Den senaste etappen i ombyggnaden av Kristinavägen har mycket bristfällig skyltning. Resultatet har blivit att en del bilister hux flux befinner sig på den nybyggda cykelvägen.-Jag hoppas man skyltar vid alla korsningar innan en cyklist tvingas möta en bil här, för då kan det gå riktigt illa, kommenterar Pekka Kirsijärvi på trafikpolisenheten.
Under ombyggnadsetappen har en stor del av den tidigare körbanan gjorts om till en mycket bred cykelväg, som dessutom liknar en vägfil. Och med anledning av att det idag saknas skyltar som tydligt talar om att det inte är en körbana så har flera fall av ”vilsna bilar” förekommit där.
Senast på måndagsförmiddagen sågs en bilist ta fel och körde helt sonika in på cykelbanan för att slutligen dunsa ner från cykelbanan i anslutning till rondellen.
Trafikpolisen uppger att detta måste åtgärdas snarast då det utgör risk för cyklister och fotgängare.
-Det är ju inte bilisternas fel att de hamnar galet här, felet ligger i att det helt och hållet saknas skyltar som visar att det är en cykelväg. Jag ser allvarligt på den här situationen och kommer att ta upp problematiken med kommunen, säger Pekka Kirsijärvi.
Trafikpolisen vill se skyltar vid cykelvägens in/utfart i höjd med Folkets Hus samt på tvärgatorna mellan det kvarteret och ner till Kristinaskolan.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.