Under torsdagen blev kommunens sparförslag presenterat mer detaljerat än många väntat sig så tidigt i besparingsprocessen. Den tidigare uppskattade siffra på 42,5 miljoner kronor, som ska sparas in under perioden fram till 2006, har ökat till 46 miljoner. Hårdast slår det mot socialen som ska spara hela 18,6 miljoner.
Hårda tider väntar alla verksamheter och det kommer även kännas av ute bland invånarna.
Kommunens besparingar på 46 miljoner kronor ser i detalj ut på följande sätt.
Kommunkontoret sparar 9,5 milj.
Socialen sparar 18,6 milj.
Barn- och utbildning sparar 8,6 milj.
Gymnasie- och vuxenutbildning sparar 1,5 milj.
Kulturkontoret sparar 1,5 milj.
Räddningstjänsten sparar 0,5 milj.
Politiska verksamheter sparar 1 milj.
Revisionen sparar 0,5 milj.
Därtill ska ytterligare 4,3 miljoner sparas. Det är ännu oklart vilka områden det berör och ska utredas fram ett sparförslag.
Skolan i Stråssa läggs ner
Inom socialen ska alltså en stor del av besparingarna ske. Bland annat kommer det att drabba äldreomsorg och vård. Det betyder att en avdelning på lasarettet läggs ner, och tvingar de intagna att flytta till andra boendeformer. Äldreboendet Tallåsen kommer att läggas över helt i kommunens händer. Idag sköts den verksamheten av Lindesbergs lasarett.
I Stråssa kommer den tidigare planerade nedläggningen av skolan att ske tidigare än tänkt. Skolan kommer nu att stänga redan nästa år. På Lindeskolan kommer industriprogrammet tas bort.
De utredningar som ska göras kommer bland annat innebära besparingar för kost, it-verksamheten, vaktmästare, fackliga organisationen, föreningsbidrag, löneadministration med mera. Detaljerna är som nämnt inte klara hur mycket respektive verksamhet måste spara. Sammanlagt är det dock 4,3 miljoner man ska nå.
Medborgarkontoret läggs ner
Kommunhusets besparingar innebär att flera verksamheter och bidrag tas bort. Bland annat kommer medborgarkontoret att tas bort. Även eu-stöd på 2 miljoner kronor dras in. Dock har de tidigare planerade personalvarsel uteblivit. Enligt förslaget som presenterats är det inte längre aktuellt med varsel bland personalen som det ser ut idag.
Sparförslaget innebär även att inköpsstopp och investeringsstopp införs.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.