Vad händer när en turnébuss, fylld av artister såsom Carola, Nanne Grönwall och Linda Bengtzing, går sönder utanför Lindesberg? Artisterna blir självfallet hungriga och i väntan på Bosse Bildoktor som ska anlända för att laga bussen, ger de sig ut på jakt efter pizza. En ovanlig dag i Lindesberg, en varm och vacker uppsättning av gruppen Lindesbergs Stjärnor.
En ovanlig dag i Lindesberg blev det verkligen när Lindesbergs Stjärnor under sin föreställning iscensatte det fenomen att en turnébuss brakar samman utanför stan. Föreställningen var engagerad och vacker, till bredden fylld av humor och kärlek. Sången stod i centrum och det var modiga skådespelare som tog ton, det är långtifrån alla som vågar ställa sig framför ett fullsatt Folkets hus och sjunga ”Främling”. Men nervositeten hos stjärnorna varierar. Anna Gustafsson, till exempel, sjöng solo till gitarrspel.
– Det gick bra, jag var inte nervös, berättar hon.
Inte heller Per-Erik Wester kände av några scennerver.
– Jag var Sten-Åke Cederhök och nej, jag var inte nervös, bra va!? Vi har tränat mycket.
Ingrid Mannby spelade rollen som pizzabagare tillsammans med kollegan Maja Lundin. Två pizzabagare som upprepade gånger får in beställningar från artisterna med ingredienser som de inte har hemma. Och då blir man förstås tvungen att gå till ICA och handla sådant som räkor och köttfärs, allt för att tillmötesgå Carola och Linda Bengtzing vad de nu än önskar.
– Det var lite pirrigt faktiskt, men roligt också. Igår var min syster här och tittade så då var det extra pirrigt, berättar Ingrid.
Ingrid har varit med flera gånger förut när Lindesbergs Stjärnor satt upp föreställning, men det är lika nervöst varje gång. Men glädjen i det hela övervinner den nervkittlande biten.
– Det är roligt när man väl fixar något, alltihopa är kul, konstaterar Ingrid nöjt.
Susanne Blomquist fick den ärofyllda rollen som Carola, en roll som hon gick in i till hundratio procent och gjorde vad som krävdes.
– Jag har färgat håret, så nu är jag Carola. Allt möjligt är roligt. Jag har övat hemma många gånger. Det var inte nervöst, jag har varit med många gånger, säger Susanne som är iklädd en röd, vacker sammetsklänning.
Patrik Ljungberg, som i den här föreställningen spelar sig själv, sjunger Leonard Cohens ”Halleluja” tillsammans med Jesper Hugosson. Rickard Jansson, också känd idag som Nanne Grönwall, bjuder på en fantastisk inlevelse iklädd ett brunt hårsvall och figursydd klänning. Med sin entusiasm får han, eller i det här fallet Nanne, publiken att applådera i takt med musiken. Lindesbergs Stjärnor leds av regissören och dramapedagogen Stefan Jansson, och tillsammans med honom även Christel Bjunge, Annalena Persson och Johan Wennman. Efter de här två föreställningarna säger Stefan Jansson:
– Det har varit fantastiskt bra. Igår var det nästan fullsatt, till och med på läktaren, det var 230 personer här och tittade. Jag har haft gruppen sedan 2010 och jag har märkt att det ökat på med mer och mer publik, det är imponerande!
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.