”Det här med skateboard är bara en fluga”. Den uppfattningen hade politiker och tjänstemän när en grupp ungdomar framförde planerna på att starta en skateboardförening och bygga en alldeles egen skatepark och tillika klubbhus. Nu – ett år senare – har föreningen redan 150 medlemmar och en skatepark i Dalkarlshyttan som heter duga.
Lindesbergs Skateboardförening har med mycket små medel lyckats skapa något riktigt, riktigt bra. Ungefär så summerar Christer Kallin på Lindesbergs kommun det hela. Förra helgen var det stor invigningsfest i lokalerna ute i Dalkarlshyttan och såväl gammal som ung, tjänsteman som politiker, var på plats för att gratulera föreningen, vars bedrift innefattar ca 10 000 timmar ideellt slit för att färdigställa skatehallen.
Christer Kallin har aldrig tvivlat på ungdomarnas sak. Han insåg tidigt att man menade allvar och att intresset för skateboard var betydligt större än… en fluga. Det fanns dessutom bekräftat i en ungdomsenkät som Kallin pekat på.
-Vi fick in 300 enkätsvar och i 200 av dessa efterfrågades en skateboardhall. Den verksamhet man nu har lyckats att skapa är helt fantastisk, tycker Christer Kallin.
Skatehallen är belägen i Dalkarlshyttan i det gamla lagerhuset intill golfklubbens faciliteter.
Foto: Joakim Nordlund
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.