Årets Vinterspår blev både lyckat och välbesökt. Med 119 olika programpunkter uppdelade på 37 besöksställen fanns det att göra hela dagen. Flera av deltagarna i Vinterspår kunde efter helgen konstatera besöksrekord.
Vinterspår, kommunens största kulturevenemang, har sedan starten 2008, blivit en populär helg med många besökare och utställare. 119 deltagare på 37 ställen och med tusentals besökare.
– De största målen har inte blivit inrapporterade än. Men vi är uppe i över 5000, så jag tror att vi kommer upp i samma antal som förra året då det var ungefär 7000 besök. Det har verkligen blivit etablerat, man vet vad det är och vad de åker på, man planerar sina rutter, rapporterar kultursekreterare Gunilla Dovsten.
Nytt för i år var de ändrade öppettiderna, istället för 11-17 valde man att flytta det till 10-16, ett av skälen till det var att man skulle få mer dagsljus.
– Till Frövifors började man komma strax innan tio och de sista gick vid halv fem. Det var en jämn ström hela dagen, förra året kom de mer klumpvis. Det var 600 besök på Frövifors och Lindesbergs bibliotek låg över 1000, berättar Gunilla.
Även Kingsgården, som är lite mindre än biblioteket, fick god tillströmning och man beräknar ha haft ungefär 400 besök under helgen. I Hammarbacken ställde caféet in och Gunilla oroade sig lite för hur det då skulle gå. Men det var inte några problem, de hade haft fler besökare än de brukar!
– Jag tror att det fina vädret lett till så otroligt mycket besök, säger Gunilla.
För att låta Vinterspårs deltagare få uppleva evenemanget från annat håll än sin plats, erbjöds de en bussresa på fredagskvällen för att se sig om. Tyvärr blev det väldigt få anmälda, då många förbereder sig vid den tiden. Men Gunilla kom då på idén att den Globala Konstgruppen på ABF, asylsökande, kanske ville följa med.
– Vi blev trettio stycken i bussen och det blev jättelyckat! Vi ska tänka på det nästa år, bussar som erbjuder asylboenden och de utan bil att åka runt. Det är bara en idé, men det vore kul att göra, det är väldigt roligt att åka runt!
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.