Vad händer när en turnébuss, fylld av artister såsom Carola, Nanne Grönwall och Linda Bengtzing, går sönder utanför Lindesberg? Artisterna blir självfallet hungriga och i väntan på Bosse Bildoktor som ska anlända för att laga bussen, ger de sig ut på jakt efter pizza. En ovanlig dag i Lindesberg, en varm och vacker uppsättning av gruppen Lindesbergs Stjärnor.
En ovanlig dag i Lindesberg blev det verkligen när Lindesbergs Stjärnor under sin föreställning iscensatte det fenomen att en turnébuss brakar samman utanför stan. Föreställningen var engagerad och vacker, till bredden fylld av humor och kärlek. Sången stod i centrum och det var modiga skådespelare som tog ton, det är långtifrån alla som vågar ställa sig framför ett fullsatt Folkets hus och sjunga ”Främling”. Men nervositeten hos stjärnorna varierar. Anna Gustafsson, till exempel, sjöng solo till gitarrspel.
– Det gick bra, jag var inte nervös, berättar hon.
Inte heller Per-Erik Wester kände av några scennerver.
– Jag var Sten-Åke Cederhök och nej, jag var inte nervös, bra va!? Vi har tränat mycket.
Ingrid Mannby spelade rollen som pizzabagare tillsammans med kollegan Maja Lundin. Två pizzabagare som upprepade gånger får in beställningar från artisterna med ingredienser som de inte har hemma. Och då blir man förstås tvungen att gå till ICA och handla sådant som räkor och köttfärs, allt för att tillmötesgå Carola och Linda Bengtzing vad de nu än önskar.
– Det var lite pirrigt faktiskt, men roligt också. Igår var min syster här och tittade så då var det extra pirrigt, berättar Ingrid.
Ingrid har varit med flera gånger förut när Lindesbergs Stjärnor satt upp föreställning, men det är lika nervöst varje gång. Men glädjen i det hela övervinner den nervkittlande biten.
– Det är roligt när man väl fixar något, alltihopa är kul, konstaterar Ingrid nöjt.
Susanne Blomquist fick den ärofyllda rollen som Carola, en roll som hon gick in i till hundratio procent och gjorde vad som krävdes.
– Jag har färgat håret, så nu är jag Carola. Allt möjligt är roligt. Jag har övat hemma många gånger. Det var inte nervöst, jag har varit med många gånger, säger Susanne som är iklädd en röd, vacker sammetsklänning.
Patrik Ljungberg, som i den här föreställningen spelar sig själv, sjunger Leonard Cohens ”Halleluja” tillsammans med Jesper Hugosson. Rickard Jansson, också känd idag som Nanne Grönwall, bjuder på en fantastisk inlevelse iklädd ett brunt hårsvall och figursydd klänning. Med sin entusiasm får han, eller i det här fallet Nanne, publiken att applådera i takt med musiken. Lindesbergs Stjärnor leds av regissören och dramapedagogen Stefan Jansson, och tillsammans med honom även Christel Bjunge, Annalena Persson och Johan Wennman. Efter de här två föreställningarna säger Stefan Jansson:
– Det har varit fantastiskt bra. Igår var det nästan fullsatt, till och med på läktaren, det var 230 personer här och tittade. Jag har haft gruppen sedan 2010 och jag har märkt att det ökat på med mer och mer publik, det är imponerande!
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.