Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman
Beslutet: Nedläggningar och flytt av enheter ska utredas
Måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden resulterade i en rad olika beslut, något man meddelade under en pressträff vid lunchtid.
– Den pengapåse vi har räcker inte för att upprätthålla den skolstruktur vi sitter på idag, förklarar förvaltningschef Michael Thybell.
Dagens beslut handlade till största del om utredningar gällande hur man kan omstrukturera grundskolan. Detta dels på grund av kommunens minst sagt ansträngda ekonomi, men också på grund av demografin.
– Det föds för lite barn i vårt land helt enkelt, så att den här uppgiften att se över strukturen finns i många kommuner, inte bara här, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Det man beslutade under måndagens möte var dels att utreda en avveckling av förskolorna Kungsfågeln och Kristallen, då man efter färdigställandet av den nya förskolan Paletten har alldeles för stor kostym sett till antalet barn.
– I och med färdigställandet av paletten har vi en överetablering av avdelningar och förskolor i centrala Lindesberg, där behöver vi gå ur Kungsfågeln och Kristallen. Men var de barnen tar vägen ska utredas, och vårdnadshavarna kommer tillfrågas, säger förvaltningschef Michael Thybell.
Förvaltningschef Michael Thybell. Foto: Camilla Lagerman
Dessutom beslutade man att omgående utreda en ändring av Vedevågs skola till en F-3-skola, samt en flytt av Storåskolans högstadium till Lindbackaskolan.
Lindbackaskolan byggdes för omkring 600 elever, något man inte har varit i närheten av att fylla. Fanns det här förslaget gällande Storåskolan redan då?
– Ja, det fanns med i diskussionen, men inte på det sättet att det fanns en plan, absolut inte, säger Michael Thybell.
Ser ni några farhågor att det kan bli kostsamt att slå ihop Lindbacka och Storå, utifrån extra insatser gällande stök och bråk?
– Det får utredningen titta på. Det är ingen lätt sak att gifta ihop två högstadieskolor, det är ett jättestort arbete som kommer kräva både blod, svett, möda och tårar för att det ska bli bra. Och om det skulle bli så skulle det säkert uppstå hinder som du beskriver, men vi kan inte upprätthålla den strukturen vi har nu, då måste pengar tillföras, säger Thybell.
I november ska utredningarna presenteras för nämnden, som kan fatta beslut tidigast i december.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.