”Skjut honom för i helvete” skrek en av de fyra personer som nu misstänks för en ganska brutal misshandel i Frövi. Misshandeln ägde rum i lördags utanför en pizzeria.
Två män, 25 och 26 år gamla, utsattes i lördags kväll för en misshandel i centrala Frövi. De två männen uppehöll sig utanför en pizzeria då fyra andra män kom fram till dem och började bråka. Till en början handlade det om ett mindre gruff och hård ordväxling, enligt polisen.
-Sen puttades en av de här två männen omkull och utsattes därefter för en hårdare misshandel, säger Anders Nohlgren vid närpolisen.
Mannen fick motta en del sparkar och slag samtidigt som en av de misstänkta skrek ut ”skjut honom för i helvete”.
Den andre mannen i sällskapet blev även han påhoppad vid detta tillfället, men lyckades snart komma bort från gärningsmännen och flydde en bit ner på gatan. Samtidigt hördes ännu en gång någon skrika att man skulle skjuta med ett vapen.
-Han vände då och tittade bakom sig och såg en av männen hålla i ett pistolliknande föremål. Troligtvis rörde det sig om ett luftvapen av något slag, uppger Nohlgren.
De båda männen lyckades snart komma bort från gänget och tog sig sedan till polisen i Örebro där en anmälan skrevs. Samtidigt dokumenterades de skador männen ådrog sig vid misshandeln.
Båda männen är hemmahörande i Örebro kommun.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.