Under torsdagen blev kommunens sparförslag presenterat mer detaljerat än många väntat sig så tidigt i besparingsprocessen. Den tidigare uppskattade siffra på 42,5 miljoner kronor, som ska sparas in under perioden fram till 2006, har ökat till 46 miljoner. Hårdast slår det mot socialen som ska spara hela 18,6 miljoner.
Hårda tider väntar alla verksamheter och det kommer även kännas av ute bland invånarna.
Kommunens besparingar på 46 miljoner kronor ser i detalj ut på följande sätt.
Kommunkontoret sparar 9,5 milj.
Socialen sparar 18,6 milj.
Barn- och utbildning sparar 8,6 milj.
Gymnasie- och vuxenutbildning sparar 1,5 milj.
Kulturkontoret sparar 1,5 milj.
Räddningstjänsten sparar 0,5 milj.
Politiska verksamheter sparar 1 milj.
Revisionen sparar 0,5 milj.
Därtill ska ytterligare 4,3 miljoner sparas. Det är ännu oklart vilka områden det berör och ska utredas fram ett sparförslag.
Skolan i Stråssa läggs ner
Inom socialen ska alltså en stor del av besparingarna ske. Bland annat kommer det att drabba äldreomsorg och vård. Det betyder att en avdelning på lasarettet läggs ner, och tvingar de intagna att flytta till andra boendeformer. Äldreboendet Tallåsen kommer att läggas över helt i kommunens händer. Idag sköts den verksamheten av Lindesbergs lasarett.
I Stråssa kommer den tidigare planerade nedläggningen av skolan att ske tidigare än tänkt. Skolan kommer nu att stänga redan nästa år. På Lindeskolan kommer industriprogrammet tas bort.
De utredningar som ska göras kommer bland annat innebära besparingar för kost, it-verksamheten, vaktmästare, fackliga organisationen, föreningsbidrag, löneadministration med mera. Detaljerna är som nämnt inte klara hur mycket respektive verksamhet måste spara. Sammanlagt är det dock 4,3 miljoner man ska nå.
Medborgarkontoret läggs ner
Kommunhusets besparingar innebär att flera verksamheter och bidrag tas bort. Bland annat kommer medborgarkontoret att tas bort. Även eu-stöd på 2 miljoner kronor dras in. Dock har de tidigare planerade personalvarsel uteblivit. Enligt förslaget som presenterats är det inte längre aktuellt med varsel bland personalen som det ser ut idag.
Sparförslaget innebär även att inköpsstopp och investeringsstopp införs.
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel då mitt intresse för just småfåglar har blivit större med tiden. Tidigare har jag mest fokuserat på rovfåglar, men det är väldigt kul att släppa in de små fåglarna då de är så många. Alla fåglar har sin charm och är fina på sitt vis. Bilderna som jag visar denna vecka är tagna i Nora med omnejd.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.