I kväll fredag gästas Prästryggens camping i Frövi av The Chuck Hall Band. Ett band från Arizona, USA, som spelar tung blues. Bandet har blivit utsett till Arizonas bästa bluesband i flera år av tidningsläsarna i Arizona. Men nu är de här i Sverige, det är Frövis egen bluesförening Flashboda Blues som anordnar en bluesfest för intresserade. Kostnaden är 120:- i entré och klockan 18.00 slås portarna upp och öl- & matserveringen öppnas, sedan kl. 19.30 börjar musiken med The Blue Pearls från Örebro, sen kommer Chuck och hans killar att träda upp på scenen runt 22.10. Ordförande i Flashboda Blues heter Matz-Eric Nilsson och han kommenterar till LindeNytt i telefon att det har varit full fart hela dagen. – Klockan sju i morse ringde första personen som var nyfiken och ville få mer information och sammanlagt har det ringt ungefär 40 personer bara idag och frågat om festen. Jag har även hört att det ska komma ett inspelningsteam från Örebro som ska spela in Chuck Halls konsert till Sveriges Radio. Gillar du blues så bör du definitivt infinna dig på Prästryggens camping i kväll.
Flashboda Blues hemsida
The Chuck Hall Bands officiella hemsida
Chuck Halls svenska hemsida
The Blue Pearls hemsida
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.