Den senaste etappen i ombyggnaden av Kristinavägen har mycket bristfällig skyltning. Resultatet har blivit att en del bilister hux flux befinner sig på den nybyggda cykelvägen.-Jag hoppas man skyltar vid alla korsningar innan en cyklist tvingas möta en bil här, för då kan det gå riktigt illa, kommenterar Pekka Kirsijärvi på trafikpolisenheten.
Under ombyggnadsetappen har en stor del av den tidigare körbanan gjorts om till en mycket bred cykelväg, som dessutom liknar en vägfil. Och med anledning av att det idag saknas skyltar som tydligt talar om att det inte är en körbana så har flera fall av ”vilsna bilar” förekommit där.
Senast på måndagsförmiddagen sågs en bilist ta fel och körde helt sonika in på cykelbanan för att slutligen dunsa ner från cykelbanan i anslutning till rondellen.
Trafikpolisen uppger att detta måste åtgärdas snarast då det utgör risk för cyklister och fotgängare.
-Det är ju inte bilisternas fel att de hamnar galet här, felet ligger i att det helt och hållet saknas skyltar som visar att det är en cykelväg. Jag ser allvarligt på den här situationen och kommer att ta upp problematiken med kommunen, säger Pekka Kirsijärvi.
Trafikpolisen vill se skyltar vid cykelvägens in/utfart i höjd med Folkets Hus samt på tvärgatorna mellan det kvarteret och ner till Kristinaskolan.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.