Polisen söker sedan igår kväll efter tre misstänkta rånare i Lindesberg. Trion slog till mot ICA Supermarket strax efter att personalen hade stängt butiken på kvällen. Rånarna hade gömt sig kvar inne i butiken i väntan på att butiken skulle tömmas på kunder.-Så snart personalen hade låst så slog de till och hotade dem med kniv, uppger man från ICA Supermarket.
Med anledning av rånarnas tillvägagångssätt, ökar chanserna för polisen att få in tips från allmänheten. Eftersom rånarna uppehållit sig inne i butiken medan kunder fortfarande gjorde sina inköp, så bör någon ha sett dem. Signalementet är visserligen något vagt: 20-30-årsåldern. Rånare nr. 1 hade en beige jacka, nr. 2 hade en svart jacka och nr. 3 bar en blå dunjacka. Polisen är intresserad av alla iakttagelser mellan klockan 20:00-21:30 både inne i butiken och utanför samt på baksidan.
Personalstyrkan bestod av två personer vid stängningsdags. Enligt uppgift hotade rånarna dem med kniv för att komma åt pengar från kassorna. Det är bekräftat att rånarna har kommit över pengar, men hur mycket det handlar om är fortfarande okänt. Polisen kommer göra en teknisk undersökning av brottsplatsen under förmiddagen. Butiken kommer att öppna som vanligt igen efter att polisens tekniker varit på plats.
-Det viktigaste nu är att ta hand om personalen, och det gäller även vår övriga personal som inte var i tjänst igår kväll men mår dåligt av det inträffade, meddelar man från ICA Supermarket.
Ingen gripen ännu (uppdaterat kl. 14:36)
Polisen har ännu inte lyckats att gripa någon eller några misstänkta gärningsmän efter rånet. Detta meddelades strax efter klockan 14 av Örebropolisens pressinformatör, Mats Nylén.
Under dagen har polisen genomfört en större brottsplatsundersökning i butiken samt begett sig ut i närområdet och knackat dörr i sökandet efter personer som eventuellt kan ha iakttagit rånartrion. Vid tvåtiden kunde man dock inte lämna något positivt besked om hur utredningen fortskrider, t ex om man har säkrat några spår vid brottsplatsen. Anledningen är att man är i ett initialt skede och att det kan göra mer skada än nytta om sådana detaljer läcker ut.
-Därför kan vi t ex inte berätta hur mycket pengar rånarna fick med sig, det är information som är viktig att hålla för oss själva, konstaterar Mats Nylén.
Polisen är tacksam för tips från personer som kan ha gjort iakttagelser i området mellan klockan 20:00-21:30 i söndags kväll. Det gäller inte enbart om man kan ha sett personer som stämmer in på signalementet man släppte tidigare.
-Rånarna kan ha kommit och flytt i en bil. Därför är även sådana iakttagelser av intresse för oss, förklarar Nylén.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.