Mathildas Maskin & Bildelar heter stadens senaste tillskott av näringsidkare på Kristinavägen. Bakom detta står Mikael ”Blomman” Blomberg (bilden) och Per Norberg som kommer att satsa helhjärtat på en butik med inriktning på bildelar, tillbehör och verktyg.-Det finns en väldigt stor marknad om man profilerar sig rätt och jag hoppas och tror på det här, säger ”Blomman”.
Mikael Blombergs stora intresse för bilar är knappast en hemlighet i Lindesberg. Sedan länge har han varit verksam i stans motorklubb SHRA och där varit ett av klubbens ansikten utåt. Under flera års tid var han även ett välbekant ansikte hos Linde Bildelar med särskild inriktning på delar till amerikanska märken.
För en tid sedan satte sig Mikael tillsammans med vännen och kollegan Per Norberg och skissade på en affärsidé. Tanken var att helt inrikta sig på så kallade custombilar och jänkare.
-Ja, så var det först. Men under tiden vi arbetat med att starta upp butiken, har vi fått bra och nya kontakter med olika leverantörer så nu kommer butiken att inrikta sig på alla bilmärken även om vår nisch är just amerikanska bilar.
-Dessutom kommer vi att sälja andra tillbehör och verktyg också. Tanken är att kunden inte ska behöva gå till flera olika affärer, allt ska finnas under samma tak, förklarar han.
Butiken, som ligger mittemot brandstationen, hade premiär i fredags. Dock lät man djungeltelegrafen sköta marknadsföringen inför denna dag, eftersom man fortfarande väntar på en del inventarier.
-Det ska upp mer ställningar och varor i butiken, men jag vet inte riktigt var leveransen blivit av, säger Mikael och tar en klunk ur kaffet. En liten stund senare ringer telefonen och just denna fråga får sin förklaring:
-Jaha. Det visade sig att leveransen gått lite fel och hamnat nere i Tyskland. Där gör ju ställningen ingen större nytta för mig, skrattar han.
Tidigare bedrevs livsmedelsbutik i lokalen. Sedan dessa dagar har man rustat upp ordentligt och inrett lite ”annorlunda”. Förutom den bardiskliknande kassan, så finns ett fikabord placerat mitt i butiken.
-Man får lite känslan av ett sånt där ”truckstop” eller långtradarfik som vi säger i Sverige. Jag tycker det är lite kul om kunderna kan slå sig ner en stund och prata och ta en kopp kaffe så här.
Fotnot: Namnet Mathilda i butiksnamnet kommer av att Per Norbergs dotter heter så samt att Mikael Blombergs hus har detta som gårdsnamn.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.