Polisen söker sedan igår kväll efter tre misstänkta rånare i Lindesberg. Trion slog till mot ICA Supermarket strax efter att personalen hade stängt butiken på kvällen. Rånarna hade gömt sig kvar inne i butiken i väntan på att butiken skulle tömmas på kunder.-Så snart personalen hade låst så slog de till och hotade dem med kniv, uppger man från ICA Supermarket.
Med anledning av rånarnas tillvägagångssätt, ökar chanserna för polisen att få in tips från allmänheten. Eftersom rånarna uppehållit sig inne i butiken medan kunder fortfarande gjorde sina inköp, så bör någon ha sett dem. Signalementet är visserligen något vagt: 20-30-årsåldern. Rånare nr. 1 hade en beige jacka, nr. 2 hade en svart jacka och nr. 3 bar en blå dunjacka. Polisen är intresserad av alla iakttagelser mellan klockan 20:00-21:30 både inne i butiken och utanför samt på baksidan.
Personalstyrkan bestod av två personer vid stängningsdags. Enligt uppgift hotade rånarna dem med kniv för att komma åt pengar från kassorna. Det är bekräftat att rånarna har kommit över pengar, men hur mycket det handlar om är fortfarande okänt. Polisen kommer göra en teknisk undersökning av brottsplatsen under förmiddagen. Butiken kommer att öppna som vanligt igen efter att polisens tekniker varit på plats.
-Det viktigaste nu är att ta hand om personalen, och det gäller även vår övriga personal som inte var i tjänst igår kväll men mår dåligt av det inträffade, meddelar man från ICA Supermarket.
Ingen gripen ännu (uppdaterat kl. 14:36)
Polisen har ännu inte lyckats att gripa någon eller några misstänkta gärningsmän efter rånet. Detta meddelades strax efter klockan 14 av Örebropolisens pressinformatör, Mats Nylén.
Under dagen har polisen genomfört en större brottsplatsundersökning i butiken samt begett sig ut i närområdet och knackat dörr i sökandet efter personer som eventuellt kan ha iakttagit rånartrion. Vid tvåtiden kunde man dock inte lämna något positivt besked om hur utredningen fortskrider, t ex om man har säkrat några spår vid brottsplatsen. Anledningen är att man är i ett initialt skede och att det kan göra mer skada än nytta om sådana detaljer läcker ut.
-Därför kan vi t ex inte berätta hur mycket pengar rånarna fick med sig, det är information som är viktig att hålla för oss själva, konstaterar Mats Nylén.
Polisen är tacksam för tips från personer som kan ha gjort iakttagelser i området mellan klockan 20:00-21:30 i söndags kväll. Det gäller inte enbart om man kan ha sett personer som stämmer in på signalementet man släppte tidigare.
-Rånarna kan ha kommit och flytt i en bil. Därför är även sådana iakttagelser av intresse för oss, förklarar Nylén.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.