Efter flera misslyckade försök att ta upp turistbåten för vintervila och besiktning, kom räddningen till Lindesberg på måndagen för Lindesbergs Turistbåtförening. Detta sedan företaget Bemå Lyft i Örebro AB hälsade på med en lyftkran modell större.
Som tidigare rapporterat, har Lindesbergs Turistbåtförening haft stora bekymmer att få upp M/S Råsvalen ur våra farvatten i år, detta sedan den ”traditionella” platsen för sjösättning och upptagning vid tivoliplanen har tagits bort. (Läs tidigare artikel)
Ett sista försök att få upp den 12 meter långa och 22 ton tunga turistbåten (vikt utan barlast) var planerat att göras på måndagen – och med rätt don gick det vägen. Med en ordentlig lyftkran kom räddningen för föreningen när Bemå Lyft i Örebro AB kom till Lindesbergs för att lösa situationen.
Ordföranden, Agnetha Svensson, har tidigare påpekat att man hade tvingats ställa in alla turer nästa sommar om man hade blivit tvungna att låta vintervilan ske i ån, detta med anledning av att en skrovbesiktning måste göras för att få gå i trafik kommande år.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.