I veckan påbörjas nedmonteringen av väderskyddet vid förskolebygget.-Jag ser fram emot att få se bygget i ett helt nytt perspektiv, på lite håll. Vi är minst lika nyfikna på att se resultatet som alla andra, ler platschef Fredrik Wadsten, J. Anderbart Bygg AB.
Bygget av den nya förskolan på Kyrkberget har kommit så långt att det nu är dags att riva det stora väderskyddet – tältet – som omfamnat byggplatsen med sina 46×46 meter. Faktum är att detta är det största tält som monterats över en byggarbetsplats i hela Europa, enligt uppgift från byggfirman J. Anderbert Bygg.
-Det har varit riktigt skönt med det här skyddet, oavsett väder så har vi haft kanonförhållanden att arbeta i, säger Fredrik Wadsten.
Men tältet har naturligtvis ett helt annat syfte än att ge snickarna en behaglig dag på jobbet.
-Det är väldigt viktigt att hålla väder och vind borta när man bygger passivhus som det här är. Det får inte komma in fukt, säger han.
Nu har alltså bygget av förskolan kommit så långt att man inte kan göra mer innan tältet tagits bort. Nedmonteringen kommer att påbörjas denna vecka och man räknar med att det tar cirka tre veckor innan sista ”pinnen” ligger på marken.
-Det är inget man river i en handvändning direkt. Tältet tog tre veckor att montera upp och jag skulle tro att nedmonteringen tar ungefär lika lång tid.
Byggfirmans personal har arbetat väldigt nära bygget med anledning av väderskyddet, vilket innebär att inte ens de har fått en helhetsuppfattning av resultatet, förklarar Wadsten.
-Man måste nog backa ner till vägen, först då kan man se resultatet riktigt bra. Vi är minst lika nyfikna som alla andra, ler han.
Fotnot: Fasaden kommer att få en träpanel i naturfärg, en ljusbrun ton som med tiden grånar försiktigt. Träpanelen beräknas vara uppe innan sommarens slut. Vid månadsskiftet nov/dec skall allt vara färdigt och verksamheten tas i bruk.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.