Omkring 1800 personer befann sig på läktarplats när den stora invigningsgalan i Lindesberg Arena arrangerades på måndagskvällen. Det fem timmar långa programmet bjöd på allehanda inslag där huvudnumret med Galenskaparna After Shave fick publiken att storkna av skratt.
Invigningen var uppdelad i flera akter och tog sin början på 17-slaget då tre fallskärmshoppare landade inför publiken som hade samlats på parkeringen utanför. Därefter hölls tal med kyrkklockorna som slog ”i fjärran” och sedan invigdes konstverken som installerats vid arenan innan det var dags att bege sig in.
Cirka 1800 personer befolkade de stora läktarna och fick uppleva en magisk kväll med rejäl bredd i programmet. Musik, uppträdanden, uppvisningar och tal varvades under timmarna som gick. Kvällens huvudnummer, Galenskaparna After Shave, plockade naturligtvis fram det allra bästa ur deras enorma repertoar. Folk både skrek och grät av skratt.
Invigningen av Lindesberg Arena fortsätter nu hela veckan med olika mindre event. På tisdagskvällen spelas en vänskapsmatch mellan handbollstjejerna och tyska vänorten Hassberges tjejlag. Och mer sport blir det redan i morgon, onsdag, då Lindesberg Volley möter ärkerivalen Örebro i arenan. Dessa matcher är naturligtvis öppna för allmänheten.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.