Vad händer när en turnébuss, fylld av artister såsom Carola, Nanne Grönwall och Linda Bengtzing, går sönder utanför Lindesberg? Artisterna blir självfallet hungriga och i väntan på Bosse Bildoktor som ska anlända för att laga bussen, ger de sig ut på jakt efter pizza. En ovanlig dag i Lindesberg, en varm och vacker uppsättning av gruppen Lindesbergs Stjärnor.
En ovanlig dag i Lindesberg blev det verkligen när Lindesbergs Stjärnor under sin föreställning iscensatte det fenomen att en turnébuss brakar samman utanför stan. Föreställningen var engagerad och vacker, till bredden fylld av humor och kärlek. Sången stod i centrum och det var modiga skådespelare som tog ton, det är långtifrån alla som vågar ställa sig framför ett fullsatt Folkets hus och sjunga ”Främling”. Men nervositeten hos stjärnorna varierar. Anna Gustafsson, till exempel, sjöng solo till gitarrspel.
– Det gick bra, jag var inte nervös, berättar hon.
Inte heller Per-Erik Wester kände av några scennerver.
– Jag var Sten-Åke Cederhök och nej, jag var inte nervös, bra va!? Vi har tränat mycket.
Ingrid Mannby spelade rollen som pizzabagare tillsammans med kollegan Maja Lundin. Två pizzabagare som upprepade gånger får in beställningar från artisterna med ingredienser som de inte har hemma. Och då blir man förstås tvungen att gå till ICA och handla sådant som räkor och köttfärs, allt för att tillmötesgå Carola och Linda Bengtzing vad de nu än önskar.
– Det var lite pirrigt faktiskt, men roligt också. Igår var min syster här och tittade så då var det extra pirrigt, berättar Ingrid.
Ingrid har varit med flera gånger förut när Lindesbergs Stjärnor satt upp föreställning, men det är lika nervöst varje gång. Men glädjen i det hela övervinner den nervkittlande biten.
– Det är roligt när man väl fixar något, alltihopa är kul, konstaterar Ingrid nöjt.
Susanne Blomquist fick den ärofyllda rollen som Carola, en roll som hon gick in i till hundratio procent och gjorde vad som krävdes.
– Jag har färgat håret, så nu är jag Carola. Allt möjligt är roligt. Jag har övat hemma många gånger. Det var inte nervöst, jag har varit med många gånger, säger Susanne som är iklädd en röd, vacker sammetsklänning.
Patrik Ljungberg, som i den här föreställningen spelar sig själv, sjunger Leonard Cohens ”Halleluja” tillsammans med Jesper Hugosson. Rickard Jansson, också känd idag som Nanne Grönwall, bjuder på en fantastisk inlevelse iklädd ett brunt hårsvall och figursydd klänning. Med sin entusiasm får han, eller i det här fallet Nanne, publiken att applådera i takt med musiken. Lindesbergs Stjärnor leds av regissören och dramapedagogen Stefan Jansson, och tillsammans med honom även Christel Bjunge, Annalena Persson och Johan Wennman. Efter de här två föreställningarna säger Stefan Jansson:
– Det har varit fantastiskt bra. Igår var det nästan fullsatt, till och med på läktaren, det var 230 personer här och tittade. Jag har haft gruppen sedan 2010 och jag har märkt att det ökat på med mer och mer publik, det är imponerande!
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.