Någonstans efter Kungsgatans fastigheter finns en typ av sändare eller annan apparatur som arbetar på samma radiofrekvens som många bilägares larmutrustning och låsanordning. Resultatet av detta är att många inte kan låsa upp bilen igen om de parkerat och låst den inom radiosändarens täckningsområde. Sändaren slår helt enkelt ut bilarnas larm- och låssystem totalt.
Frustrationen är stor bland de drabbade – vilket kanske inte är så konstigt heller. Har man parkerat och låst sin bil är det ju angenämt att kunna låsa upp den igen och fara vidare efter uträttat ärende.
Enligt butiksägare i kvarteret händer det ganska ofta att bilister drabbas. Antingen kan man inte låsa över huvud taget, eller i värsta fall funkar det att låsa men inte att låsa upp.
Håkan Johansson med herrekiperingen Jo Män berättar att det ofta händer att folk stannar till och inte får bilens lås att reagera. Det har även hänt nybilsägare, så det är inte fråga om undermåliga låsanordningar i gamla bilar.
-En kille med en sprillans ny Volvo stod utanför och höll på att gå upp i atomer över att den nya bilens lås inte funkade. Det förstår man ju och jag brukar försöka informera folk så ofta jag bara kan om det här problemet på gatan, berättar Håkan.
Inte nog med strulande lås så förekommer att larmet går igång och vägrar stänga av sig hur ihärdigt man än trycker på knappen.
På företaget TVP Positioning AB i Lindesberg arbetar man med radioutrustningar och kan allt vad radiovågor innebär. Dock kan man inte med säkerhet säga vad problemet på Kungsgatan beror på, eller rättare sagt vad för typ av utrustning som ligger bakom problemet. Det kan vara precis vad som helst.
-En defekt utrustning, importvara, ej godkända radioutrustningar etc. Det finns mycket som arbetar på det här frekvensbandet, så det är svårt att säga exakt vad det rör sig om, berättar Tobias på företaget.
Men att det handlar om ett uppsåtligt sabotage är inte särskilt troligt. Snarare är det någon som använder utrustningen i sitt hem för eget bruk och inte är medveten om bieffekterna.
Att spåra källan torde vara en mycket enkel uppgift, uppger man på TVP Positioning.
För närpolisen kommer uppgiften som en överraskning. Biträdande närpolischef Thomas Jäderqvist säger att problemet på Kungsgatan var helt nytt för honom.
Under fredagsförmiddagen tog han en första kontakt med Post- och telestyrelsen för att få hjälp i ärendet.
-På PTS förklarade de att det är vanligt förekommande att övervakningskameror slår ut bilars larm eller lås. De konkurrerar på samma frekvensband, varför resultatet blir att störningar är vanligt. Folk i det här kvarteret bör snarast se över sina utrustningar, det är uppmaningen från Post- och telestyrelsen, säger Thomas Jäderqvist.
-För att vara på det säkra och inte påverkas av radiotrafiken så bör man som bilägare välja att aktivera larm och lås via t ex infrarött ljus istället, avslutar Jäderqvist.
Skriv direkt till PTS och anmäl störningarna i centrum>>
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.