När Chris Kläffords gammelfarmor gick bort 2011 följde han hennes önskan och sjöng Halleluja på hennes begravning. Om just det ögonblicket handlar hans nya singel ”Cold at the altar” som släpps senare i vår. Under lördagen var det inspelning av låtens musikvideo på samma plats som begravningen ägde rum, i Ramsbergs kyrka.
Ett trettiotal statister fanns på plats i Ramsbergs kyrka för att hjälpa Chris att genomföra inspelningen av hans kommande musikvideo till låten ”Cold at the altar”. Bakom kameran står Jonathan Sjögren, som tillsammans med sin storebror Chris Kläfford äger produktionsbolaget Brothers brothers production.
Precis som låten, så utspelar sig videon under begravningen av brödernas gammelfarmor Brita, och under ca 4 minuter får man följa med in och ut ur Chris minne av den stunden. Det är vackert, mäktigt och väldigt känslosamt.
– Jag blir lite känslosam känner jag. Jag ryser, det blir väldigt verkligt för mig, för det var precis här vi var när hon begravdes, säger Chris.
– Vi kommer att spela in videon i en enda tagning utan klipp, så det kräver en hel del av statisterna och de som ska flytta runt kistan, säger Jonathan medan han får hjälp att få fast kameran på sin ställning.
Bröderna startade produktionsbolaget 2017, och hann med två jobb det året innan Chris kom med i Idol. Nu två år senare spelar de in Chris musikvideo, med det enorma skivbolaget Universal som kund.
– Det var ju bra att han gick och vann, det blev bra för oss båda, skrattar Jonathan och fortsätter:
– Jag tycker det här är svinkul och drömmen är att kunna hålla på med film på heltid. I dagsläget jobbar jag på ICA ca 80% och resten ägnar jag åt det här. Just nu har jag alla rollerna med redigering, filmning osv, men det är nog efterarbetet som jag tycker är absolut roligast. Det är där magin händer.
Efter en grundlig genomgång med instruktioner från teamet och två skarpa tagningar tar man en kort paus för att hämta andan, och Jonathan passar på att kika igenom materialet lite snabbt tillsammans med Chris.
– Det är skitsnyggt! När Jonis har satt sin magi på det här kommer det bli så grymt! utbrister Chris med ett stort leende.
– De gick mycket snabbare än jag trodde att få allt att klaffa, nu är det bara finjusteringar kvar i resten av tagningarna, berättar Jonathan innan de kallar tillbaka statisterna till sina platser.
– Är ni redo? ropar Chris flickvän Bob, som idag agerar regissör, och sedan drar de igång kameran igen.
I stand here screaming Hallelujah, dedicated to you, know you are here.. ekar över kyrkbacken när LindeNytt lämnar Chris, Jonathan och hela teamet åt sitt arbete i den vackra kyrkan.
Låten och videon släpps senare i vår, närmare datum kommer inom kort.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.