Den senaste etappen i ombyggnaden av Kristinavägen har mycket bristfällig skyltning. Resultatet har blivit att en del bilister hux flux befinner sig på den nybyggda cykelvägen.-Jag hoppas man skyltar vid alla korsningar innan en cyklist tvingas möta en bil här, för då kan det gå riktigt illa, kommenterar Pekka Kirsijärvi på trafikpolisenheten.
Under ombyggnadsetappen har en stor del av den tidigare körbanan gjorts om till en mycket bred cykelväg, som dessutom liknar en vägfil. Och med anledning av att det idag saknas skyltar som tydligt talar om att det inte är en körbana så har flera fall av ”vilsna bilar” förekommit där.
Senast på måndagsförmiddagen sågs en bilist ta fel och körde helt sonika in på cykelbanan för att slutligen dunsa ner från cykelbanan i anslutning till rondellen.
Trafikpolisen uppger att detta måste åtgärdas snarast då det utgör risk för cyklister och fotgängare.
-Det är ju inte bilisternas fel att de hamnar galet här, felet ligger i att det helt och hållet saknas skyltar som visar att det är en cykelväg. Jag ser allvarligt på den här situationen och kommer att ta upp problematiken med kommunen, säger Pekka Kirsijärvi.
Trafikpolisen vill se skyltar vid cykelvägens in/utfart i höjd med Folkets Hus samt på tvärgatorna mellan det kvarteret och ner till Kristinaskolan.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.