Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Beslutet: Nedläggningar och flytt av enheter ska utredas
Måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden resulterade i en rad olika beslut, något man meddelade under en pressträff vid lunchtid.
– Den pengapåse vi har räcker inte för att upprätthålla den skolstruktur vi sitter på idag, förklarar förvaltningschef Michael Thybell.
Annons
Dagens beslut handlade till största del om utredningar gällande hur man kan omstrukturera grundskolan. Detta dels på grund av kommunens minst sagt ansträngda ekonomi, men också på grund av demografin.
– Det föds för lite barn i vårt land helt enkelt, så att den här uppgiften att se över strukturen finns i många kommuner, inte bara här, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Det man beslutade under måndagens möte var dels att utreda en avveckling av förskolorna Kungsfågeln och Kristallen, då man efter färdigställandet av den nya förskolan Paletten har alldeles för stor kostym sett till antalet barn.
– I och med färdigställandet av paletten har vi en överetablering av avdelningar och förskolor i centrala Lindesberg, där behöver vi gå ur Kungsfågeln och Kristallen. Men var de barnen tar vägen ska utredas, och vårdnadshavarna kommer tillfrågas, säger förvaltningschef Michael Thybell.
Förvaltningschef Michael Thybell. Foto: Camilla Lagerman
Dessutom beslutade man att omgående utreda en ändring av Vedevågs skola till en F-3-skola, samt en flytt av Storåskolans högstadium till Lindbackaskolan.
Lindbackaskolan byggdes för omkring 600 elever, något man inte har varit i närheten av att fylla. Fanns det här förslaget gällande Storåskolan redan då?
– Ja, det fanns med i diskussionen, men inte på det sättet att det fanns en plan, absolut inte, säger Michael Thybell.
Ser ni några farhågor att det kan bli kostsamt att slå ihop Lindbacka och Storå, utifrån extra insatser gällande stök och bråk?
– Det får utredningen titta på. Det är ingen lätt sak att gifta ihop två högstadieskolor, det är ett jättestort arbete som kommer kräva både blod, svett, möda och tårar för att det ska bli bra. Och om det skulle bli så skulle det säkert uppstå hinder som du beskriver, men vi kan inte upprätthålla den strukturen vi har nu, då måste pengar tillföras, säger Thybell.
I november ska utredningarna presenteras för nämnden, som kan fatta beslut tidigast i december.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ulf Andersson är ny kommunpolis i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen...
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Lasarettet måste räddas
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar ...
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...