Vad händer när en turnébuss, fylld av artister såsom Carola, Nanne Grönwall och Linda Bengtzing, går sönder utanför Lindesberg? Artisterna blir självfallet hungriga och i väntan på Bosse Bildoktor som ska anlända för att laga bussen, ger de sig ut på jakt efter pizza. En ovanlig dag i Lindesberg, en varm och vacker uppsättning av gruppen Lindesbergs Stjärnor.
En ovanlig dag i Lindesberg blev det verkligen när Lindesbergs Stjärnor under sin föreställning iscensatte det fenomen att en turnébuss brakar samman utanför stan. Föreställningen var engagerad och vacker, till bredden fylld av humor och kärlek. Sången stod i centrum och det var modiga skådespelare som tog ton, det är långtifrån alla som vågar ställa sig framför ett fullsatt Folkets hus och sjunga ”Främling”. Men nervositeten hos stjärnorna varierar. Anna Gustafsson, till exempel, sjöng solo till gitarrspel.
– Det gick bra, jag var inte nervös, berättar hon.
Inte heller Per-Erik Wester kände av några scennerver.
– Jag var Sten-Åke Cederhök och nej, jag var inte nervös, bra va!? Vi har tränat mycket.
Ingrid Mannby spelade rollen som pizzabagare tillsammans med kollegan Maja Lundin. Två pizzabagare som upprepade gånger får in beställningar från artisterna med ingredienser som de inte har hemma. Och då blir man förstås tvungen att gå till ICA och handla sådant som räkor och köttfärs, allt för att tillmötesgå Carola och Linda Bengtzing vad de nu än önskar.
– Det var lite pirrigt faktiskt, men roligt också. Igår var min syster här och tittade så då var det extra pirrigt, berättar Ingrid.
Ingrid har varit med flera gånger förut när Lindesbergs Stjärnor satt upp föreställning, men det är lika nervöst varje gång. Men glädjen i det hela övervinner den nervkittlande biten.
– Det är roligt när man väl fixar något, alltihopa är kul, konstaterar Ingrid nöjt.
Susanne Blomquist fick den ärofyllda rollen som Carola, en roll som hon gick in i till hundratio procent och gjorde vad som krävdes.
– Jag har färgat håret, så nu är jag Carola. Allt möjligt är roligt. Jag har övat hemma många gånger. Det var inte nervöst, jag har varit med många gånger, säger Susanne som är iklädd en röd, vacker sammetsklänning.
Patrik Ljungberg, som i den här föreställningen spelar sig själv, sjunger Leonard Cohens ”Halleluja” tillsammans med Jesper Hugosson. Rickard Jansson, också känd idag som Nanne Grönwall, bjuder på en fantastisk inlevelse iklädd ett brunt hårsvall och figursydd klänning. Med sin entusiasm får han, eller i det här fallet Nanne, publiken att applådera i takt med musiken. Lindesbergs Stjärnor leds av regissören och dramapedagogen Stefan Jansson, och tillsammans med honom även Christel Bjunge, Annalena Persson och Johan Wennman. Efter de här två föreställningarna säger Stefan Jansson:
– Det har varit fantastiskt bra. Igår var det nästan fullsatt, till och med på läktaren, det var 230 personer här och tittade. Jag har haft gruppen sedan 2010 och jag har märkt att det ökat på med mer och mer publik, det är imponerande!
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.