I söndags med start klockan 11:00 tågade över 200 personer ut i Lindesbergs centrum i ett demonstrationståg arrangerat av initiativtagaren och tvåbarnsmamman Emma Lundgren.-Det har varit ett så otroligt positivt bemötande hela vägen. Till och med från politikerna, kommenterar hon.
För cirka två veckor sedan fick Emma Lundgren nog av att bara sitta och se på när politikerna skar i Lindesbergs framtid. Miljonbesparingarna i skolan skulle inte få genomföras utan att folket fick en chans att säga sin åsikt, menade Emma.
-Det är många som har åsikter och sitter i fikarummen och ifrågasätter, men det är få som verkligen gör något konkret, förklarade Emma när LindeNytt intervjuade henne första gången den andra december.
Hennes initiativ fick snabbt många andra att hänga på. Och igår var det så dags att visa politikerna vad man tycker om deras planer.
Över 200 personer slöt upp och tågade ut i Lindesbergs centrum med plakat i hand . Vissa hade till och med budskapet i tryck på sina kläder för att matcha plakaten. Demonstrationståget sträckte sig som mest över fyra kvarter i centrum. Men Emma Lundgren hade ändå hoppats på ännu fler.
-Jag trodde faktiskt att det skulle bli något fler, men jag är väldigt nöjd ändå. Och det är så många som personligen tackat mig, vissa har kommit fram och tagit i hand medan andra bara spontant kramat om mig. Det är nästan lite overkligt, förklarar Emma.
Demonstrationståget utgick från Lindesberg Arena klockan 11. Efter en vända nere i centrum gick man tillbaka till arenan för att möta de politiker som hade kommit dit för att besvara på frågor från folket. Bland annat var barn- och utbildningsnämnden ordförande själv, Arnold Bengtsson, där tillsammans med kommunstyrelsens vice ordf. Irja Gustafsson.
Emma Lundgren blev dock redan i fredags inbjuden till ett möte med politikerna.
-Ja, jag fick träffa dem tillsammans med tre andra föräldrar och lika många lärare. Det var faktiskt riktigt juste av dem att ordna så att vi fick sätta oss ner och ställa frågor direkt till dem. De förklarade hur budgeten ser ut och varför man måste vidta åtgärder, men jag vet inte riktigt om det gav oss så mycket mer. Det förändrade inte våra åsikter i alla fall, säger Emma.
Politikerna som bjöd in föräldrarna och lärarna, var Anders Ceder, Irja Gustafsson, Arnold Bengtsson och Pär-Ove Lindqvist.
Idag, måndag, fattar kommunfullmäktige beslut och även om demonstrationen inte skulle stoppa klubban från att skära i skolans budget idag, så tror Emma ändå att man har påverkat lite grann.
-Det känns ändå som att man har sått ett frö, att vi fick politikerna att tänka till en gång till. Det kanske inte påverkar dagens beslut men jag tror att de får svårare att fatta liknande beslut i framtiden, nu när de vet att folket säger ifrån, säger Emma Lundgren.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.