Årets Vinterspår blev både lyckat och välbesökt. Med 119 olika programpunkter uppdelade på 37 besöksställen fanns det att göra hela dagen. Flera av deltagarna i Vinterspår kunde efter helgen konstatera besöksrekord.
Vinterspår, kommunens största kulturevenemang, har sedan starten 2008, blivit en populär helg med många besökare och utställare. 119 deltagare på 37 ställen och med tusentals besökare.
– De största målen har inte blivit inrapporterade än. Men vi är uppe i över 5000, så jag tror att vi kommer upp i samma antal som förra året då det var ungefär 7000 besök. Det har verkligen blivit etablerat, man vet vad det är och vad de åker på, man planerar sina rutter, rapporterar kultursekreterare Gunilla Dovsten.
Nytt för i år var de ändrade öppettiderna, istället för 11-17 valde man att flytta det till 10-16, ett av skälen till det var att man skulle få mer dagsljus.
– Till Frövifors började man komma strax innan tio och de sista gick vid halv fem. Det var en jämn ström hela dagen, förra året kom de mer klumpvis. Det var 600 besök på Frövifors och Lindesbergs bibliotek låg över 1000, berättar Gunilla.
Även Kingsgården, som är lite mindre än biblioteket, fick god tillströmning och man beräknar ha haft ungefär 400 besök under helgen. I Hammarbacken ställde caféet in och Gunilla oroade sig lite för hur det då skulle gå. Men det var inte några problem, de hade haft fler besökare än de brukar!
– Jag tror att det fina vädret lett till så otroligt mycket besök, säger Gunilla.
För att låta Vinterspårs deltagare få uppleva evenemanget från annat håll än sin plats, erbjöds de en bussresa på fredagskvällen för att se sig om. Tyvärr blev det väldigt få anmälda, då många förbereder sig vid den tiden. Men Gunilla kom då på idén att den Globala Konstgruppen på ABF, asylsökande, kanske ville följa med.
– Vi blev trettio stycken i bussen och det blev jättelyckat! Vi ska tänka på det nästa år, bussar som erbjuder asylboenden och de utan bil att åka runt. Det är bara en idé, men det vore kul att göra, det är väldigt roligt att åka runt!
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.