”Skjut honom för i helvete” skrek en av de fyra personer som nu misstänks för en ganska brutal misshandel i Frövi. Misshandeln ägde rum i lördags utanför en pizzeria.
Två män, 25 och 26 år gamla, utsattes i lördags kväll för en misshandel i centrala Frövi. De två männen uppehöll sig utanför en pizzeria då fyra andra män kom fram till dem och började bråka. Till en början handlade det om ett mindre gruff och hård ordväxling, enligt polisen.
-Sen puttades en av de här två männen omkull och utsattes därefter för en hårdare misshandel, säger Anders Nohlgren vid närpolisen.
Mannen fick motta en del sparkar och slag samtidigt som en av de misstänkta skrek ut ”skjut honom för i helvete”.
Den andre mannen i sällskapet blev även han påhoppad vid detta tillfället, men lyckades snart komma bort från gärningsmännen och flydde en bit ner på gatan. Samtidigt hördes ännu en gång någon skrika att man skulle skjuta med ett vapen.
-Han vände då och tittade bakom sig och såg en av männen hålla i ett pistolliknande föremål. Troligtvis rörde det sig om ett luftvapen av något slag, uppger Nohlgren.
De båda männen lyckades snart komma bort från gänget och tog sig sedan till polisen i Örebro där en anmälan skrevs. Samtidigt dokumenterades de skador männen ådrog sig vid misshandeln.
Båda männen är hemmahörande i Örebro kommun.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.