Under torsdagen blev kommunens sparförslag presenterat mer detaljerat än många väntat sig så tidigt i besparingsprocessen. Den tidigare uppskattade siffra på 42,5 miljoner kronor, som ska sparas in under perioden fram till 2006, har ökat till 46 miljoner. Hårdast slår det mot socialen som ska spara hela 18,6 miljoner.
Hårda tider väntar alla verksamheter och det kommer även kännas av ute bland invånarna.
Kommunens besparingar på 46 miljoner kronor ser i detalj ut på följande sätt.
Kommunkontoret sparar 9,5 milj.
Socialen sparar 18,6 milj.
Barn- och utbildning sparar 8,6 milj.
Gymnasie- och vuxenutbildning sparar 1,5 milj.
Kulturkontoret sparar 1,5 milj.
Räddningstjänsten sparar 0,5 milj.
Politiska verksamheter sparar 1 milj.
Revisionen sparar 0,5 milj.
Därtill ska ytterligare 4,3 miljoner sparas. Det är ännu oklart vilka områden det berör och ska utredas fram ett sparförslag.
Skolan i Stråssa läggs ner
Inom socialen ska alltså en stor del av besparingarna ske. Bland annat kommer det att drabba äldreomsorg och vård. Det betyder att en avdelning på lasarettet läggs ner, och tvingar de intagna att flytta till andra boendeformer. Äldreboendet Tallåsen kommer att läggas över helt i kommunens händer. Idag sköts den verksamheten av Lindesbergs lasarett.
I Stråssa kommer den tidigare planerade nedläggningen av skolan att ske tidigare än tänkt. Skolan kommer nu att stänga redan nästa år. På Lindeskolan kommer industriprogrammet tas bort.
De utredningar som ska göras kommer bland annat innebära besparingar för kost, it-verksamheten, vaktmästare, fackliga organisationen, föreningsbidrag, löneadministration med mera. Detaljerna är som nämnt inte klara hur mycket respektive verksamhet måste spara. Sammanlagt är det dock 4,3 miljoner man ska nå.
Medborgarkontoret läggs ner
Kommunhusets besparingar innebär att flera verksamheter och bidrag tas bort. Bland annat kommer medborgarkontoret att tas bort. Även eu-stöd på 2 miljoner kronor dras in. Dock har de tidigare planerade personalvarsel uteblivit. Enligt förslaget som presenterats är det inte längre aktuellt med varsel bland personalen som det ser ut idag.
Sparförslaget innebär även att inköpsstopp och investeringsstopp införs.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.