Liksom traditionen bjuder tågade morgondagens studenter genom stan med buller och bång. Fantasin hade man låtit flöda och alltifrån samhällsspermier, pirater, träd och blommor, Jesus och bovar fanns representerade. LindeNytt fångade studenterna på bild från start, genom stan och över målgången där priser i olika kategorier utdelades.
I det strålande vädret gick man ur huse i Lindesberg för att skåda den spektakulära och sedvanliga karnevalen som Lindeskolans studenter visar upp. Utklätt, spexat, energiskt och underhållande var de fyra nyckelorden och mycket tid och engagemang hade lagts ner i år.
Tåget startade vid Lindeskolan, fortsatte längs med Kungsgatan för att sedan följa Kristinavägen tillbaka till skolan där pris i olika kategorier delades ut.
Dagens Strandhugg: Estetprogrammet som enhetligt förvandlats till pirater.
Mest inspirerande: Restaurang- och livsmedelsprogrammet, utklädda i olika sorters kartonger och burkar såsom Bregott och Ballerina.
Största engagemang: Samhällsprogrammet, föreställande spermier.
Specialpris i och med jubileumsåret, till ett personalekipage, Bästa Änglavaktspriset: D- och E-husets personal.
Bästa back to basic: Naturprogrammet, utklädda till natur med skog och blommor.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.