Göransonska Gårdens lummiga innergård är snart ett minne blott. På måndagsmorgonen påbörjades nämligen arbetet med att kapa ner de gamla träden som växer där, vilket görs i rent förebyggande syfte.
Ljudet från motorsågen ekar mellan husväggarna och drar uppmärksamheten till sig från förbipasserande på väg till skola och arbete.
En enorm lyftkran är stationerad strax bakom fastigheten och plötsligt lyfter den upp en rekorderlig gren från ett av innergårdens stora träd och släpper ner det på parkeringen utanför.
På Göransonska Gårdens innergård finns två stora träd som nu måste tas bort eftersom de helt enkelt påverkar fastigheten på ett negativt sätt. Lummigt är fint – men inte helt utan ett pris.
-Det är naturligtvis vackert med träden, men det är samtidigt ett gissel eftersom de förstör taket och med tiden även utgör risk för människor, kommenterar manskapet samtidigt som kranen lyfter upp en nyss kapad stam med grenverk som oplanerat ger en demonstration av vad som hade kunnat hända i framtiden; En något mindre – om än rejäl – gren faller ner på utomhusserveringens tak med en smäll.
Med anledning av trädens delikata placeringar måste de kapas med stor precision och det innebär att arbetet kommer pågå större delen av dagen. Parkeringen bakom fastigheten kommer att vara avstängd medan arbetet pågår.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.