Polisen söker sedan igår kväll efter tre misstänkta rånare i Lindesberg. Trion slog till mot ICA Supermarket strax efter att personalen hade stängt butiken på kvällen. Rånarna hade gömt sig kvar inne i butiken i väntan på att butiken skulle tömmas på kunder.-Så snart personalen hade låst så slog de till och hotade dem med kniv, uppger man från ICA Supermarket.
Med anledning av rånarnas tillvägagångssätt, ökar chanserna för polisen att få in tips från allmänheten. Eftersom rånarna uppehållit sig inne i butiken medan kunder fortfarande gjorde sina inköp, så bör någon ha sett dem. Signalementet är visserligen något vagt: 20-30-årsåldern. Rånare nr. 1 hade en beige jacka, nr. 2 hade en svart jacka och nr. 3 bar en blå dunjacka. Polisen är intresserad av alla iakttagelser mellan klockan 20:00-21:30 både inne i butiken och utanför samt på baksidan.
Personalstyrkan bestod av två personer vid stängningsdags. Enligt uppgift hotade rånarna dem med kniv för att komma åt pengar från kassorna. Det är bekräftat att rånarna har kommit över pengar, men hur mycket det handlar om är fortfarande okänt. Polisen kommer göra en teknisk undersökning av brottsplatsen under förmiddagen. Butiken kommer att öppna som vanligt igen efter att polisens tekniker varit på plats.
-Det viktigaste nu är att ta hand om personalen, och det gäller även vår övriga personal som inte var i tjänst igår kväll men mår dåligt av det inträffade, meddelar man från ICA Supermarket.
Ingen gripen ännu (uppdaterat kl. 14:36)
Polisen har ännu inte lyckats att gripa någon eller några misstänkta gärningsmän efter rånet. Detta meddelades strax efter klockan 14 av Örebropolisens pressinformatör, Mats Nylén.
Under dagen har polisen genomfört en större brottsplatsundersökning i butiken samt begett sig ut i närområdet och knackat dörr i sökandet efter personer som eventuellt kan ha iakttagit rånartrion. Vid tvåtiden kunde man dock inte lämna något positivt besked om hur utredningen fortskrider, t ex om man har säkrat några spår vid brottsplatsen. Anledningen är att man är i ett initialt skede och att det kan göra mer skada än nytta om sådana detaljer läcker ut.
-Därför kan vi t ex inte berätta hur mycket pengar rånarna fick med sig, det är information som är viktig att hålla för oss själva, konstaterar Mats Nylén.
Polisen är tacksam för tips från personer som kan ha gjort iakttagelser i området mellan klockan 20:00-21:30 i söndags kväll. Det gäller inte enbart om man kan ha sett personer som stämmer in på signalementet man släppte tidigare.
-Rånarna kan ha kommit och flytt i en bil. Därför är även sådana iakttagelser av intresse för oss, förklarar Nylén.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.