Den gångna helgens Halloween-partyn på Bistro Bellman och Stadshotellet blev en succé – i båda lägren. Hos hotellet minglade omkring 300 personer och på Bellman 200. Båda nöjesarrangörerna summerar helgen som absolut kanon.
Mårten Karlsson på Lindesbergs Stadshotell konstaterar tillsammans med Bistro Bellmans Besim Celik att det faktiskt finns svängrum för två nöjesaktörer i staden. Under dagarna två hade hotellet sammanlagt 600 gäster och Bistro Bellman nästan lika bra.
-Det är ju jättekul att Lindesbergarna börjat gå ut på helgerna. Vi hoppas verkligen det fortsätter i samma stil, säger Mårten.
Men nu handlar inte denna artikel om stadens nöjeslivs utveckling och historia. Nu är det mingel som gäller. Hotellet och Bistro Bellman har nämligen varit flitiga med digitalkameran under helgens gång. Och Bistro Bellman är helt klart värda en eloge för att ha lyckats leverera nära 300 foton. Nu har vi naturligtvis inte valt att publicera samtliga utan valt ut de bästa (vilket ändå är över 100 foton). Mycket nöje!
Bildspel:
Bistro Bellman fredag (The Go Getters på scen)
Bistro Bellman lördag (Halloween-party)
Stadshotellet (Halloween-mingel)
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.