Polisen söker sedan igår kväll efter tre misstänkta rånare i Lindesberg. Trion slog till mot ICA Supermarket strax efter att personalen hade stängt butiken på kvällen. Rånarna hade gömt sig kvar inne i butiken i väntan på att butiken skulle tömmas på kunder.-Så snart personalen hade låst så slog de till och hotade dem med kniv, uppger man från ICA Supermarket.
Med anledning av rånarnas tillvägagångssätt, ökar chanserna för polisen att få in tips från allmänheten. Eftersom rånarna uppehållit sig inne i butiken medan kunder fortfarande gjorde sina inköp, så bör någon ha sett dem. Signalementet är visserligen något vagt: 20-30-årsåldern. Rånare nr. 1 hade en beige jacka, nr. 2 hade en svart jacka och nr. 3 bar en blå dunjacka. Polisen är intresserad av alla iakttagelser mellan klockan 20:00-21:30 både inne i butiken och utanför samt på baksidan.
Personalstyrkan bestod av två personer vid stängningsdags. Enligt uppgift hotade rånarna dem med kniv för att komma åt pengar från kassorna. Det är bekräftat att rånarna har kommit över pengar, men hur mycket det handlar om är fortfarande okänt. Polisen kommer göra en teknisk undersökning av brottsplatsen under förmiddagen. Butiken kommer att öppna som vanligt igen efter att polisens tekniker varit på plats.
-Det viktigaste nu är att ta hand om personalen, och det gäller även vår övriga personal som inte var i tjänst igår kväll men mår dåligt av det inträffade, meddelar man från ICA Supermarket.
Ingen gripen ännu (uppdaterat kl. 14:36)
Polisen har ännu inte lyckats att gripa någon eller några misstänkta gärningsmän efter rånet. Detta meddelades strax efter klockan 14 av Örebropolisens pressinformatör, Mats Nylén.
Under dagen har polisen genomfört en större brottsplatsundersökning i butiken samt begett sig ut i närområdet och knackat dörr i sökandet efter personer som eventuellt kan ha iakttagit rånartrion. Vid tvåtiden kunde man dock inte lämna något positivt besked om hur utredningen fortskrider, t ex om man har säkrat några spår vid brottsplatsen. Anledningen är att man är i ett initialt skede och att det kan göra mer skada än nytta om sådana detaljer läcker ut.
-Därför kan vi t ex inte berätta hur mycket pengar rånarna fick med sig, det är information som är viktig att hålla för oss själva, konstaterar Mats Nylén.
Polisen är tacksam för tips från personer som kan ha gjort iakttagelser i området mellan klockan 20:00-21:30 i söndags kväll. Det gäller inte enbart om man kan ha sett personer som stämmer in på signalementet man släppte tidigare.
-Rånarna kan ha kommit och flytt i en bil. Därför är även sådana iakttagelser av intresse för oss, förklarar Nylén.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.