I söndags med start klockan 11:00 tågade över 200 personer ut i Lindesbergs centrum i ett demonstrationståg arrangerat av initiativtagaren och tvåbarnsmamman Emma Lundgren.-Det har varit ett så otroligt positivt bemötande hela vägen. Till och med från politikerna, kommenterar hon.
För cirka två veckor sedan fick Emma Lundgren nog av att bara sitta och se på när politikerna skar i Lindesbergs framtid. Miljonbesparingarna i skolan skulle inte få genomföras utan att folket fick en chans att säga sin åsikt, menade Emma.
-Det är många som har åsikter och sitter i fikarummen och ifrågasätter, men det är få som verkligen gör något konkret, förklarade Emma när LindeNytt intervjuade henne första gången den andra december.
Hennes initiativ fick snabbt många andra att hänga på. Och igår var det så dags att visa politikerna vad man tycker om deras planer.
Över 200 personer slöt upp och tågade ut i Lindesbergs centrum med plakat i hand . Vissa hade till och med budskapet i tryck på sina kläder för att matcha plakaten. Demonstrationståget sträckte sig som mest över fyra kvarter i centrum. Men Emma Lundgren hade ändå hoppats på ännu fler.
-Jag trodde faktiskt att det skulle bli något fler, men jag är väldigt nöjd ändå. Och det är så många som personligen tackat mig, vissa har kommit fram och tagit i hand medan andra bara spontant kramat om mig. Det är nästan lite overkligt, förklarar Emma.
Demonstrationståget utgick från Lindesberg Arena klockan 11. Efter en vända nere i centrum gick man tillbaka till arenan för att möta de politiker som hade kommit dit för att besvara på frågor från folket. Bland annat var barn- och utbildningsnämnden ordförande själv, Arnold Bengtsson, där tillsammans med kommunstyrelsens vice ordf. Irja Gustafsson.
Emma Lundgren blev dock redan i fredags inbjuden till ett möte med politikerna.
-Ja, jag fick träffa dem tillsammans med tre andra föräldrar och lika många lärare. Det var faktiskt riktigt juste av dem att ordna så att vi fick sätta oss ner och ställa frågor direkt till dem. De förklarade hur budgeten ser ut och varför man måste vidta åtgärder, men jag vet inte riktigt om det gav oss så mycket mer. Det förändrade inte våra åsikter i alla fall, säger Emma.
Politikerna som bjöd in föräldrarna och lärarna, var Anders Ceder, Irja Gustafsson, Arnold Bengtsson och Pär-Ove Lindqvist.
Idag, måndag, fattar kommunfullmäktige beslut och även om demonstrationen inte skulle stoppa klubban från att skära i skolans budget idag, så tror Emma ändå att man har påverkat lite grann.
-Det känns ändå som att man har sått ett frö, att vi fick politikerna att tänka till en gång till. Det kanske inte påverkar dagens beslut men jag tror att de får svårare att fatta liknande beslut i framtiden, nu när de vet att folket säger ifrån, säger Emma Lundgren.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.