På måndagsförmiddagen provkörde polisen fyra beslagtagna mopeder för att mäta upp hur snabbt de verkligen går. Mopederna togs i beslag i förra veckan och dess ägare, tre 15-åringar samt en 14-åring, har nu efterräkningar att vänta.
En polisaspirant fick i uppgift att provköra mopparna och trafikpolis Pekka Kirsijärvi skötte hastighetsmätningen. Testerna gjordes på raksträckan förbi Liabområdet vid 10-tiden på måndagen.
Här råder hastighetsbegränsningen 70 km/h. Denna lyckades man överträda med två av mopederna.
När LindeNytt gjorde ett besök på platsen så hade polisen redan hunnit provköra två av de fyra mopederna. Den första fick man upp i 71 km/h och nästa stannade på 64 km/h. Det var nu dags för moped nummer tre att accelerera iväg på rakan.
Polisaspiranten gav full gas och mopeden for iväg av bara helskotta. Pekka Kirsijärvi riktar lasern mot honom och påbörjar mätningen:
-70, 72, 74, räknar Pekka när mopeden närmar sig topphastigheten.
Sista noteringen blir 78 km/h innan polisen släpper gasen och bromsar in för att se vad resultatet blev.
-När man trimmar en moped på det här sättet så är det inte längre en moped, utan en lättmotorcykel. Nu kan ungdomarna få problem den dagen de vill ta körkort och ska söka lämplighetsintyg, kommenterar Pekka.
Mopederna kommer att lämnas tillbaka till dess ägare, som nu måste återställa mopederna till originalskick igen.
Polisen kommer nu att fortsätta hålla hårdare koll på mopedisterna i Lindesberg.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.