Med inspiration av Monet, Pissaro, snäckor, kameler, äpplen och bananer skapas det för fullt. Ett tjugotal barn sitter runt borden med var sitt blivande konstverk framför sig. En snäcka blev en igelkott, prickar blir en fjäril och är det svårt att göra en anka i lera?
Ja, trots att skolan har lov så var det många barn som gick till skolan ändå idag. Under hela denna vecka anordnas nämligen olika kulturaktiviteter och just idag var det form och färg som sprakade på schemat.
I förmiddags kom ca 20 barn i åldrarna 9-12 år till Lindeskolan för att prova på att skapa egna konstverk. När vi hälsar på sitter deltagarna redan vid sina härliga konstverk och målar och formar som om de inte har gjort annat i sitt liv. Inspirationen var det då inget fel på: Släta ytor – eller knottriga, blått eller grönt, det är frågan det.
Det pågår just nu två konstnärliga aktiviteter när skolan har höstlov, eller kulturlov som man också vill kalla det. Det ena är alltså måleri och det andra att skapa i lera. Aktiviteterna är ett samarbete mellan Lindeskolans estetiska program, Kultur & Fritidsförvaltningen och Fritidsverksamheten i kommunen. Det är första året med den här typen av aktiviteter och tanken är att det ska spridas till alla delar av vår kommun, från norr till söder.
Som handledare på dessa kurser har man anlitat elever som går sista året på Estetiska programmet. Det är första gången för dem som ledare i den här typen av verksamhet och de verkar ändå mycket säkra på sin sak, när de går runt och hjälper till här och var.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).