Under torsdagen blev kommunens sparförslag presenterat mer detaljerat än många väntat sig så tidigt i besparingsprocessen. Den tidigare uppskattade siffra på 42,5 miljoner kronor, som ska sparas in under perioden fram till 2006, har ökat till 46 miljoner. Hårdast slår det mot socialen som ska spara hela 18,6 miljoner.
Hårda tider väntar alla verksamheter och det kommer även kännas av ute bland invånarna.
Kommunens besparingar på 46 miljoner kronor ser i detalj ut på följande sätt.
Kommunkontoret sparar 9,5 milj.
Socialen sparar 18,6 milj.
Barn- och utbildning sparar 8,6 milj.
Gymnasie- och vuxenutbildning sparar 1,5 milj.
Kulturkontoret sparar 1,5 milj.
Räddningstjänsten sparar 0,5 milj.
Politiska verksamheter sparar 1 milj.
Revisionen sparar 0,5 milj.
Därtill ska ytterligare 4,3 miljoner sparas. Det är ännu oklart vilka områden det berör och ska utredas fram ett sparförslag.
Skolan i Stråssa läggs ner
Inom socialen ska alltså en stor del av besparingarna ske. Bland annat kommer det att drabba äldreomsorg och vård. Det betyder att en avdelning på lasarettet läggs ner, och tvingar de intagna att flytta till andra boendeformer. Äldreboendet Tallåsen kommer att läggas över helt i kommunens händer. Idag sköts den verksamheten av Lindesbergs lasarett.
I Stråssa kommer den tidigare planerade nedläggningen av skolan att ske tidigare än tänkt. Skolan kommer nu att stänga redan nästa år. På Lindeskolan kommer industriprogrammet tas bort.
De utredningar som ska göras kommer bland annat innebära besparingar för kost, it-verksamheten, vaktmästare, fackliga organisationen, föreningsbidrag, löneadministration med mera. Detaljerna är som nämnt inte klara hur mycket respektive verksamhet måste spara. Sammanlagt är det dock 4,3 miljoner man ska nå.
Medborgarkontoret läggs ner
Kommunhusets besparingar innebär att flera verksamheter och bidrag tas bort. Bland annat kommer medborgarkontoret att tas bort. Även eu-stöd på 2 miljoner kronor dras in. Dock har de tidigare planerade personalvarsel uteblivit. Enligt förslaget som presenterats är det inte längre aktuellt med varsel bland personalen som det ser ut idag.
Sparförslaget innebär även att inköpsstopp och investeringsstopp införs.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.