På måndagsförmiddagen provkörde polisen fyra beslagtagna mopeder för att mäta upp hur snabbt de verkligen går. Mopederna togs i beslag i förra veckan och dess ägare, tre 15-åringar samt en 14-åring, har nu efterräkningar att vänta.
En polisaspirant fick i uppgift att provköra mopparna och trafikpolis Pekka Kirsijärvi skötte hastighetsmätningen. Testerna gjordes på raksträckan förbi Liabområdet vid 10-tiden på måndagen.
Här råder hastighetsbegränsningen 70 km/h. Denna lyckades man överträda med två av mopederna.
När LindeNytt gjorde ett besök på platsen så hade polisen redan hunnit provköra två av de fyra mopederna. Den första fick man upp i 71 km/h och nästa stannade på 64 km/h. Det var nu dags för moped nummer tre att accelerera iväg på rakan.
Polisaspiranten gav full gas och mopeden for iväg av bara helskotta. Pekka Kirsijärvi riktar lasern mot honom och påbörjar mätningen:
-70, 72, 74, räknar Pekka när mopeden närmar sig topphastigheten.
Sista noteringen blir 78 km/h innan polisen släpper gasen och bromsar in för att se vad resultatet blev.
-När man trimmar en moped på det här sättet så är det inte längre en moped, utan en lättmotorcykel. Nu kan ungdomarna få problem den dagen de vill ta körkort och ska söka lämplighetsintyg, kommenterar Pekka.
Mopederna kommer att lämnas tillbaka till dess ägare, som nu måste återställa mopederna till originalskick igen.
Polisen kommer nu att fortsätta hålla hårdare koll på mopedisterna i Lindesberg.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.