Årets Vinterspår blev både lyckat och välbesökt. Med 119 olika programpunkter uppdelade på 37 besöksställen fanns det att göra hela dagen. Flera av deltagarna i Vinterspår kunde efter helgen konstatera besöksrekord.
Vinterspår, kommunens största kulturevenemang, har sedan starten 2008, blivit en populär helg med många besökare och utställare. 119 deltagare på 37 ställen och med tusentals besökare.
– De största målen har inte blivit inrapporterade än. Men vi är uppe i över 5000, så jag tror att vi kommer upp i samma antal som förra året då det var ungefär 7000 besök. Det har verkligen blivit etablerat, man vet vad det är och vad de åker på, man planerar sina rutter, rapporterar kultursekreterare Gunilla Dovsten.
Nytt för i år var de ändrade öppettiderna, istället för 11-17 valde man att flytta det till 10-16, ett av skälen till det var att man skulle få mer dagsljus.
– Till Frövifors började man komma strax innan tio och de sista gick vid halv fem. Det var en jämn ström hela dagen, förra året kom de mer klumpvis. Det var 600 besök på Frövifors och Lindesbergs bibliotek låg över 1000, berättar Gunilla.
Även Kingsgården, som är lite mindre än biblioteket, fick god tillströmning och man beräknar ha haft ungefär 400 besök under helgen. I Hammarbacken ställde caféet in och Gunilla oroade sig lite för hur det då skulle gå. Men det var inte några problem, de hade haft fler besökare än de brukar!
– Jag tror att det fina vädret lett till så otroligt mycket besök, säger Gunilla.
För att låta Vinterspårs deltagare få uppleva evenemanget från annat håll än sin plats, erbjöds de en bussresa på fredagskvällen för att se sig om. Tyvärr blev det väldigt få anmälda, då många förbereder sig vid den tiden. Men Gunilla kom då på idén att den Globala Konstgruppen på ABF, asylsökande, kanske ville följa med.
– Vi blev trettio stycken i bussen och det blev jättelyckat! Vi ska tänka på det nästa år, bussar som erbjuder asylboenden och de utan bil att åka runt. Det är bara en idé, men det vore kul att göra, det är väldigt roligt att åka runt!
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.