Någonstans efter Kungsgatans fastigheter finns en typ av sändare eller annan apparatur som arbetar på samma radiofrekvens som många bilägares larmutrustning och låsanordning. Resultatet av detta är att många inte kan låsa upp bilen igen om de parkerat och låst den inom radiosändarens täckningsområde. Sändaren slår helt enkelt ut bilarnas larm- och låssystem totalt.
Frustrationen är stor bland de drabbade – vilket kanske inte är så konstigt heller. Har man parkerat och låst sin bil är det ju angenämt att kunna låsa upp den igen och fara vidare efter uträttat ärende.
Enligt butiksägare i kvarteret händer det ganska ofta att bilister drabbas. Antingen kan man inte låsa över huvud taget, eller i värsta fall funkar det att låsa men inte att låsa upp.
Håkan Johansson med herrekiperingen Jo Män berättar att det ofta händer att folk stannar till och inte får bilens lås att reagera. Det har även hänt nybilsägare, så det är inte fråga om undermåliga låsanordningar i gamla bilar.
-En kille med en sprillans ny Volvo stod utanför och höll på att gå upp i atomer över att den nya bilens lås inte funkade. Det förstår man ju och jag brukar försöka informera folk så ofta jag bara kan om det här problemet på gatan, berättar Håkan.
Inte nog med strulande lås så förekommer att larmet går igång och vägrar stänga av sig hur ihärdigt man än trycker på knappen.
På företaget TVP Positioning AB i Lindesberg arbetar man med radioutrustningar och kan allt vad radiovågor innebär. Dock kan man inte med säkerhet säga vad problemet på Kungsgatan beror på, eller rättare sagt vad för typ av utrustning som ligger bakom problemet. Det kan vara precis vad som helst.
-En defekt utrustning, importvara, ej godkända radioutrustningar etc. Det finns mycket som arbetar på det här frekvensbandet, så det är svårt att säga exakt vad det rör sig om, berättar Tobias på företaget.
Men att det handlar om ett uppsåtligt sabotage är inte särskilt troligt. Snarare är det någon som använder utrustningen i sitt hem för eget bruk och inte är medveten om bieffekterna.
Att spåra källan torde vara en mycket enkel uppgift, uppger man på TVP Positioning.
För närpolisen kommer uppgiften som en överraskning. Biträdande närpolischef Thomas Jäderqvist säger att problemet på Kungsgatan var helt nytt för honom.
Under fredagsförmiddagen tog han en första kontakt med Post- och telestyrelsen för att få hjälp i ärendet.
-På PTS förklarade de att det är vanligt förekommande att övervakningskameror slår ut bilars larm eller lås. De konkurrerar på samma frekvensband, varför resultatet blir att störningar är vanligt. Folk i det här kvarteret bör snarast se över sina utrustningar, det är uppmaningen från Post- och telestyrelsen, säger Thomas Jäderqvist.
-För att vara på det säkra och inte påverkas av radiotrafiken så bör man som bilägare välja att aktivera larm och lås via t ex infrarött ljus istället, avslutar Jäderqvist.
Skriv direkt till PTS och anmäl störningarna i centrum>>
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.