutade man att omgående utreda en ändring av Vedevågs skola till en F-3-skola, samt en flytt av Storåskolans högstadium till Lindbackaskolan.
Lindbackaskolan byggdes för omkring 600 elever, något man inte har varit i närheten av att fylla. Fanns det här förslaget gällande Storåskolan redan då?
– Ja, det fanns med i diskussionen, men inte på det sättet att det fanns en plan, absolut inte, säger Michael Thybell.
Ser ni några farhågor att det kan bli kostsamt att slå ihop Lindbacka och Storå, utifrån extra insatser gällande stök och bråk?
– Det får utredningen titta på. Det är ingen lätt sak att gifta ihop två högstadieskolor, det är ett jättestort arbete som kommer kräva både blod, svett, möda och tårar för att det ska bli bra. Och om det skulle bli så skulle det säkert uppstå hinder som du beskriver, men vi kan inte upprätthålla den strukturen vi har nu, då måste pengar tillföras, säger Thybell.
I november ska utredningarna presenteras för nämnden, som kan fatta beslut tidigast i december.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...