I söndags med start klockan 11:00 tågade över 200 personer ut i Lindesbergs centrum i ett demonstrationståg arrangerat av initiativtagaren och tvåbarnsmamman Emma Lundgren.-Det har varit ett så otroligt positivt bemötande hela vägen. Till och med från politikerna, kommenterar hon.
För cirka två veckor sedan fick Emma Lundgren nog av att bara sitta och se på när politikerna skar i Lindesbergs framtid. Miljonbesparingarna i skolan skulle inte få genomföras utan att folket fick en chans att säga sin åsikt, menade Emma.
-Det är många som har åsikter och sitter i fikarummen och ifrågasätter, men det är få som verkligen gör något konkret, förklarade Emma när LindeNytt intervjuade henne första gången den andra december.
Hennes initiativ fick snabbt många andra att hänga på. Och igår var det så dags att visa politikerna vad man tycker om deras planer.
Över 200 personer slöt upp och tågade ut i Lindesbergs centrum med plakat i hand . Vissa hade till och med budskapet i tryck på sina kläder för att matcha plakaten. Demonstrationståget sträckte sig som mest över fyra kvarter i centrum. Men Emma Lundgren hade ändå hoppats på ännu fler.
-Jag trodde faktiskt att det skulle bli något fler, men jag är väldigt nöjd ändå. Och det är så många som personligen tackat mig, vissa har kommit fram och tagit i hand medan andra bara spontant kramat om mig. Det är nästan lite overkligt, förklarar Emma.
Demonstrationståget utgick från Lindesberg Arena klockan 11. Efter en vända nere i centrum gick man tillbaka till arenan för att möta de politiker som hade kommit dit för att besvara på frågor från folket. Bland annat var barn- och utbildningsnämnden ordförande själv, Arnold Bengtsson, där tillsammans med kommunstyrelsens vice ordf. Irja Gustafsson.
Emma Lundgren blev dock redan i fredags inbjuden till ett möte med politikerna.
-Ja, jag fick träffa dem tillsammans med tre andra föräldrar och lika många lärare. Det var faktiskt riktigt juste av dem att ordna så att vi fick sätta oss ner och ställa frågor direkt till dem. De förklarade hur budgeten ser ut och varför man måste vidta åtgärder, men jag vet inte riktigt om det gav oss så mycket mer. Det förändrade inte våra åsikter i alla fall, säger Emma.
Politikerna som bjöd in föräldrarna och lärarna, var Anders Ceder, Irja Gustafsson, Arnold Bengtsson och Pär-Ove Lindqvist.
Idag, måndag, fattar kommunfullmäktige beslut och även om demonstrationen inte skulle stoppa klubban från att skära i skolans budget idag, så tror Emma ändå att man har påverkat lite grann.
-Det känns ändå som att man har sått ett frö, att vi fick politikerna att tänka till en gång till. Det kanske inte påverkar dagens beslut men jag tror att de får svårare att fatta liknande beslut i framtiden, nu när de vet att folket säger ifrån, säger Emma Lundgren.
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.