Den senaste etappen i ombyggnaden av Kristinavägen har mycket bristfällig skyltning. Resultatet har blivit att en del bilister hux flux befinner sig på den nybyggda cykelvägen.-Jag hoppas man skyltar vid alla korsningar innan en cyklist tvingas möta en bil här, för då kan det gå riktigt illa, kommenterar Pekka Kirsijärvi på trafikpolisenheten.
Under ombyggnadsetappen har en stor del av den tidigare körbanan gjorts om till en mycket bred cykelväg, som dessutom liknar en vägfil. Och med anledning av att det idag saknas skyltar som tydligt talar om att det inte är en körbana så har flera fall av ”vilsna bilar” förekommit där.
Senast på måndagsförmiddagen sågs en bilist ta fel och körde helt sonika in på cykelbanan för att slutligen dunsa ner från cykelbanan i anslutning till rondellen.
Trafikpolisen uppger att detta måste åtgärdas snarast då det utgör risk för cyklister och fotgängare.
-Det är ju inte bilisternas fel att de hamnar galet här, felet ligger i att det helt och hållet saknas skyltar som visar att det är en cykelväg. Jag ser allvarligt på den här situationen och kommer att ta upp problematiken med kommunen, säger Pekka Kirsijärvi.
Trafikpolisen vill se skyltar vid cykelvägens in/utfart i höjd med Folkets Hus samt på tvärgatorna mellan det kvarteret och ner till Kristinaskolan.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.