Bildspecial från Fornabodas Nationaldagstrav!

En solig nationaldag med fri entré till Fornabodas kvalitetsfyllda travtävlingar, vad mer kan man begära? Drygt 1 500 personer lockades till travbanan under måndagen som förutom gratis barnaktiviteter som ponnyridning och hinderbana, även bjöd på nationalsång, god mat och tävlingar där kommande stjärnor gjorde entré.

Det var en minst sagt god stämning när Fornaboda slog upp dörrarna för sina årliga nationaldagstävlingar, där 1 503 personer lockades till travbanan. Vädret var perfekt, restaurangen var laddad för en hög försäljning och barnens aktivitetsfält vid den norra entrén stod redo.

Även loppen ute på tävlingsovalen flöt på som det skulle. Inga omstarter eller större fördröjningar kom i vägen, vilket gjorde att tävlingsschemat höll sina tider.

Mitt under tävlingsdagen fick publiken ta del av ett högklassigt lopp som har tillägnats den tidigare Fornabodastjärnan, Food Money. I vinnarcirkeln fick även Food Moneys tränare och ägare, Thomas Jezek, ta emot pris för Lindesbergs hedersomnämnande för alla prestationer som den femfaldiga V75-vinnaren åstadkommit.

Thomas Jezek var på plats för Food Moneys lopp. Foto: Timmy Lundegård

– Det är såklart en stor ära att få se att man har gjort det här loppet till ”Food Moneys lopp”. Det är den enda hästen som jag någonsin har ägt och vi har haft en otrolig resa tillsammans som jag aldrig kommer glömma, han har gett mig något av det största som jag har varit med om, sade Thomas Jezek i vinnarcirkeln.

När loppet skulle avgöras stod det på förhand mellan två forna Elitloppsdeltagare, som även var den duon som höll sig längst fram genom majoriteten av loppet. Favoritspelade Heavy Sound tog sig relativt enkelt till ledningen och fick genast den starka Makethemark på utsidan. Med ett halvvarv till mål blev det något fel med ledaren, vilket gjorde att Makethemark tog över ledningen inför upploppsrakan.

Längst ut i spåren kom istället den tidigare Kriterievinnaren Inti Boko, som trots en stor startgalopp på nära 100 meter, hann ifatt ledande Makethemark och säkrade en stark seger.

– Han ville öppna mer än vad benen klarade av i startskedet och det ledde till galopp. Att det var medeldistans och att de höll ett lugnt tempo i ledningen hjälpte såklart situationen för vår del och när jag såg att favoriten föll tillbaka, så kom segerförhoppningarna, säger kuskande Magnus A Djuse som meddelade att det kan bli en rolig sommar för segerhästen om galopperna håller sig borta.

Inti Boko tar sig förbi Makethemark på upploppet. Foto: Timmy Lundegård

Kalla och varma framtidslöften visade upp sig
Flera uppkommande stjärnor fick visa upp sig under måndagens nationaldagstrav, vissa mer betrodda än andra. Av de större uppvisningarna så fick Fornabodapubliken se det norska kallblodet Kong C.K. ta sin trettonde seger i sin elfte start.

Trots att norrmannen, Per Oleg Midtfjeld, ville ta sig till ledningen så släppte han tidigt över taktpinnen till Oskar Kylin Blom och Monster Brage Bo, som i sin tur galopperade. Norska Kong C.K. fick därifrån tillbaka ledningen och var, trots ett högt tempo, helt överlägsen på upploppet.

– Det här är en högkapabel häst som vi försöker snåla en hel del med gällande starterna. Hästen har haft mycket oflyt med skador och även om det inte är någon ömtålig typ så väljer vi att ta det lugnt, just för att vi vet vilken kapacitet som hästen har. Till loppet idag så ville jag till ledningen men valde att släppa till Oskar som hade samma tanke och jag ville inte chansa med tempot så jag släppte. När den sedan galopperade så fick jag som jag ville i alla fall, berättade Per Oleg Midtfjeld som tror på en ljus framtid för det norska kallblodet.

Kong C.K. segerdefilerar efter en ny överlägsen seger. Foto: Timmy Lundegård

– Trots namnet så är det ingen kung av Norge, men han har en ljus framtid för sig.

Även till det årliga styrkeprovet, Stonas Stayerpokal, så visades en kommande stjärna i form av femåriga Önas Py. Hästen som körs och tränas av Oskar Kylin Blom fick tidigt ledningen och höll den hela vägen in i mål, även om Oskar fick jobba med att övertala sin häst att hålla nosen före sina konkurrenter.

– Även om hon är fem år så har hon inte riktigt förstått sig på vad det här med tävling är ännu. Just för att hon inte förstår sig på tävlingsbiten ännu så har hon galopperat bort en del pengar och väntat in sina konkurrenter när segern sett klar ut, men jag vet att det är en bra häst som kan gå långt, säger segerkusken.

Kretsen kring Önas Py var på plats när årets första seger kom. Foto: Timmy Lundegård

Hos hemmatränarna så var det bara ett stall som dök upp för måndagens tävlingar. Kerstin Hell från Bengtesfall hade två hästar med sig, som trots ett segerlöst resultat fick med sig en sjätte och en sjunde plats.

– Vi är nöjda med resultatet, så länge man får pengar under såna här dagar så får man vara nöjd, säger Kerstin Hell.

Nationaldagens vinnare:
Lopp 1:
Bengan – Ulf Ohlsson (Daniel Redén) – 2,23
Lopp 2: Hindenburg Am – Alice Engström (Markus B Svedberg) – 1,59
Lopp 3: Prins Villiam – Ove Bakkevold Reime (Jenny Thygesen) – 1,92
Lopp 4: Inti Boko – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 2,97
Lopp 5: Molly Avant – Agnes Larsson (Svante Ericsson) – 12,10
Lopp 6: Pontiac S.W. – Nicklas Westerholm – 12,33
Lopp 7: Kong C.K. – Per Oleg Midtfjeld (Sverre Hjörneröd) – 1,32
Lopp 8: Önas Py – Oskar Kylin Blom – 7,18
Lopp 9: Noble De La Vallee – Dwight Pieters (Gianni Coysman) – 31,61
Lopp 10: Il Commandante – Robert Bergh – 1,55

Publiksiffra: 1 503 personer

Nästa tävlingsdag: Torsdag den 16:e juni med första start kl. 12.20.
Lunchtrav med fri entré!

Publicerad 6 juni 2022 klockan 22:05

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu startar asfalteringsarbetet på Schröders backe. Foto: Lindesbergs kommun

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

11 maj 2026 klockan 11:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
11 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

1 maj 2026 klockan 12:08 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på ...
1 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden ...
30 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt...
29 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-05-14 08:23