Inte mindre än fyra av Lindlövens hockeylag fick sträcka lite extra på sig när ledningen hade kallat till prisutdelning i Lindehov i onsdags. Under en trevlig ceremoni fick ungdomslagen U14:2 och U16:2, juniorerna i J20 samt damlaget ta emot sina priser för en strålande säsong och vinst i respektive serie.
Bland annat damlaget har visat en enorm styrka i serien, som de lyckades vinna utan att ens känna det minsta hot från övriga lag. Flera matcher slutade med förkrossande siffror, som bland annat en av de sista i seriespelet mot Säffle. Vi piggar upp minnet lite: 19-0 till Löven.
På plats för prisutdelning fanns bland annat föreningens ordförande Per-Arne Lööv och sportchef Henry Nordlund. Dessutom passade styrelseledamoten Ronny Carlsson på att föreviga ögonblicket med sin kamera.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.