Det var med öppna armar som Terry Evans tog emot de många gästerna på lördagen. Människor från alla hörn i vårt avlånga land begav sig till Terrys gård i Fanthyttan för att närvara vid en dag fylld av glädje, värme och generositet.
Till förmån för barncancerfonden bjöd Terry Evans, känt medium från TV, in allmänheten till öppet hus under lördagen. Bland annat anordnades guidade turer i den gamla byskolan, vilket uppskattades av både före detta elever och lärare.
– De kan berätta mer för mig, än jag för dem, säger Viktoria Kerttu, kurassistent och för dagen guide.
Hon berättar också att flera är glada att Terry tagit hand om och bevarat skolan och gjort den så fin. Gamla, unga, barn och hundar; alla är samlade. Till och med den lille shetlandsponnyn Mio är på plats och drar bokstavligen sitt lass. Han erbjuder åkturer tillsammans med sin kusk Agnes Bresjö och gladeligen lunkar han på med sina små, korta ben.
Bland loppisen är det full fart och det finns mycket att välja på, tack vare människors, överallt ifrån, givmildhet och önskan att stötta det fina ändamålet.
– Det går riktigt bra, det är folk hela tiden som handlar och köper. Det finns något för alla, säger Maria Olsson som är en av många som frivilligt är med och hjälper till under dagen.
Hamburgare grillas på gårdens stora grillsplats, lotter köps, förvantsfulla barn står med metspön i fiskedammen och väntar på napp. På scenen drar den första spelningen för dagen igång och solens strålar letar sig fram. Martin Almgren och Stig Reitan framför lite äldre klassiker som många känner igen och när ”en gammal amazon” strömmar ur högtalarna spritter det i benen på de flesta.
Även om många av besökarna är nyfikna på att träffa Terry, går det inte att ta miste på den genuina önskan att få hjälpa till.
– Man vill gärna bidra, det är ett jättebra evenemang. Bra initiativ, säger Joline som rest från Ludvika.
Hon är en av flera som åkt en bra bit för att få vara med.
– Det är många som rest långt, bland annat från Skövde och Västerås, berättar konferenciern Magnus Pamp.
Det strålar om Terry när han går runt med en hink med texten ”Barncancerfonden Mellansverige”.
Han hälsar, kramar om och tar sig tid med de som kommit till hans gård. Terrys leende avslöjar att han är mycket nöjd med dagens arrangemang.
Text och bild: Ida Lindkvist
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.