Bilentusiaster öppnade en reservdelsbutik

Mathildas Maskin & Bildelar heter stadens senaste tillskott av näringsidkare på Kristinavägen. Bakom detta står Mikael ”Blomman” Blomberg (bilden) och Per Norberg som kommer att satsa helhjärtat på en butik med inriktning på bildelar, tillbehör och verktyg.-Det finns en väldigt stor marknad om man profilerar sig rätt och jag hoppas och tror på det här, säger ”Blomman”.

Mikael Blombergs stora intresse för bilar är knappast en hemlighet i Lindesberg. Sedan länge har han varit verksam i stans motorklubb SHRA och där varit ett av klubbens ansikten utåt. Under flera års tid var han även ett välbekant ansikte hos Linde Bildelar med särskild inriktning på delar till amerikanska märken.
För en tid sedan satte sig Mikael tillsammans med vännen och kollegan Per Norberg och skissade på en affärsidé. Tanken var att helt inrikta sig på så kallade custombilar och jänkare.
-Ja, så var det först. Men under tiden vi arbetat med att starta upp butiken, har vi fått bra och nya kontakter med olika leverantörer så nu kommer butiken att inrikta sig på alla bilmärken även om vår nisch är just amerikanska bilar.
-Dessutom kommer vi att sälja andra tillbehör och verktyg också. Tanken är att kunden inte ska behöva gå till flera olika affärer, allt ska finnas under samma tak, förklarar han.

Butiken, som ligger mittemot brandstationen, hade premiär i fredags. Dock lät man djungeltelegrafen sköta marknadsföringen inför denna dag, eftersom man fortfarande väntar på en del inventarier.
-Det ska upp mer ställningar och varor i butiken, men jag vet inte riktigt var leveransen blivit av, säger Mikael och tar en klunk ur kaffet. En liten stund senare ringer telefonen och just denna fråga får sin förklaring:
-Jaha. Det visade sig att leveransen gått lite fel och hamnat nere i Tyskland. Där gör ju ställningen ingen större nytta för mig, skrattar han.

Tidigare bedrevs livsmedelsbutik i lokalen. Sedan dessa dagar har man rustat upp ordentligt och inrett lite ”annorlunda”. Förutom den bardiskliknande kassan, så finns ett fikabord placerat mitt i butiken.
-Man får lite känslan av ett sånt där ”truckstop” eller långtradarfik som vi säger i Sverige. Jag tycker det är lite kul om kunderna kan slå sig ner en stund och prata och ta en kopp kaffe så här.

Fotnot: Namnet Mathilda i butiksnamnet kommer av att Per Norbergs dotter heter så samt att Mikael Blombergs hus har detta som gårdsnamn.

Publicerad 3 mars 2009 klockan 08:49

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Foto: Axel Öberg, Försvarsmakten

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.

22 januari 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en krogg...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FFIK:s Esther de Haan är trött på alla inbrott som drabbar föreningen. Foto: Anna Fryxell

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.

21 januari 2026 klockan 09:58 av Anna Fryxell Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.

20 januari 2026 klockan 15:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), ...

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang...

LIF-herrarna tog en klar seger mot Täby efter ett laddat inspring på planen. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.

17 januari 2026 klockan 19:59 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en...

Foto: Fredrik Norman

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning

Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.

15 januari 2026 klockan 12:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
15 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln


Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-14

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-09

2026-01-08

2026-01-07

2026-01-07

2026-01-06

2026-01-26 12:52