I söndags med start klockan 11:00 tågade över 200 personer ut i Lindesbergs centrum i ett demonstrationståg arrangerat av initiativtagaren och tvåbarnsmamman Emma Lundgren.-Det har varit ett så otroligt positivt bemötande hela vägen. Till och med från politikerna, kommenterar hon.
För cirka två veckor sedan fick Emma Lundgren nog av att bara sitta och se på när politikerna skar i Lindesbergs framtid. Miljonbesparingarna i skolan skulle inte få genomföras utan att folket fick en chans att säga sin åsikt, menade Emma.
-Det är många som har åsikter och sitter i fikarummen och ifrågasätter, men det är få som verkligen gör något konkret, förklarade Emma när LindeNytt intervjuade henne första gången den andra december.
Hennes initiativ fick snabbt många andra att hänga på. Och igår var det så dags att visa politikerna vad man tycker om deras planer.
Över 200 personer slöt upp och tågade ut i Lindesbergs centrum med plakat i hand . Vissa hade till och med budskapet i tryck på sina kläder för att matcha plakaten. Demonstrationståget sträckte sig som mest över fyra kvarter i centrum. Men Emma Lundgren hade ändå hoppats på ännu fler.
-Jag trodde faktiskt att det skulle bli något fler, men jag är väldigt nöjd ändå. Och det är så många som personligen tackat mig, vissa har kommit fram och tagit i hand medan andra bara spontant kramat om mig. Det är nästan lite overkligt, förklarar Emma.
Demonstrationståget utgick från Lindesberg Arena klockan 11. Efter en vända nere i centrum gick man tillbaka till arenan för att möta de politiker som hade kommit dit för att besvara på frågor från folket. Bland annat var barn- och utbildningsnämnden ordförande själv, Arnold Bengtsson, där tillsammans med kommunstyrelsens vice ordf. Irja Gustafsson.
Emma Lundgren blev dock redan i fredags inbjuden till ett möte med politikerna.
-Ja, jag fick träffa dem tillsammans med tre andra föräldrar och lika många lärare. Det var faktiskt riktigt juste av dem att ordna så att vi fick sätta oss ner och ställa frågor direkt till dem. De förklarade hur budgeten ser ut och varför man måste vidta åtgärder, men jag vet inte riktigt om det gav oss så mycket mer. Det förändrade inte våra åsikter i alla fall, säger Emma.
Politikerna som bjöd in föräldrarna och lärarna, var Anders Ceder, Irja Gustafsson, Arnold Bengtsson och Pär-Ove Lindqvist.
Idag, måndag, fattar kommunfullmäktige beslut och även om demonstrationen inte skulle stoppa klubban från att skära i skolans budget idag, så tror Emma ändå att man har påverkat lite grann.
-Det känns ändå som att man har sått ett frö, att vi fick politikerna att tänka till en gång till. Det kanske inte påverkar dagens beslut men jag tror att de får svårare att fatta liknande beslut i framtiden, nu när de vet att folket säger ifrån, säger Emma Lundgren.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.