På måndagsförmiddagen provkörde polisen fyra beslagtagna mopeder för att mäta upp hur snabbt de verkligen går. Mopederna togs i beslag i förra veckan och dess ägare, tre 15-åringar samt en 14-åring, har nu efterräkningar att vänta.
En polisaspirant fick i uppgift att provköra mopparna och trafikpolis Pekka Kirsijärvi skötte hastighetsmätningen. Testerna gjordes på raksträckan förbi Liabområdet vid 10-tiden på måndagen.
Här råder hastighetsbegränsningen 70 km/h. Denna lyckades man överträda med två av mopederna.
När LindeNytt gjorde ett besök på platsen så hade polisen redan hunnit provköra två av de fyra mopederna. Den första fick man upp i 71 km/h och nästa stannade på 64 km/h. Det var nu dags för moped nummer tre att accelerera iväg på rakan.
Polisaspiranten gav full gas och mopeden for iväg av bara helskotta. Pekka Kirsijärvi riktar lasern mot honom och påbörjar mätningen:
-70, 72, 74, räknar Pekka när mopeden närmar sig topphastigheten.
Sista noteringen blir 78 km/h innan polisen släpper gasen och bromsar in för att se vad resultatet blev.
-När man trimmar en moped på det här sättet så är det inte längre en moped, utan en lättmotorcykel. Nu kan ungdomarna få problem den dagen de vill ta körkort och ska söka lämplighetsintyg, kommenterar Pekka.
Mopederna kommer att lämnas tillbaka till dess ägare, som nu måste återställa mopederna till originalskick igen.
Polisen kommer nu att fortsätta hålla hårdare koll på mopedisterna i Lindesberg.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.