Det var med öppna armar som Terry Evans tog emot de många gästerna på lördagen. Människor från alla hörn i vårt avlånga land begav sig till Terrys gård i Fanthyttan för att närvara vid en dag fylld av glädje, värme och generositet.
Till förmån för barncancerfonden bjöd Terry Evans, känt medium från TV, in allmänheten till öppet hus under lördagen. Bland annat anordnades guidade turer i den gamla byskolan, vilket uppskattades av både före detta elever och lärare.
– De kan berätta mer för mig, än jag för dem, säger Viktoria Kerttu, kurassistent och för dagen guide.
Hon berättar också att flera är glada att Terry tagit hand om och bevarat skolan och gjort den så fin. Gamla, unga, barn och hundar; alla är samlade. Till och med den lille shetlandsponnyn Mio är på plats och drar bokstavligen sitt lass. Han erbjuder åkturer tillsammans med sin kusk Agnes Bresjö och gladeligen lunkar han på med sina små, korta ben.
Bland loppisen är det full fart och det finns mycket att välja på, tack vare människors, överallt ifrån, givmildhet och önskan att stötta det fina ändamålet.
– Det går riktigt bra, det är folk hela tiden som handlar och köper. Det finns något för alla, säger Maria Olsson som är en av många som frivilligt är med och hjälper till under dagen.
Hamburgare grillas på gårdens stora grillsplats, lotter köps, förvantsfulla barn står med metspön i fiskedammen och väntar på napp. På scenen drar den första spelningen för dagen igång och solens strålar letar sig fram. Martin Almgren och Stig Reitan framför lite äldre klassiker som många känner igen och när ”en gammal amazon” strömmar ur högtalarna spritter det i benen på de flesta.
Även om många av besökarna är nyfikna på att träffa Terry, går det inte att ta miste på den genuina önskan att få hjälpa till.
– Man vill gärna bidra, det är ett jättebra evenemang. Bra initiativ, säger Joline som rest från Ludvika.
Hon är en av flera som åkt en bra bit för att få vara med.
– Det är många som rest långt, bland annat från Skövde och Västerås, berättar konferenciern Magnus Pamp.
Det strålar om Terry när han går runt med en hink med texten ”Barncancerfonden Mellansverige”.
Han hälsar, kramar om och tar sig tid med de som kommit till hans gård. Terrys leende avslöjar att han är mycket nöjd med dagens arrangemang.
Text och bild: Ida Lindkvist
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!