Det var med öppna armar som Terry Evans tog emot de många gästerna på lördagen. Människor från alla hörn i vårt avlånga land begav sig till Terrys gård i Fanthyttan för att närvara vid en dag fylld av glädje, värme och generositet.
Till förmån för barncancerfonden bjöd Terry Evans, känt medium från TV, in allmänheten till öppet hus under lördagen. Bland annat anordnades guidade turer i den gamla byskolan, vilket uppskattades av både före detta elever och lärare.
– De kan berätta mer för mig, än jag för dem, säger Viktoria Kerttu, kurassistent och för dagen guide.
Hon berättar också att flera är glada att Terry tagit hand om och bevarat skolan och gjort den så fin. Gamla, unga, barn och hundar; alla är samlade. Till och med den lille shetlandsponnyn Mio är på plats och drar bokstavligen sitt lass. Han erbjuder åkturer tillsammans med sin kusk Agnes Bresjö och gladeligen lunkar han på med sina små, korta ben.
Bland loppisen är det full fart och det finns mycket att välja på, tack vare människors, överallt ifrån, givmildhet och önskan att stötta det fina ändamålet.
– Det går riktigt bra, det är folk hela tiden som handlar och köper. Det finns något för alla, säger Maria Olsson som är en av många som frivilligt är med och hjälper till under dagen.
Hamburgare grillas på gårdens stora grillsplats, lotter köps, förvantsfulla barn står med metspön i fiskedammen och väntar på napp. På scenen drar den första spelningen för dagen igång och solens strålar letar sig fram. Martin Almgren och Stig Reitan framför lite äldre klassiker som många känner igen och när ”en gammal amazon” strömmar ur högtalarna spritter det i benen på de flesta.
Även om många av besökarna är nyfikna på att träffa Terry, går det inte att ta miste på den genuina önskan att få hjälpa till.
– Man vill gärna bidra, det är ett jättebra evenemang. Bra initiativ, säger Joline som rest från Ludvika.
Hon är en av flera som åkt en bra bit för att få vara med.
– Det är många som rest långt, bland annat från Skövde och Västerås, berättar konferenciern Magnus Pamp.
Det strålar om Terry när han går runt med en hink med texten ”Barncancerfonden Mellansverige”.
Han hälsar, kramar om och tar sig tid med de som kommit till hans gård. Terrys leende avslöjar att han är mycket nöjd med dagens arrangemang.
Text och bild: Ida Lindkvist
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.