Ännu en skadegörelse på personbil har inträffat på Björkhyttevägen, Hagaberg. Det var natten till torsdag som en boende i området såg när hans egen bil utsattes för en gärningsmans vrede riktad mot bilens fyra sidorutor.
En rad skadegörelser i området Hagaberg har anmälts den senaste tiden, vilket LindeNytt rapporterat tidigare. Majoriteten av anmälningarna har varit gällande krossade rutor på bilar, men även en förskola i området har utsatts för fönsterkross under samma tid.
Den senaste i raden av skadegörelser anmäldes natten till torsdag. Detta sedan en boende i området såg sin egen bil få rutorna sönderslagna.
– Målsäganden har sett gärningsmannen slå sönder fyra sidorutor, säger Annelie Löthgren, utredningschef vid Lindesbergspolisen.
Enligt polisuppgift konfronterade målsäganden den misstänkte gärningsmannen. Efter den senaste skadegörelsen anser polisen sig ha gott hopp att lösa den senaste tidens skadegörelser i Hagabergsområdet.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.